build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)
    Posted: 13-Dec-2019 at 17:22
Пластичарска ќе стане булевар со четири ленти и со зеленило во срединаРаботите почнаа од клучката кај Бит Пазар и во наредните три-четири месеци ќе се врши проширување сè до влезот кај касарната „Илинден“, во должина од 1.440 метри. Притоа, предвидена е целосна реконструкција и проширување на коловозот, а на овој потег ќе се добијат четири сообраќајни ленти, пешачки и велосипедски патеки и на делови и разделно зеленилоТесното грло на Скопје, булеварот „Никола Карев“ или познатата Пластичарска улица, почна да се проширува. Работите на нејзино проширување и реконструкција почнаа од клучката кај Бит Пазар и ќе траат до март или средината на април следната година сè до влезот кај касарната „Илинден“, во должина од 1.440 метри.

– Оваа сообраќајница ќе ги поврзе Гази Баба, Чаир, Центар и Карпош. Таа е врска на источната и западната порта на метрополата. Низ неа поминуваат десетици илјади возила не само од Скопје, туку и од Куманово, Штип, Тетово, Струга… Град Скопје учествува во капитални инвестиции и досега во рекордно кусо време реконструира повеќе улици во градот и тоа низ сите 10 општини. Затоа треба да биде поттик и пример и на останатите општини – истакна премиерот Зоран Заев кој присуствуваше на почетокот на работите.

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов информираше дека на овој потег ќе се добијат четири сообраќајни ленти, пешачки и велосипедски патеки и на делови и разделно зеленило.

– Ќе се постави нова атмосферска канализација сè до Американската амбасада, со променлив профил, во вкупна должина од 2.162 метри, како и водоводна мрежа на двата крака, во вкупна должина од 2.552 метри. Разговаравме со сопствениците на деловните објекти, што е можно помалку да го попречиме нивното работење – изјави Шилегов.

Освен тоа, булеварот ќе добие ново осветлување со канделабри во висина од 9 метри, а ќе се изврши и дислокација на електрични и телекомуникациски инсталации.

По завршување на првата фаза, Шилегов најави дека ќе се продолжи со втората фаза од касарната „Илинден“ до булеварот „Словенија“.

Реконструкцијата и проширувањето на булеварот „Никола Карев“ ќе чини 107 милиони денари без ДДВ. Градоначалникот апелираше до граѓаните да бидат трпеливи додека траат градежните активности.(А.П.)

https://www.vecer.press/пластичарска-ќе-стане-булевар-со-чет/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Dec-2019 at 17:23
Од фб

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Dec-2019 at 17:33


https://www.kanal5.com.mk
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Dec-2019 at 19:03
Замислите во последните 10 години немало градот 1.7 мил евра за ова многу важна улица па и без канализација била. Што чинеше една ограда кај мостовите низ Вардар? 3 или 4 мил. евра? Скандалозно за педходните градочалници па сега ќе си излези Коце дека проектот бил негов.. Вакви црпки never again.
Да кај шилегов се ,,полако,, ама добро измислено (без политичка смисла).
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Dec-2019 at 08:49
Прашањето е каде ќе се продаваат пластиките? На последната лента од коловозот?
Не верувам дека постои црна рака која што ќе проба да им ги уништи бизнисите на локалните трговци, зошто зад секој трговец стои некој пајак, спремен да тепа некоја полицајка.


Edited by Graditelot - 14-Dec-2019 at 09:00
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Dec-2019 at 13:01
Потполно се согласувам со вашиот став. Каде воопшто може да се проширува улицата кога секојз од продавнициве е излезена буквално на улицата. Но ајде да видиме, среќно.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 685
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Dec-2019 at 07:23
Пластиките ќе се продаваат внатре во објектите, ама пошто имаме работа со ментален склоп наликум Судан, сум дури изненаден што нема протести против проширувањево, можеби не се информирани?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Dec-2019 at 01:52
moze da se prosiri ne deka e neizvodlivo, ima mesto namesto plastikite na trotoar sto se staeni da se napraj po edna lenta... na mestata za vrtenje levo ustvari se zaglavuva soobrakajot i tamu koga bi imale dve lenti za pravo bi bil resen problemot... posle dukanite kaj igralisteto nemase i prethodno nikakva precka da se stori toa...
Delot pod kasarnata isto treba da se dodade uste edna lenta i da se ovozmozi pobrz protok na luge i stoki vo gradot...
prosiruvanjeto ne deka ne e izvodlivo, no kapacitetot na lugeto sto treba da go storat toa e
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Dec-2019 at 17:15
eve sto "prosiruvanje" ke bilo
izvor FB
Град Скопје

ЦУКС известува дека поради реализација на проектот „Реконструкција и одржување
на бул. “Никола Карев”“, поточно изведба на атмосферска канализација,
проширување на пешачка патека и обнова на водоводна мрежа
, на дел од
булеварот ќе биде воведен времен сообраќаен режим.
...

Edited by Portal - 16-Dec-2019 at 17:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Dec-2019 at 08:08
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Dec-2019 at 08:29
https://www.facebook.com/jubaj/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Jan-2020 at 15:46
ПЛАСТИЧАРСКА УЛИЦА СЕ РЕКОНСТРУИРА СО ЗАБРЗАНО ТЕМПО

На оваа прометна сообраќајница градежни работи се изведуваат на потегот од клучката кај Бит-пазар до влезот во касарната „Илинден“, на вкупна должина од 1.440 метри.

Очекувањата се дека во април оваа година првата фаза од проширувањето на Пластичарска улица ќе биде готова и ќе добиеме современа сообраќајница која ќе има 4 сообраќајни ленти, велосипедска и пешачка патека и средишно зеленило каде што тоа го дозволува просторот.https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Jan-2020 at 08:12
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Feb-2020 at 18:05
ОД УТРЕ ВРЕМЕН СООБРАЌАЕН РЕЖИМ НА УЛИЦА ПЛАСТИЧАРСКА


Град Скопје известува дека поради реконструкција на ул. Пластичарска, поточно изведба на атмосферска канализација, проширување на пешачка патека и обнова на водоводната мрежа, на дел од улицата ќе биде воведен времен сообраќаен режим.
Измената на режимот на сообраќај ќе почне да важи од утре 25.02.2020 година (вторник), кога ќе почне асфалтирањето на северната тротоарска површина на потегот од клучка Бит-пазар до првата семафоризирана крстосница со ул.Македонско-косовска бригада. Потоа ќе продолжи асфалтирањето на површините по должината на улицата на делот од проширувањето, како и гребење на постојната сообраќајница во широчина од 4 метри.
Измената на режимот на сообраќај ќе почне да важи од утре 25.02.2020 година (вторник), кога ќе почне асфалтирањето на северната тротоарска површина на потегот од клучка Бит-пазар до првата семафоризирана крстосница со ул.Македонско-косовска бригада. Потоа ќе продолжи асфалтирањето на површините по должината на улицата на делот од проширувањето, како и гребење на постојната сообраќајница во широчина од 4 метри.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1013
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Feb-2020 at 19:03
Добро бе, како е возможно во официјална објава на официјален профил на установа да го пишува неформалното име на објектот, а не формално-правното име. Патем се работи за булевар, а не улица. Тоа таму ПР-от што работи, навистина не ми е јасно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Feb-2020 at 19:34
Од фбBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2020 at 21:38
На прв поглед не е лошо. Широка велосипедска патека ама ПАК БАНДЕРИ, зар не може еднаш и засекогаш да се исчисти таа улица од бандери? Според мене треба велосипедската патека да биде потесна а да има ограничување со зеленило. Со некаков вид дрвени столбови и осветлување (не БАНДЕРА), за да се дојде до некаква фамилијарска атмосфера иако во тој дел има голема гужва. Такви улици има и во Истанбул, некако симпатични.

Edited by my Macedonia - 25-Feb-2020 at 21:45
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7383
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Feb-2020 at 21:45
Izgleda za da nema banderi ke pocekame uste nekoe vreme,vo mnogu naselbi seuste nema podzemni instalacii i zatoa nad mnogu ulici visat žici i kabli golem del se nebezbedni i postaveni prenisko pa često se skinati od povisoki kamioni... No koga veke pravat zafat za rekonstrukcija treba da gi opfatat i vakvite momenti ama...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Feb-2020 at 21:54
Тоа велосипедска ли ќе биде

Едвај чекам да завршат и да видиме
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Feb-2020 at 11:49
Да не се лажеме, тука велосипед нема да помине никогаш. Си добија дуќаниве нов уреден простор за изложба на секакви дрангулии.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.