build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Mar-2020 at 19:41
Преземено од фб страницата на Валон Мифтари (видео од Чаир денеска).
Се Скреншот од видео па затоа и квалитетот не е добар.
Во 3-тата слика се гледа како беше и како сега е.


Edited by my Macedonia - 28-Mar-2020 at 19:46
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Apr-2020 at 15:34
(Видео)Првиот потег од реновирањето на „Пластичарска“ улица ќе биде готов за 20 дена

Првиот потег од реновирањето на „Пластичарска“ улица ќе биде готов за 20 дена. OОд градот информираат дека работите се одвиваат според планираното и крајот ќе зависи од временските услови.
Првата фаза од проширување на булеварот Никола Карев го опфаќа делот од клучката кај Бит-пазар до касарна Илинден и целосно ќе биде изведена непостоечка атмосферска канализација, реконструкција на подземните инсталации, со што ќе се добие современа сообраќајница. На почетокот на реконструкцијата градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов апелираше до граѓаните за трпение додека траат градежните работи.https://24info.mk/видеопрвиот-потег-од-реновирањето-на/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 03-Apr-2020 at 12:19


https://www.facebook.com/CityofSkopje/videos/229487435126219/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 256
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 03-Apr-2020 at 13:01
нека стават заштитни столбчиња и по една патрола да ги „држи“ дуќанџиите вантре во дуќанот сосе робата ...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Apr-2020 at 13:35


https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Apr-2020 at 13:27
Вчера работеле и под рефлектори...

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Apr-2020 at 11:28
Една скорешна фотка. Тротоарите веќе се окупирани од паркирани возила и изложена стока. Една лента е секогаш зафатена од други паркирани возила. Не знам како ќе се воведе ред тука.фото: prizma.mk
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Apr-2020 at 12:12
Започна завршната фаза на асфалтирање на бул. Никола Карев (Пластичарска)https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Apr-2020 at 12:16
Абе океј 2-3 ленти, ама ако нема лента за паркирање на крајно десно, а цела улица е продажни и деловни простории, како да не се качуваат на тротоар (и како да очекуваме газдите да не ги вадат ступчињата поставени пред нивниот дуќан?).

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Apr-2020 at 12:27
ЗАПОЧНА ФИНАЛНОТО АСФАЛТИРАЊЕ НА БУЛЕВАРОТ НИКОЛА КАРЕВ (ПЛАСТИЧАРСКА УЛИЦА)

Денеска започна финалното асфалитрање на булеварот Никола Карев (познатата Пластичарска улица). Изминатиов период интензивно, со засилено темпо и ноќно работење се реконструираше и прошири овој булевар којшто е еден од најважните сообраќајници во Скопје бидејќи поврзува 4 општини - Гази Баба, Чаир, Центар и Карпош. Затоа, оваа реконструкцијата е посебно значајна и од особен интерес за граѓаните кои во голем број секојдневно се движат и поминуваат во овој фреквентен дел од градот.

Штом се заврши со асфалтирањето на коловозот, булеварот ќе биде обележан со хоризонталната сообраќајна сигнализација и ќе биде пуштен во употреба. Паралено со тоа, се работат тротоарите, велосипедските и пешачки патеки.

Завршувањето на оваа делница е според предвидениот план. Градежни работи во оваа фаза се изведуваа на потегот од клучката кај Бит-пазар до влезот во касарната „Илинден“, на вкупна должина од 1.440 метри. Во целосната реконструкција беа опфатени и подземните инсталации.

Овој месец, главниот град ќе добие современа и реконструирана сообраќајница со 4 сообраќајни ленти, велосипедска и пешачка патека и средишно зеленило онаму каде што тоа го дозволува просторот.https://www.facebook.com/p.shilegov/
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Apr-2020 at 13:12
Originally posted by Џоле

Една скорешна фотка. Тротоарите веќе се окупирани од паркирани возила и изложена стока. Една лента е секогаш зафатена од други паркирани возила. Не знам како ќе се воведе ред тука.

Едноставно е, нема да се воведе. Big%20smile

Државните органи, заради повеќе фактори кои се вон темата, имаат сѐ помалку и помалку капацитет за да го спроведат тој ред. Некој ќе рече „ако се сака сѐ се може“, но треба многу коцки да се поклопат тука за да се „посака“. Ваквите козметички зафати ќе останат ПР потези чиј реален ефект би бил минимален.

Во вакви услови трајно решение би било само реално проширување на улицата во (брз) булевар, со придружни сервисни улици кои би ги опслужувале дуќаните и физички одделен коловоз за останатиот сообраќај. Секако, ова би барало рушење на едниот ред објекти и обезбедување простор од некои 40-50 метри потребни да се изведе вакво решение, што би повлекло големи трошоци за експропријација и целиот проект би можел да чини и неколку десетици милиони евра. Но сиромавиот двапати плаќа.

Друго решение би можело да биде некој проект налик на Лимак, со кој дуќанџиите би се преместиле во трговски простор издигнат над булеварот. Но не верувам дека ќе се најде заинтересиран инвеститор за една ваква налудничава идеја, единствена можност постои во склучување на некое јавно-приватно партнерство, можеби и директно со дуќанџиите, во кое државата би имала поголем удел.

Сепак, по завршувањето на тековни работи, не очекувам темава повторно да се актуелизира во догледно време. Прво ќе треба да се заврши мега-проектот наречен автопат Скопје-Блаце (од кој, ако имаме среќа, првите два километра ќе ги возиме веќе во 2021-та Nuts), па потоа да се размислува за булевар низ или околу ИЗ Визбегово, па дури после да се бара начин за комплетирање на замислената сообраќајна артерија од која оваа улица е дел.


Edited by Théoden - 17-Apr-2020 at 13:13
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Apr-2020 at 14:38
Возможно е денивелирање на булеварот и изградба на монтажен паркинг и тротоари на ground level?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Apr-2020 at 15:24
Originally posted by Staro Skopje

Возможно е денивелирање на булеварот и изградба на монтажен паркинг и тротоари на ground level?

Немој вакви идеи, научна фантастика се за нив...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Apr-2020 at 16:09
Originally posted by ThéodenOriginally posted by Џоле

Една скорешна фотка. Тротоарите веќе се окупирани од паркирани возила и изложена стока. Една лента е секогаш зафатена од други паркирани возила. Не знам како ќе се воведе ред тука.
Едноставно е, нема да се воведе. Big%20smile
Државните органи, заради повеќе фактори кои се вон темата, имаат сѐ помалку и помалку капацитет за да го спроведат тој ред.
Kratko i jasno, vprocem kako i se drugo. Vo Makedonija se nema volja za red, ednostavno takvi se lugeto, nezavisno dali se vlast ili graganstvo.
Sekogas koga glasno sum ukazuval na nedostatoci i nered naiduvam na otpor, demek tuka bilo taka i jas li sega sum najpametniot sto diga galama.   
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 17-Apr-2020 at 17:54
Не би требало да е невозможна изведба на денивелиран булевар, со паркинг, тротоар и простор за изложба врз него... А да бевме нормална држава, булеварот веќе ќе беше под земја, а над него ќе имаше пешачка улица и естетски привлечни трговски објекти кои ќе се надоврзуваа на чаршијата и Битпазар.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Apr-2020 at 18:13
Originally posted by Staro Skopje

Не би требало да е невозможна изведба на денивелиран булевар, со паркинг, тротоар и простор за изложба врз него... А да бевме нормална држава, булеварот веќе ќе беше под земја, а над него ќе имаше пешачка улица и естетски привлечни трговски објекти кои ќе се надоврзуваа на чаршијата и Битпазар.

Да се надеваме дека еден ден нешто слично на ова ќе биде.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Apr-2020 at 20:20
Originally posted by гитардемон

Абе океј 2-3 ленти, ама ако нема лента за паркирање на крајно десно, а цела улица е продажни и деловни простории, како да не се качуваат на тротоар (и како да очекуваме газдите да не ги вадат ступчињата поставени пред нивниот дуќан?).


Оваа улица никаде и никогаш не била планирана како „продажна“, туку таква ја направија дуќанџиите, токму со узурпирање на тротоарите пред нивните објекти.

Од кога тоа рушење столпчиња на тротоар е разбирливо и прифатливо? Низ цел град има продавници покрај улиците, ајде тогаш да ги искорнеме сите столпчиња. Или за пластичарскава улица треба да важат уникатни правила?

Еве дури и да сака човек да биде максимално прагматичен и да биде крајно флексибилен со принципите, за да се вметне лента за паркирање тука, нели треба дуќанџиите барем да ја тргнат робата од тротоарите? Еднаш засекогаш.


Originally posted by Staro Skopje

Не би требало да е невозможна изведба на денивелиран булевар, со паркинг, тротоар и простор за изложба врз него...

Убав концепт и многу убаво си го претставил на сликата.

Но зарем прави логика да се вложат 50 или 100 милиони евра, за да се наградат деловни субјекти кои газат врз редот и законот, и да им се направат перфектни услови за продажба... И каква порака тоа би пратило до сите оние грѓани и фирми кои сеуште ги почитуваат правилата? Со таква политика таа група се повеќе и повеќе се осипува и се намалува. Самоволието и каубојштината треба да се дестимулира, а не да се наградува.


Ако овде не се воведе базичен ред, со активно учество на газдите на објектите, во не многу далечна иднина мислам дека секако ќе ги прегази времето. Една ИКЕА на пример би била цунами за повеќе од пола дуќани. Колку луѓе ќе останат што ќе купуваат производи од тротоар со 200 слоја црнила од издувни гасови врз нив?


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Apr-2020 at 20:21
Ова е единствено добро решение но шансите за ова се 1%

-Инаку, подобро во старт да се откаже Градот од тротоарите и велосипедските патеки на овој сегмент
-Да им обележи пола од тротоарот на дуќанџиите за изложување
-Другата половина да биде за паркирање
-Па да може да користиме барем лента и пол за возење.

Реалноста е таа.

Во спротивно ако стават столбчиња цела прва лента ќе биде паркинг и цел тротоар дуќан...и само ќе се револтираме...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Apr-2020 at 20:47
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by гитардемон

Абе океј 2-3 ленти, ама ако нема лента за паркирање на крајно десно, а цела улица е продажни и деловни простории, како да не се качуваат на тротоар (и како да очекуваме газдите да не ги вадат ступчињата поставени пред нивниот дуќан?).


Од кога тоа рушење столпчиња на тротоар е разбирливо и прифатливо? Низ цел град има продавници покрај улиците, ајде тогаш да ги искорнеме сите столпчиња. Или за пластичарскава улица треба да важат уникатни правила?Нажалост знаеш и сам дека многу нешта се неразбирливи и неприфатливи, па сепак се толерираат нашироко низ одредени делови на државата. Сакам да верувам дека нема да се случи нешто вакво, ама јас од искуство знам дека кога имаш проблем со проблематично дете, треба ти како попаметен да го промениш пристапот кон него ако сакаш резултати, додека пак само со казни и истата метода како за другите, не можеш да очекуваш исти резултати како од другите деца (се извинувам за педагошката метафора).

Во мојот и твојот идеален свет и двајцата би сакале да се решава ова само со ступчиња и казни, арно ама тие полицајци од ПС Бит-Пазар се другари со сите овие дуќанџии (или фамилијарни пријатели со комшијата/зетот/баџанакот), и во таква мала заедница ретко кој ќе се осмели да напише казна некому со кого си има работа во секојдневниот живот (арапските земји се сличен пример каде локалците закон не ги фаќа, освен ако му згрешат на друг локалец). Цел град кубури со паркинг, и дури во поцивилизираните делови на градот се качуваат по тротоари, така што не е тешко да претпоставиме што ќе се случува тука.

Се надевам дека грешам, но пак ќе речам, градот треба да биде креативен со своите решенија, или, како за чудо, да настапи многу одлучно и со цврст карактер.

Edited by гитардемон - 17-Apr-2020 at 20:51
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Apr-2020 at 21:02
Згора на тоа прибирањето данок е на незавидно ниво, а голем дел од бетонскиот куп се дуивоградби

Улицата не била планирана за продажна, но природно се наметна како таква поради нејзината поврзаност со чаршијата, пазарот и самата локација. Овој потег, како и Партизанска помеѓу Соборна и Рузвелтова, требаше да се исполнат со репрезентативни трговско-деловни објекти (делумно и неумешно веќе изведено на Партизанска).

Согласно моменталната состојба и финансиските можности, на среден рок би било логично рушење на првиот ред објекти од јужната страна на булеварот и негово прераснување во вистински булевар со по 3 ленти, средишно зеленило и велосипедски и пешачки патеки по целата должина, изградба на сервисни улички од задната страна на објектите, изградба на по една катна гаража на север и на југ и, во пооптимистичка варијанта, изразување стремеж за преродување на овој дел со мастер план за дооформување на станбената населба северно од Џон Кенеди, уредување на уличките од помеѓу ЏК и Пластичарска и реставрација на старото јадро јужно од Пластичарска. Ама нас Саат кулата и Султан Муратовата џамија ни се опколени со бетонски ѓубриња и дивоградби, а сред чаршија исто така никнуваат дуивограби, па благодарение на менталитетот, сосема реалното решение погоре нам ниту на сон нема да ни се случи. Треба да се изнајде стратегија за долгорочно исправање на навиките, а исфрлање на ДУИ и секојдневно контролирање од страна на полицијата (првично само со опомени и укажувања, без казни) би биле само првите чекори.

Edited by Staro Skopje - 17-Apr-2020 at 21:04
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.