build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Метробус Скопје (Bus rapid transit / BRT)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Метробус Скопје (Bus rapid transit / BRT)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 10-Aug-2022 at 13:42
Originally posted by Vire

Не е поентата дали е брт,ера,шутел....СЕ што не е одвоено од улица ќе ти дај ист резултат во случајов дури и со далекуслежни последици и во и вон сообраќајот.
Ќе бида против ите како,на крајо на краиштата оти не го завршија ако вистина имале намера да го направат ? За 4 години,ќе срушеа дрворедите по тие 2-3 булевари шо се,ќе изградеја импровизирани станици,ќе купеа автобуси и толку. Оти не го напраја ?
Ti sam na sebe si kontradiktoren. De avtobusot zaglavuval, de nemalo mesto, de improvizacija bilo. Nie tuka debatirame na BRT, i se znae sto e BRT. Toj proekt nikako ne moze da mu steti na javniot soobrakaj, pogotovo sto Skopje e zaglaveno vo 80-tite... Proektot e stopiram poradi partisko-profitni pricini. I kakva sostojba imas denes posle stopiranjeto na BRT!? Skopje-1982g. bez ideja i nekoj plan za idninata! A ti cekaj metro pa koga ke go izgradat 2153g. javi da znaeme!
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 10-Aug-2022 at 15:14
Како можи да биди стопирано нешто што не е ни почнато ????? Кои партиско-профитни причини,па ова е благодет море 70 милиони евра требаше да се заборџи цел град(држава)за одново и одново автобуси да си купвате вие??
Ти ќе ми кажваш мене контрадикторен сум,за мене 100 и една причина има зошто ова е лошо решение,разбираш ?
Денес после стопирањето абе тебе и метро да ти почнат ти пак ќе речиш поубо бртрт,оти од шилегов е
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 10-Aug-2022 at 17:39
Originally posted by Vire

Како можи да биди стопирано нешто што не е ни почнато ????? Кои партиско-профитни причини,па ова е благодет море 70 милиони евра требаше да се заборџи цел град(држава)за одново и одново автобуси да си купвате вие??
Ти ќе ми кажваш мене контрадикторен сум,за мене 100 и една причина има зошто ова е лошо решение,разбираш ?
Денес после стопирањето абе тебе и метро да ти почнат ти пак ќе речиш поубо бртрт,оти од шилегов е
Boze kolku si naporen. Me zabole znaes sto i za Siligov i za tebe i za BRT i za metro. Ne da si kontradiktoren, i samiot ne znaes sto zboruvas. Ti postaviv prasanje i namesto da go odgovoris ti mesas babi i zabi. Eve uste ednas: Kako ke zaglavi BRT-Bus vo soobrakajniot metez koga e odvoen i nema kontakt so avtomobili?   
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 948
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 10-Aug-2022 at 18:21
20 страни имаш на темава, дискутирани се сите позитивни и негативни аспекти.

1. Не е одвоен од останатиот сообраќај, по цела траса има раскрсници кои ги користи.

2. Ги укинува сите постоечки автобуски линии по трасата. Незгодно за сите освен за оние кои живеат/работат на мало растојание од трасата.

3. Ја прави Чуповски пешачка зона + БРТ, што значи комплетно сечење на сообраќајна артерија, при што нема претходно изградба на тунел или барем проширување на Даме Груев на 2х2.

4. Одзема по 2 ленти на главната оска исток-запад. Ако живееш или често си во Скопје треба да ти е јасно што значи ова, колапс континуиран. Притоа, процентот на луѓе кои ќе се откажат од кола за да користат БРТ е едноцифрен или занемарлив. И тој процент, колкав и да е, ќе биде набрзо поништен од постојаниот пораст на возила од година во година. И не, нема БРТ да го намали тој тренд.

Сите сакаме нешто да се случува во Скопје, ама ова нема веќе поента. На страна овие негативни точки, проблем е и што ќе умртви и било каква иднина за ЛРТ, метро, градска железница, итн. А не гледам и зошто би било нешто такво невозможно. Доволна е поволна економска ситуација, амбициозна централна и локална власт и евентуално ЕУ преговори + некои фондови. Сосема можно за некоја година од сега.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 10-Aug-2022 at 18:38

Epa uzivajte vo Skopje-1982! Site sakate da se sluci nesto vo Skopje ama nisto ne se slucuva so decenii a so toj pristap nema da se sluci nitu vo bliska idnina. Ke si ostanete so modelot na stari avtobusi uste dolgo. Velis povolna ekonomska situacija!? Aj objasni go toa malku podetalno oti ova mene mi zvuci kako naucna fantastika. Povolnata ekonomska situacija ne paga od nebo, taa se sozdava, a Makedoncite ne se sposobni dve kravi da cuvaat bez da se skaraat, a za evropskite fondovi izgleda uste bajagi ke se iznacekate. Duri nekoj i na podarok da vi izgradi 3 metro-linii vie ne ste kadarni da go odrzuvate metroto. Pozdrav i uzivajte vo Skopje-1982.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 948
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 10-Aug-2022 at 19:02
Не знам што не ти е јасно. Види кога Македонија имала раст на БДП над 4-5%, види кога немало глобални или домашни кризи, па ќе сфатиш за каква поволна економска ситуација зборам. И намали малце со хистерија, дискутирај ако имаш што конкретно да кажеш. Солење памет без аргуметни по дома.

Edited by <Fresno> - 10-Aug-2022 at 19:03
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 10-Aug-2022 at 19:17
Originally posted by <Fresno>

Не знам што не ти е јасно. Види кога Македонија имала раст на БДП над 4-5%, види кога немало глобални или домашни кризи, па ќе сфатиш за каква поволна економска ситуација зборам. И намали малце со хистерија, дискутирај ако имаш што конкретно да кажеш. Солење памет без аргуметни по дома.
Kakva histerija, kakvo solenje pamet, kako BDP kakvi 4-5%. Pa vie nemate pari ovie nikakvi avtobusi da gi odrzuvate, pa metro ke gradele! Prvo izgradete zeleznica do aerosdromot pa posle skokajte za nesto pogolemo! Muabetot e deka 40 godini skokate vo mesto, samo filozofirate a za toa vreme Skopjani se vozat vo smrdlivi avtobusi bez parno i klima!

Edited by Denko - 10-Aug-2022 at 21:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.