build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 20-Apr-2020 at 18:35
ако се дозволува да се градат дивоградби без никаква санкција па дури и награда, и урбаниот простор да се креира на основа на индивидуалци, како очекувате некој да се цивилизира во поглед на паркирање и користење на јавен простор?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Apr-2020 at 13:19


https://www.facebook.com/jubaj/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 26-Apr-2020 at 11:18
https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 26-Apr-2020 at 11:24
Пластичарска асфалтирана и обележана, следи озеленување

По финалното асфалитрање на булеварот „Никола Карев“ (познатата Пластичарска улица), денеска се врши означување/обележување на коловозните ленти и пешачките патеки.

Како што информира градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, следи озеленување и решавање на проблемот со паркирање на коловозот и тротоарите.

Изминатиов период интензивно, со засилено темпо и ноќно работење се реконструираше и прошири овој булевар којшто е еден од најважните сообраќајници во Скопје, бидејќи поврзува четири општини – Гази Баба, Чаир, Центар и Карпош

– Затоа, оваа реконструкција е посебно значајна и од особен интерес за граѓаните кои во голем број секојдневно се движат и поминуваат во овој фреквентен дел од градот. Штом се заврши со асфалтирањето на коловозот, булеварот ќе биде обележан со хоризонталната сообраќајна сигнализација и ќе биде пуштен во употреба. Паралено со тоа, се работат тротоарите, велосипедските и пешачки патеки – најавија градските власти.

Градежни работи во оваа фаза се изведуваа на потегот од клучката кај Бит-пазар до влезот во касарната „Илинден“, на вкупна должина од 1.440 метри. Во целосната реконструкција беа офратени и подземните инсталации.

– Овој месец, главниот град ќе добие современа и реконструирана сообраќајница со четири сообраќајни ленти, велосипедска и пешачка патека и средишно зеленило онаму каде што тоа го дозволува просторот -потенцираат од Градот.

https://www.vecer.press/пластичарска-асфалтирана-и-обележан/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 26-Apr-2020 at 14:30
https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 26-Apr-2020 at 15:05
А зошто не ги срушиле објектите околу раскрсницава кои очигледно сметаат? Не смееле или избрзан е проектот? Изгледа како дете од второ одделение да ја проектирало раскрсницата, на што личи ова влечени пешачките премини на сите страни... зошто е средишното зеленило пократко од островите? За да можат да вртат во кривина со 140 км/ч?

Браво за реконструкцијава, повеќе од потребна, ама ова со раскрсницава е исмејување со пешаците и до кога велосипедистите треба да префрлаат на пешачки премин? Да не зборувам за ненадминливиот фетиш за асфалтирање пешачки патеки во Мк и ниедно дрво.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 27-Apr-2020 at 02:11
Originally posted by ironm

А зошто не ги срушиле објектите околу раскрсницава кои очигледно сметаат? Не смееле или избрзан е проектот? Изгледа како дете од второ одделение да ја проектирало раскрсницата, на што личи ова влечени пешачките премини на сите страни... зошто е средишното зеленило пократко од островите? За да можат да вртат во кривина со 140 км/ч?
Браво за реконструкцијава, повеќе од потребна, ама ова со раскрсницава е исмејување со пешаците и до кога велосипедистите треба да префрлаат на пешачки премин? Да не зборувам за ненадминливиот фетиш за асфалтирање пешачки патеки во Мк и ниедно дрво.

дали мислиш дека би рушеле објекти за раскрсница, на чиј тротоар си е ноншалатно паркиран автобус, додека се одвива самата изведба?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 669
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 27-Apr-2020 at 02:17
Ова проширување или реконструкција е?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 499
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 27-Apr-2020 at 02:28
Дива лига. Тој објектот долу-лево (последна слика) смета до толку што е под знак прашалник безбедноста само ЕДЕН човек да сака да помине, а не повеќе луѓе.
Со ваква реконструкција, проширување или што и да е, јас би се срамел, а не па да се фалам.
Плус:
- бојата ќе избледи за рекордно време; и
- една сообраќајна лента (од двете страни)ќе се узурпира со возила.

Edited by skopskodete - 27-Apr-2020 at 02:29
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 27-Apr-2020 at 08:57
ПЛАСТИЧАРСКА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА Е ЦЕЛОСНО ГОТОВА, ЛЕТОВО ЌЕ ЈА РЕНОВИРАМЕ ДО „МОМИН ПОТОК“, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ

Град Скопје привршува со реконструкција на булеварот Никола Карев или познатата Пластичарска улица. Целосно е завршен потегот до крстосницата кај американската амбасада, а до наредниот викенд ќе се постави и завршниот слој асфалт на потегот до касарната Илинден.

Сега Пластичарска улица има по две сообраќајни ленти во двата правци, велосипедска и пешачка патека и средишно зеленило онаму каде што тоа го дозволува просторот. На целиот потег е изведена атмосферска канализација која досега не постоеше. Реконструкцијата чини 2,1 милион евра.

„Викендов екипите на ЈП ‘Улици и патишта‘ ја бележеа хоризонталната сигнализација на потегот до амбасадата на САД. Првата фаза до касарната ‘Илинден‘ ја завршивме како што планиравме до крајот на април. Пролетва ќе почнеме со градежни работи за проширување и реконструкција на сообраќајницата до крстосницата кај ‘Момин поток‘. По завршување на тој дел ќе следува и изградба на кружниот тек кај ‘Хубо маркет‘. Со тоа ќе го решиме метежот во сообраќајот кој се создава во овој дел од градот“, вели градоначалникот Петре Шилегов.

И покрај пандемијата на КОВИД-19 Град Скопје најави дека и летово ќе се реконструираат десетина улица и булевари низ градот. За да можат градежните фирми и во време на кризата да работат, Град Скопје ќе земе кредит од 12 милиони евра.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/plasticharska-za-edna-nedela-e-tselosno-gotova-letovo-ke-ja-renovirame-do-momin-potok-veli-gradonachalnikot-shilegov/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13144
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 27-Apr-2020 at 09:07


Убаво што ќе се реновира и делот до Момин Поток, но без понатамошно реновирање и проширување на Јадранска магистрала ништо нема да се постигне. Имаме ситуација кога од бул. Словенија доаѓаш до раскрсница каде и лево и десно од 2х2 улиците се стеснуваат на 1х1, што е причина за голем сообраќаен метеж. Често ја користам таа рута и сум бил сведок на долги редици коли во двата правци.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 27-Apr-2020 at 09:14
Originally posted by kiriOK

Ова проширување или реконструкција е?

Проширување = реконструкција

Originally posted by Џоле


Убаво што ќе се реновира и делот до Момин Поток, но без понатамошно реновирање и проширување на Јадранска магистрала ништо нема да се постигне. Имаме ситуација кога од бул. Словенија доаѓаш до раскрсница каде и лево и десно од 2х2 улиците се стеснуваат на 1х1, што е причина за голем сообраќаен метеж. Често ја користам таа рута и сум бил сведок на долги редици коли во двата правци.

Со оглед на сите проекти што ги потегна Шилегов очекувам дека и таа делница е земена во предвид, ама претпоставувам за 2021 или понатаму, бидејќи во моментов веќе има неколку големи активни проекти.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 29-Apr-2020 at 15:32
https://www.facebook.com/JP-Ulici-i-patista-Skopje
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 499
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 30-Apr-2020 at 15:48
Во интервју за Канал 5 Шилегов рече дека работеле на две паркиралишта во непосредна близина за да не се паркирало повеќе на улица или тротоар. Кои се тие паркиралишта?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 30-Apr-2020 at 17:35
„Пластичарска“, се спаси од стариот асфалт, но не и од старите навикиНеколку дена по целосната реконструкција на булеварот познат како „пластичарска“, сообраќајот и натаму е густ. Ова е поради тоа што автомобилите се паркираат на тротоарите, како и на лентите за сообраќај. Тешко е да преминат дури и пешаците.

За да се избегне најголемиот хаос, моментално на овој булевар има постојано полиција, но и ова се чини дека не дава резултати. Дури и на пешаците им е тешко и да се движат, бидејќи покрај паркираните автомобили, на тротоарите се и производите од продавниците. Дури и во близина на пешачките премини.

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека по реконструкцијата на булеварот продолжуваат да се градат два паркинга. Откако ќе завршат, нема да има се толерира погрешното паркирање. Шилегов додава дека пазарниот инспекторат треба да се погрижи за тротоарите претворени во магацини. .

Од Општина Чаир велат дека екипите на пазарниот инспекторат ги предупредувале трговците да не ја ставаат стоката на тротоарите а од следната недела ќе има казни.

„Екипите на Инспекторатот на Општина Чаир заедно со Државниот пазарен инспекторат извршија увид на состојбата на терен … дадоа забелешки за дозволената линија на изложеност на стоки. Од понеделник непочитувањето на утврдената линија ќе се казни според соодветните законски норми. Што се однесува до прашањето за паркирање со автомобили, постигнат е договор со граѓаните од оваа област и стопанствениците за користење на дел од тротоарот како паркинг простор до изградба на предвидената катна гаража“, наведуваат од општина Чаир.

Според проектот за реконструкција на „пластичарска“, покрај тоа што се планира тротоарите да бидат слободни, треба да има и ленти за велосипеди. Во моментот продолжуваат работите за реконструкција на вториот дел од булеварот „Никола Карев“, односно делот до касарната „Илинден“.

https://www.alsat-m.tv/mk/пластичарска-се-спаси-од-стариот-а/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-May-2020 at 07:44
Од Чаир директно на обиколница – работите „заглавија“ на кружниот тек, Пластичарска џабе е проширенаЗнаците покажуваат дека булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во скопски Бутел се уште не е отворен за автомобили, но граѓаните се љубопитни и поминуваат од таму. Отстранет е еден знак за да може да поминуваат автомобилите.

Градежните работи се завршени, се чека само Град Скопје и официјално да го отвори булеварот. Тоа се очекуваа оваа недела. Преку овој булевар од Чир можете директно да излезете на обиколница.

Багерите работат и во недела на булеварот „Никола Карев“ или познат како Пластичарска.
Еден дел е завршен, но граѓаните повторно го користат за паркинг со што продолжува метежот во сообраќајот.

„Секако дека е добро но треба да се почитуваат сите сообраќајни правила за да нема метеж по улиците“, вели граѓанин.

„Ова е добро за луѓето, но една улица не треба да се прави една година. И тоа не е во ред. Оваа улица секогаш била проблематична, но државата треба да ги среди тие работи.“, вели друг граѓанин.

Во меѓувреме е во тек и работат кај кружниот тек кај Чаир во близина на амбулантата. Овде се создава метеж бидејќи две ленти се блокирани.

„Се наоѓаме на улица Втора македонска бригада каде се во тек градежните работи за кружниот тек во Чаир. Граѓаните се жалат дека работите се одолговлекле, а од Град Скопје ветуваат дека наскоро ќе биде завршена обиколницата.“, јавува репортерот на ТВ21.

„Помина многу време откако почнаа да градат и се уште ништо. Чекаат избори за да покажат кој изградил нешто, инаку ништо не се гради.“

„Во близина на градинките и училиштата не треба да има кружен тек бидејќи е опасно за пешаците особено за децата. Добро е да има, го олеснува сообраќајот, но изградбата трае долго сигурно поради ситуацијата.“

„Многу се доцни со работата. Сега ако излеземе на Јахја Паша, ни во Африка не е како таму. Не може да помине ни автобус ни автомобил. Ти треба еден час од таму до Бит Пазар.“

Прашавме во Град Скопје во врска со овие проекти. Од таму велат дека работите можеле да завршат и порано, но се одолговлекле поради лошите временски услови.

https://tv21.tv/mk/od-chair-direktno-na-obikolnitsa-rabotite-zaglavija-na-kruzhniot-tek-plasticharska-dhabe-e-proshirena/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6924
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-May-2020 at 11:14


...https://www.facebook.com/jubaj/
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 06-May-2020 at 12:56
Секако дека ќе беше поскапо но нели им текна во делот на пластичарска, булеварот да понира а горе да е пешчка зона. И онака никогаш не може да се одвратат луѓето од продавање и пазарување во тој дел ама барем сообраќајот под земја да се одвива непречено...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 07-May-2020 at 01:12
Originally posted by Влатко

Секако дека ќе беше поскапо но нели им текна во делот на пластичарска, булеварот да понира а горе да е пешчка зона. И онака никогаш не може да се одвратат луѓето од продавање и пазарување во тој дел ама барем сообраќајот под земја да се одвива непречено...

и така градот треба да даде пет пати повеќе пари за изградба на непотребен проект, кој ќе се должи само на тоа дека некој нејќе да си ја тргне тезгата од улица и не сфаќа дека тротоари и коловозни ленти не се паркинзи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 07-May-2020 at 07:03
Originally posted by zabegan

Originally posted by Влатко

Секако дека ќе беше поскапо но нели им текна во делот на пластичарска, булеварот да понира а горе да е пешчка зона. И онака никогаш не може да се одвратат луѓето од продавање и пазарување во тој дел ама барем сообраќајот под земја да се одвива непречено...

и така градот треба да даде пет пати повеќе пари за изградба на непотребен проект, кој ќе се должи само на тоа дека некој нејќе да си ја тргне тезгата од улица и не сфаќа дека тротоари и коловозни ленти не се паркинзи


Во основа, да, но од една страна се тезгите а од друга страна се купците кои паркираат а тоа се луѓе од целата држава. Во случајов 5 пати е поефтино ама ништо не е решено.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.