build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 659
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Feb-2020 at 12:15
Ако ништо друго барем нека направат дрворед да ги скрие прекрасниве фасади и некаква бариера на средина за да нема трчање на пешаци и вртење на коли за 180. На подолг рок треба една катна гаража да видиме, а потоа и 0 толеранција за странично паркирање.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 256
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Feb-2020 at 14:58
Ако не стават столбчиња, велосипедската ќе биде пола двор на дуќан пола паркинг.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Feb-2020 at 16:12
Подобро во старт велосипедската нека кажат дека е паркинг за да може да се вози по двете ленти. Барем нека е официјално
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Feb-2020 at 16:44
Зошто никаде не се прават тротоари и велосипедски патеки одвоени од коловозот со високи рабници? Нели би било тоа и поевтино и поефикасно решение од столпчињата?


Edited by Théoden - 26-Feb-2020 at 17:48
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2020 at 17:08
Originally posted by Théoden

Зошто никаде не се прават тротоари и велосипедски патеки одвоени од коловозот со високи рабници? Нели би било тоа и поевтино и поефикасно решение од столбчињата?

Затоа што се глупи тие што одлучуваат.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Feb-2020 at 17:19
Имам една дилема околу булеваров.Дали добиваме целосна реконструкција на сите ленти,нивно гребење и поставување нов асфалт..Или реконструкција на проширените ленти и велосипедските патеки и нивно асфалтирање ???
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Feb-2020 at 19:06
Originally posted by skopskodete

Originally posted by Théoden

Зошто никаде не се прават тротоари и велосипедски патеки одвоени од коловозот со високи рабници? Нели би било тоа и поевтино и поефикасно решение од столбчињата?

Затоа што се глупи тие што одлучуваат.


Затоа што на Васил Ѓоргов пример, кај новото основно училиште и заводот за вработување постојат прилично високи тротоари за да не може некој да се паркира АМА има 2-3 ...ај да не вреѓам... што со џипови секој ден се качени горе и на никој од ПОЦ не му чуе...
Кој треба да ги онеспособи? Јас? Тиња народ има тука...

На пластичарска реално ќе има само производи и возила на тротоарите, подобро да е официјално за коловозот да е чист.

Edited by alexsend - 26-Feb-2020 at 19:07
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 29-Feb-2020 at 13:13


https://www.facebook.com/p.shilegov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Mar-2020 at 14:59
Интензивно се одвиваат градежните зафати на пластичарската улица


Веќе трет месец интензивно се одвиваат градежните зафати за целосна реконструкција на булеварот Никола Карев или популарно познатата пластичарска улица. Оваа сообраќајница ќе добие ново булеварско решение со уште една коловозна лента, односно по две ленти во двата правца. Пластичарската улица првпат ќе има атмосферска канализација, што досега ја немаше, а во еден дел и нова водоводна мрежа, нова електрична инсталација, осветлување, пешачки и велосипедски патеки, како и булеварско зеленило. Во моментов се работи на проширување на коловозот на потегот од клучката Детелинка на Бит-пазар до улицата кај влезот на касарната „Илинден“, во вкупна должина од 1.440 метри.

Градежните зафати треба да продолжат од влезот на касарната „Илинден“ до спојувањето со булеварот Словенија, вклучувајќи ја и изградбата на големата клучка, која се планира да се гради кај месноста Тетовска Трошарина. Со овие зафати, таканаречената пластичарска улица, која беше тесно сообраќајно грло во тој дел од Скопје, ќе стане булевар со ново и модерно решение, со што не само што ќе има поголема сообраќајна безбедност, туку ќе ѝ даде и ново лице на околината.
На терен активно се вклучени градежните работници и градежните машини за реализација на првата фаза, во која се планирани повеќе зафати пред конечното проширувањето на булеварот, кое најверојатно ќе почне во мај. Како што информираат градските власти, градежните зафати засега се одвиваат според планираното и веќе се работи на асфалтирањето на северната страна на улицата до поврзувањето со семафорската крстосница со улицата Македонско-косовска бригада во населбата Топанско Поле. Одвивањето на градежните зафати во моментов не претставува никаква пречка за одвивањето на сообраќајот, а на терен постојано е присутна и сообраќајната полиција, која воспоставува ред.

На потегот од клучката Детелинка до улицата кај влезот на касарната „Илинден“ ќе се добијат четири сообраќајни летни, пешачки и велосипедски патеки, а на делови и разделно зеленило. Булеварот ќе добие ново осветлување со канделабри во висина од девет метри, како и дислокација на електрични и телекомуникациски инсталации. Со овој проект е предвидено и поставување на нова атмосферска канализација со променлив профил од фи 500, потоа фи 800 и фи 1.000 милиметри, а во вкупна должина од 2.162 метри. Оваа сообраќајница ќе добие и водоводна мрежа на двата крака со профил од фи 100, во вкупна должина од 2.552 метри. Градежните работи започнаа во декември 2019 година и истите тие се одвиваат во согласност со предвидената динамика. Од вторникот, поради изградбата на атмосферската, водоводната и фекалната канализација е воведен привремен сообраќаен режим – објаснуваат од градот Скопје.

Оттаму информираат дека веќе е започнато и асфалтирањето на северната тротоарска површина на потегот од клучката кај Бит-пазар до првата семафоризирана крстосница со улицата Македонско-косовска бригада. Потоа ќе продолжи асфалтирањето на површините по должината на улицата на делот од проширувањето, како и гребење на постојната сообраќајница во широчина од четири метри. Таканаречената пластичарска улица ќе стане булевар со ново и модерно решение.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/интензивно-се-одвиваат-градежните-за/
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Mar-2020 at 00:27
Абе како да не ,пренесување интегрален текст на „новинариве“ им стана нормална работа. Полицијата таму ништо не прави освен што ги чува градежните работници .
Пластичарска е хаос, паркирани возила и на коловоз (единствениот по кој се вози) и на делот за проширување на кој ги тргнале барикадите. На новиот асфалт за пешачки и велосипедски патеки веќе се направени и тезгите па дуќанџиите си имаат одличен изложбен салон бесплатно.
Катастрофа, кој не поминал изминатиов период врска нема, секој ден минував од таму веќе 2 недели, се надевам никогаш повеќе ,но штета изгледа ќе морам пак деновиве често да одам таму.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Mar-2020 at 14:39


https://www.facebook.com/jubaj/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Mar-2020 at 15:05
Пластичарска улица станува булевар со четири ленти, тротоари и велопатеки

Поставена е атмосферска канализација, деновиве ќе поче асфалтирањето на улицата. Во тек е гребењето на горниот слој на асфалтот на постојните коловозни ленти од клучката кај Бит Пазар, па сè до влезот во касарната Илинден. Улицата се проширува за уште една коловозна лента, со што ќе има по две ленти во двата правци. Во мај треба да биде објавен тендерот за продолжување на Пластичарска до Тетовска трошарина, поточно до спојувањето со булеварот „Словенија“ каде ќе има висечки кружен тек

Првата фаза од реконструкцијата на булеварот „Никола Карев“, попознат како Пластичарска улица, која почна лани, во декември, треба да заврши кон крајот на овој месец. Во тек е гребењето на горниот слој на асфалтот на постојните коловозни ленти од клучката кај Бит Пазар, па сè до влезот во касарната Илинден.

Улицата се проширува за уште една коловозна лента, со што ќе има по две ленти во двата правци. На целиот потег е изведена атмосферска канализација која досега не постоеше. Од двете страни на булеварот има и велосипедска и пешачка патека.

– По завршување на канализацијата, водоводот, новата електрична инсталација, тротоарите и велосипедските патеки, преминуваме на коловозот. Скопје добива нов булевар за кој ќе се потрошат 2,1 милион евра – вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Тој најавува дека во мај треба да биде објавен тендерот за продолжување на Пластичарска до Тетовска трошарина, поточно до спојувањето со булеварот „Словенија“ каде ќе има висечки кружен тек.

– Во август годинава очекувам да го добиеме проектот за висечкиот кружен тек, кај Хубо маркетот. Очекувам пред крајот на оваа година да почнат градежни активности за таа клучка и за булеварот „Словенија“ кои ќе се работат во еден пакет – вели Шилегов.

Пластичарска улица е важна сообраќајна артерија во овој дел на градот. Над неа, на столбови високи 5 метри ќе се гради кружен тек како продолжение на сообраќајот на булеварот кој со тунели ќе се пробие под скопското Кале. Тој булевар ќе се поврзе со улицата „Македонско-косовска бригада“.

Како прва фаза, Град Скопје работи на проектот за проширување на “Македонско-косовска бригада“ со шест коловозни ленти од крстосницата со булевар „Словенија“ кај салонот на „Порше“ до улицата „Џон Кенеди“ во Чаир. Проектот е готов, наскоро ќе го распишеме тендерот за изведувач – објаснува Шилегов.

Што се однесува до проектот за тунелите под Кале, Шилегов очекува да биде готов во јуни годинава.

– Проектот доцни два месеци. По јуни ќе го дадеме на ревизија, а потоа Градот ќе може да го распише тендерот за изведувач. Се надевам дека годинава може да се почне со градежните работи на овој капитален проект – вели тој.

Според проценките, проектот со тунелите и новата сообраќајница под Кале би чинеле околу 30 милиони евра, а Град Скопје потребните средства ќе ги побара од државната каса.

(С.Бл.)

https://www.vecer.press/пластичарска-улица-станува-булевар-с/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 659
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Mar-2020 at 16:20

Тој најавува дека во мај треба да биде објавен тендерот за продолжување на Пластичарска до Тетовска трошарина, поточно до спојувањето со булеварот „Словенија“ каде ќе има висечки кружен тек.

Не знам што е висечки кружен, ама браво

Едит: Си помислив Качанички пат, ама не е тоа. Кое е тоа спојување со Словенија кога немаат допирна точка со Карев?

Edited by <Fresno> - 10-Mar-2020 at 16:23
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Mar-2020 at 12:56
Најверојатно збори за сегашната Т раскрсница каде што треба да се влева автопатот од Блаце
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Mar-2020 at 20:49
Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ утре ќе извршат сечење на седум дрвја на булевар Никола Карев. Дрвјата се сечат поради проширувањето на булеварот и изградба на пешачко-велосипедска патека, која досега на овој потег не постоеше.


извор: фб страницата на Град Скопје
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Mar-2020 at 21:12
Зошто ја купија машината за преместување дрвја?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Mar-2020 at 21:45
Pa na site prethodni prašanja vo vrska so mašinata za presaduvanje odgovorite bea deka nemožela baš sekoe drvo da go presadi,problem bile podzemnite instalacii i nekoi takvi slični odgovori(opravduvanja) ama nekako vo posledno vreme nikoj i ne prašuva,ja podzaboravija deka postoi...neznam dosega dali 1-2 pati ja imaat koristeno...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Mar-2020 at 21:45
Originally posted by Staro Skopje

Зошто ја купија машината за преместување дрвја?

Многу добро прашање. Поминаа можеби 4-5 години од купувањето на таа машина, но не видов некој новинар да праша за неа.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Mar-2020 at 23:05
Ние немаме новинари.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Mar-2020 at 19:19


https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.