build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - МАН)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Возен парк (ЈСП - МАН)
    Posted: 27-Sep-2018 at 15:00
ЈСП ќе ги замени кинеските и украинските автобуси со нови

Квалитетот на сегашниот возен парк на јавното сообраќајно претпријатие воопшто не ги задоволува потребите на граѓаните, кои секојдневно мака мачат да стигнат до која било дестинација. Само седум години по набавката на новите украински и кинески автобуси, состојбата со возилата е очајна. Уште поочајни се патниците, кои сега мораат да се возат во старите зглобни и единечни автобуси, на кои веќе имаа заборавено. Од ЈСП не кријат дека нископодните автобуси набавени од Украина се во многу лоша состојба, додека, пак, постои проблем и со кинеските двокатни, пред сѐ поради непостоење на нивен овластен застапник, па автоматски не постои можност за сервисна и техничка поддршка во секое време.

Од таа причина на линиите каде што тие ќе застанат, се пуштаат старите зглобни и единечни возила. За да се обезбеди подобар квалитет на јавниот градски превоз веќе се најавува набавка на нови автобуси, на кои, пак, ќе имало дури и држачи за велосипеди. Во една своја изјава за алтернативен транспорт, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, напомена дека во постапката за набавка на новите автобуси предвидуваат автобусите да имаат и држачи за велосипеди. Граѓаните се шегуваат дека некои од возачите на ЈСП и сега ги оставаат патниците и им ги затвораат вратите пред нос, а не пак да ги чекаат да ги закачат своите велосипеди. Додаваат дека и нископодните автобуси кога се купуваа се зборуваше дека ќе имаат коси рампи, кои одлично ќе им дојдат на инвалидизираните лица, па со количка лесно ќе можат да влегуваат во автобус. Некои граѓани што со години користат јавен градски превоз велат дека досега не виделе некој од возачите да притисне на копчето за спуштање на косата рампа и којзнае зошто не се користат.

Колку пати на мајките со бебиња во колички им помага некој да се качат или да се симнат од автобус, само затоа што ниту еден возач не го користи копчето за спуштање на косата рампа. Можеби и тие се расипани, како и автобусите што секојдневно се расипуваат.

– Некои возачи на ЈСП немаат мера во својата дрскост. Секој ден се возам во автобус и што сѐ не гледам. Најсвежо, пред некој ден не застана на автобуската станица кај МНТ, а жената што чекаше на станицата дојде до возилото што беше заглавено во сообраќајна колона, тропајќи му на вратата да ѝ отвори, а тој не само што го повиши тонот туку ѝ кажа и вулгарни зборови. Таа само се повлече и остана да чека друго возило на таа линија. Колку пати некој ќе трча по автобус и пред нос ќе му затворат врата, а не пак возачите ќе чекале некого да го закачи велосипедот – вели скопјанката Жане Трајчева.

Какви ќе бидат новите автобуси и од каде ќе бидат набавени уште не се знае, но веќе неколку месеци по скопските улици сообраќаат еколошки автобуси, односно електрични и на гас. Пробно се возат од мај, за да се утврди кои ќе бидат подобри за нашите услови. Од ЈСП велат дека анализите од тест-периодот, кој сѐ уште трае, покажале дека автобус на гас е најсоодветен за нашиот јавен превоз, генерално од сите аспекти. Веројатно и такви ќе бидат набавени, но тоа не го истакнуваат. Најпрвин беше најавено дека ќе бидат набавени 30-40 нови автобуси, но ги прашавме во претпријатието да ни кажат до каде е постапката за купувањето на новите автобуси и се знае ли од каде ќе бидат купени, од која земја, од која фирма и колку ќе чинат. Оттаму информираат дека допрва ќе се распише тендерот.

– Постапката е во тек, поточно при крај е процедурата за задолжување на ЈСП – Скопје пред меѓународна кредитна институција. Таа ќе го распише тендерот за набавка на возилата.

Колку возила, по која цена, од која фирма, од која земја, во колкав временски период ќе се испорачаат, динамиката на испораката и слично, ќе се знае по завршувањето на тендерот, всушност, тој практично ќе даде одговор на поголем дел од прашањата. Кредитот за набавка на новите автобуси ќе го отплаќа ЈСП – Скопје – велат од претпријатието.

Како што и претходно пишуваше „Нова Македонија“, вкупниот износ на задолжување е 10.000.000 евра, со грејс-период од три години. Рокот на отплата е седум години, без вклучен грејс-период. Во врска со ова одлучил и управниот одбор на претпријатието, а предлог-одлуката беше изгласана и од градските советници. Со неа беше издадена гаранцијата за долгорочно задолжување на ЈСП – Скопје кон меѓународна кредитна институција и условите на задолжување под кои таа се издава. Во врска со тоа, пак, градот Скопје безусловно и неотповикливо се обврза и ги гарантираше сите плаќања на ЈСП што ќе произлезат од договорот за заем склучен врз основа на одлуката за долгорочно задолжување на ЈСП.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/јсп-ќе-ги-замени-кинеските-и-украински/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Nov-2018 at 11:50
ЕБОР ја одобри набавката на 35 нови автобуси за ЈСП-Скопје

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска и официјално информираше дека нивниот борд на директори го одобрил проектот за финансирање на набавката на 35 нови автобуси на компресиран природен гас за потребите на ЈСП – Скопје. По донесувањето на ваквата одлука, во најскоро време треба да биде и официјално распишан тендерот за обновување на возниот парк на ЈСП – Скопје. Проектот ќе биде вреден 11,8 милиони евра, од кои ЕБОР ќе обезбеди кредитна линија во износ од 10 милиони евра, додека останатите средства ќе треба да се обезбедат од Градот Скопје и од самото сообраќајно претпријатие.

Нископодните автобуси ќе имаат најнови „Еуро 6“ мотори, коишто ќе гарантираат намалено испуштање на ПМ честички за 96% и намалување на испуштениот јаглерод диоксид на автобусите за 19%. „Новите автобуси ќе ги заменат старите дизел возила со „Еуро 2“ мотори, а планираната инвестиција ќе има значајни еколошки и здравствени бенефити“ велат од ЕБОР. Како што најавија претходно од Градот Скопје, две-третини од новите еколошки возила би требало да бидат зглобни автобуси.

Покрај за подновување на возниот парк на ЈСП – Скопје, одобрениот кредит од ЕБОР ќе се искористи и за три други намени – подобрена ефикасност и одржливост на работењето на јавното сообраќајно претпријатие, реструктурирање на скопскиот автобуски сектор и развој на Акционен план за зелени градови. На тој начин, не само што ќе се набават нови автобуси за ЈСП – Скопје, туку би се зголемил и квалитетот и ефикасноста на градскиот превоз во Скопје, а со тоа и бројката на патници што него секојдневно го користат.

http://build.mk/ebor-i-ja-odobri-nabavkata-na-35-novi-avtobusi-za-jsp-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 758
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Jul-2019 at 09:56
Originally posted by Џоле

ЕБОР ја одобри набавката на 35 нови автобуси за ЈСП-Скопје

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска и официјално информираше дека нивниот борд на директори го одобрил проектот за финансирање на набавката на 35 нови автобуси на компресиран природен гас за потребите на ЈСП – Скопје. По донесувањето на ваквата одлука, во најскоро време треба да биде и официјално распишан тендерот за обновување на возниот парк на ЈСП – Скопје. Проектот ќе биде вреден 11,8 милиони евра, од кои ЕБОР ќе обезбеди кредитна линија во износ од 10 милиони евра, додека останатите средства ќе треба да се обезбедат од Градот Скопје и од самото сообраќајно претпријатие.

Нископодните автобуси ќе имаат најнови „Еуро 6“ мотори, коишто ќе гарантираат намалено испуштање на ПМ честички за 96% и намалување на испуштениот јаглерод диоксид на автобусите за 19%. „Новите автобуси ќе ги заменат старите дизел возила со „Еуро 2“ мотори, а планираната инвестиција ќе има значајни еколошки и здравствени бенефити“ велат од ЕБОР. Како што најавија претходно од Градот Скопје, две-третини од новите еколошки возила би требало да бидат зглобни автобуси.

Покрај за подновување на возниот парк на ЈСП – Скопје, одобрениот кредит од ЕБОР ќе се искористи и за три други намени – подобрена ефикасност и одржливост на работењето на јавното сообраќајно претпријатие, реструктурирање на скопскиот автобуски сектор и развој на Акционен план за зелени градови. На тој начин, не само што ќе се набават нови автобуси за ЈСП – Скопје, туку би се зголемил и квалитетот и ефикасноста на градскиот превоз во Скопје, а со тоа и бројката на патници што него секојдневно го користат.

http://build.mk/ebor-i-ja-odobri-nabavkata-na-35-novi-avtobusi-za-jsp-skopje/

Што стана со автобусиве? Веста е од 18.11.2018
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5062
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jul-2019 at 10:21
Пак ќе речам, иако не важи само за темава, туку за сите теми поврзани со нашата држава.

Моменталната власт има многу подобри, поодржливи и понапредни идеи, но апсолутно катастрофална реализација.

Претходната власт имаше ужасни, ретроградни, дебилни и катастрофални идеи на долг рок, но фасцинантна реализација.

Не знам кое од двете е полошата опција, искрено.

Единствено знам дека ако овие автобуси бидат купени, ќе ги надживеат и кинеските и украинските.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jul-2019 at 10:59
Mozes da mi nabrois del od tie podobri I ponapredni idei sto gi ima ovaa vlast, iskreno mnigu me interesira.

Inaku pretpostavuvam deja avtobusive ke stignat na zima kako "kontra merka" protiv zagaduvanjeto, so sto Silegov ke treba da pokaze deka ete, prevzel nesto a narodot dzabe place zosto sansite za rak mu se 200% podobri.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jul-2019 at 16:07
Според тендерот што се објави автобусите треба да почнат да пристигнуваат крајот на 2019 - почеток на 2020 година. Претпоставувам поголем дел од зимската сезона ќе ја испуштат, но барем за понатаму ќе служат подобро од моменталните.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1203
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Jul-2019 at 21:08

Пак ќе кажам, овој тендер со оваа бројка е премала поради моменталната состојба на автобусите во градскиот превоз, а моментот дека ќе стигнат дури во 2020, навистина не знам ЈСП како ќе ја преживее зимата.

Односно, знам, пак ќе се возиме во неуништливите автобуси на САНОС стари по 60-70 години.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Sep-2019 at 12:05
Со германски „МАН“ автобуси ќе се обновува возниот парк на ЈСП

ЈСП – Скопје ќе добие нови единечни и зглобни автобуси од германскиот производител „МАН“. Хрватската компанија „Ауто Хрватска“, генерален застапник за автобуските марки „МАН“, „Отокар“ и „Неоплан“, е победник на тендерот за набавка на нископодни CNG автобуси на компримиран гас за јавниот превоз во Скопје.

Хрватите во втората фаза од тендерот доставиле понуда за новите автобуси во висина од 9,85 милиони евра, која била пониска од конкурентот „Мак Аутостар“ (застапник на “Мерцедес“), се наведува во информациите за тендерот објавени на веб – страницата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). „Мак Аутостар“ за новите автобуси со технологија на компримиран гас доставил понуда со повисока цена, што било причина за одбивање на нивната понуда.

Од ЈСП – Скопје за „Мета.мк“ не сакаат да откријат повеќе информации во врска со реализираниот тендер, ниту за бројот на автобусите, иако скопските власти на почетокот зборуваа за 30 – 40 возила. Наредната недела ќе се одржи потпишувањето на договорот. Тогаш ќе бидат соопштени повеќе детали околу целокупната постапка за набавката на новите автобуси.

Врз основа на информациите објавени во самиот тендер, доставувањето на новите автобуси за ЈСП треба да се реализира во првата половина од 2020 година. Нископодните автобуси ќе имаат ЕУРО 6 мотори, со кои ќе се сведе на минимум испуштањето на издувни гасови од јавниот превоз во Скопје.

Покрај тоа што ќе бидат климатизирани, новите автобуси ќе обезбедат и можност за превоз на лица со попреченост. Граѓаните со реализираниот тендер на скопските улици повторно ќе добијат зглобни автобуси, а со нивниот зголемен капацитет за превоз на патници ќе се намалат гужвите во јавниот превоз за време на сообраќајните шпицови.

Новите автобуси за ЈСП – Скопје се набавени со кредит од 10 милиони евра подигнат од ЕБОР, со кој е предвидено да се подобрат услугите во скопскиот јавен превоз.

https://meta.mk/so-germanski-man-avtobusi-ќe-se-obnovuva-vozniot-park-na-јsp/
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Sep-2019 at 15:57
Во Куманово, едниот градски превозник набави два прилично сочувани МАН-а, но не го знам моделот, додека другиот градски превозник набави поголем број aвтобуси Scania Omnilink.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Sep-2019 at 15:14
Утре се потпишува договор со МАН за набавка на 33 автобуси на гас за ЈСП

ЈСП „Скопје“ набавува 33 еколошки автобуси, кои ќе се движат на гас, од производителот МАН, кои треба да придонесат за почист воздух во главниот град.

Како што најави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, утре треба да потпишат договор со производителот на автобуси МАН.

– Во текот на утрешниот ден ги очекуваме претставниците на МАН и го потпишуваме договорот за набавка на нови 33 градски автобуси кои што ќе бидат на гас. Заштедата што ќе ја направиме со овие 33 автобуси е 700.000 евра годишно – нагласи Шилегов, на панел-дискусијата „Обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност за подобра животна средина“.

Парите за автобусите се обезбедени преку Договорот за користење заем од ЕБОР во висина од 10 милиони евра, кој беше потпишан во јануари годинава. Со тие пари плус со 1,8 милиони евра од сопствено учество на ЈСП „Скопје“ треба да се набават околу 35-те нископодни (зглобни и моно автобуси), соопштија прред неколку месеци од сообраќајното претпријатие.

– Очекувано е новите автобуси да се пуштат во сообраќај во април 2020 година. Допрва ќе се одлучи на кои релации ќе сообраќаат новите еко-автобуси – соопштија пред извесно време од ЈСП.

Еко-автобусите имаат повеќе предности. Тие ќе овозможат побрз и пофункционален јавен превоз, а значително ќе се придонесе и за подобрување на квалитетот на воздухот.

https://nezavisen.mk/utre-se-potpishuva-dogovor-so-man-za-nabavka-na-33-avtobusi-na-gas-za-jsp/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 758
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Sep-2019 at 17:35

Веројатно ова е моделот.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Sep-2019 at 12:55
Зглобните автобуси се враќаат на скопските улициДванаесет зглобни и 21 единечни автобуси ќе набави Градот скопје за потребите на ЈСП Скопје со договорот што во средата го потпишаа градоначалникот и производителот МАН.

Најдоцна за седум месеци скопјани ќе се возат во нови, нископодни автобси со капацитет од 85, односно 149 патници.

Со овие автобуси на гас се заштедуваат по 25.000 евра годишно по автобус за гориво.

– Мојата заложба, заложбата на Град Скопје е креирање јавен транспорт кој ќе биде и економски ефикасен и кој нема да ја загадува животната средина. Денеска го потпишуваме договорот со еден од најреномираните светски производители на автобуси „МАН“ за набавка на новите автобуси кои ќе бидат во Скопје најдоцна за седум месеци од денот на потпишувањето на овој договор, рече Шилегов.

Дванаесет зглобни и 21 единечни автобуси ќе набави Градот скопје за потребите на ЈСП Скопје со договорот што во средата го потпишаа градоначалникот и производителот МАН.

Најдоцна за седум месеци скопјани ќе се возат во нови, нископодни автобси со капацитет од 85, односно 149 патници.

Со овие автобуси на гас се заштедуваат по 25.000 евра годишно по автобус за гориво.

– Мојата заложба, заложбата на Град Скопје е креирање јавен транспорт кој ќе биде и економски ефикасен и кој нема да ја загадува животната средина. Денеска го потпишуваме договорот со еден од најреномираните светски производители на автобуси „МАН“ за набавка на новите автобуси кои ќе бидат во Скопје најдоцна за седум месеци од денот на потпишувањето на овој договор, рече Шилегов.

https://nezavisen.mk/zglobnite-avtobusi-se-vrakjaat-na-skopskite-ulici/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jan-2020 at 13:45
МАН“ во март ќе ги испорача првите 6 еко-автобуси за ЈСП – Скопје

За два месеца ќе пристигнат првите 6 еколошки автобуси од германскиот производител „МАН“ за обнова на возниот парк на ЈСП – Скопје, информираат од Град Скопје за „Мета.мк“. Градските власти велат дека испораката на автобусите ќе се одвива во согласност со договорот потпишан кон крајот на септември минатата година. Новите автобуси ќе пристигнуваат етапно и ќе се пуштаат во сообраќај низ скопските улици претстојнава пролет.

– Град Скопје и ЈСП потпишаа договор за набавка на 33 еколошки автобуси на гас (21 нископоден и 12 зглобни), каде најголемата предност е што емитуваат значително помалку јаглерод диоксид или речиси воопшто не го загадуваат воздухот – посочуваат градските власти.

Во меѓувреме, ЈСП – Скопје е при крај со изработката на проектната документација со ревизија за изградбата на постројки за полнење на возилата со CNG (компримиран гас) во автобазите „Автокоманда“ и „Ѓорче Петров“. Новите МАН автобуси ќе имаат вградено ЕУРО 6 мотори и ќе го користат гасот како гориво, со што за 700 отсто ќе се намали испуштањето на ПМ честички во воздухот од нивното работење.

Намалената потрошувачка на гориво ќе значи годишна заштеда од 25.000 евра само од еден автобус, со што значително ќе се намалат трошоците од работењето на ЈСП – Скопје. Идните единечни автобуси ќе имаат можност да примат 85 патници, односно ќе имаат капацитет да превезат повеќе патници од двокатните автобуси. Новите зглобни автобуси пак ќе можат да превезат 149 патници – речиси двојно повеќе од возниот парк на „Јутонг“.

Новите автобуси за ЈСП – Скопје беа набавени преку кредитот од 10 милиони евра подигнат од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Покрај тоа што ќе се осовремени возниот парк и ќе се намали аерозагадувањето, градските власти очекуваат новите автобуси да го зголемат и интересот за користење на јавниот превоз кај граѓаните.

https://meta.mk/man-vo-mart-ќe-gi-isporacha-prvite-6-eko-avtobusi-za-јsp-skopјe/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5062
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Jan-2020 at 17:01
21 нископоден. Дека зглобните не се нископодни.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Jan-2020 at 19:29
Originally posted by гитардемон

21 нископоден. Дека зглобните не се нископодни.

LOL
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1203
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Jan-2020 at 19:58
...со што за 700 отсто ќе се намали испуштањето на ПМ честички во воздухот од нивното работење.

Значи, овие не загадуваат воопшто, туку и произведуваат кислород, кога поминуваат растат дрвја, го чистат воздухот, едноставно ЈСП Скопје има порачано вселенски автобуси, какви што нема никој измислено
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Jan-2020 at 01:15
Originally posted by ehrlich

...со што за 700 отсто ќе се намали испуштањето на ПМ честички во воздухот од нивното работење.

Значи, овие не загадуваат воопшто, туку и произведуваат кислород, кога поминуваат растат дрвја, го чистат воздухот, едноставно ЈСП Скопје има порачано вселенски автобуси, какви што нема никој измислено


Да не мислат вакви да набават?

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Feb-2020 at 10:11
Дел од новите автобуси пристигнуваат во првата половина на март.

Зелен автобуски транспорт. Современ систем на јавен транспорт.

MAN. CNG.


https://www.facebook.com/petreshilegov/posts/3171621786395731За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Feb-2020 at 13:14
ПРВИТЕ ЕКО АВТОБУСИ НА ЈСП „СКОПЈЕ“ ЌЕ СТИГНАТ ВО МАРТ, ВОЗАЧИТЕ НА ОБУКИ ВО ЗАГРЕБ

Кон средината на март ќе стигнат првите автобуси на гас за ЈСП „Скопје“ од германскиот производител „МАН“. Од јавното сообраќајно претпријатие велат дека деновиве се преземаат неопходните активности за испорака на новите еколошки автобуси, а тим од возачи ќе замине во Загреб на обуки.

„Пред неколку дена наш тим се врати од Истанбул, каде беше на обука наменета за одржување на системот за валидација. Деновиве во Загреб ќе заминат возачи кои ќе треба да се запознаат и обучат за управување со новите возила, како и тим за сервисирање и одржување на автобусите. Испораката ќе оди фазно. Колку автобуси и од кој тип ќе стигнат во првата испорака во март, ќе знаеме во текот на наредната недела“, вели директорот на ЈСП „Скопје“ Кристијан Чушков.

Според договорот кој беше потпишан лани во септември, ќе бидат набавени вкупно 33 нископодни автобуси, 21 единечен со капацитет за 81 патник и 12 зглобни за 149 патници. Во сите автобуси ќе има дополнителна опрема, како вградени полначи за телефони. Со новите еколошки автобуси годишно ќе се заштедат 25.000 евра за гориво во споредба со двокатните кинески и воопшто нема да загадуваат, бидејќи емитуваат незначителна концентрација на ПМ честички.

„Зглобните автобуси ќе овозможат превезување на речиси двојно повеќе патници од двокатните и имаат поголем простор за движење. Новите возила имаат пониска бучавост, полесно и поевтино одржување, поголем век на траење. Сето ова гарантира зголемен квалитет, пристап и безбедност на јавниот превоз, а граѓаните ќе добијат побрз и поквалитетен превоз“, вели Чушков.

Набавката на новите еколошки автобуси чини 10 милиони евра, а парите се обезбедени преку кредит од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Според постигната цена на тендерот, еден единечен автобус чини 263.000 евра, а зглобните по 334.000 евра. Рокот на испорака на сите 33 автобуси е 10 месеци или до јуни годинава, но постигнат е договор со производителот „МАН“, сите автобуси во Скопје да стигнат пред предвидениот рок.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/prvite-eko-avtobusi-na-jsp-skopje-ke-stignat-vo-mart-vozachite-na-obuki-vo-zagreb/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Feb-2020 at 17:39

Дали оваа шасија е варијација на шасијата што ја имаат и ЛАЗ-овите?

Од логистички аспект би било добро доколку овие две релативно мали флоти имаат делумно преклопување.


Edited by Cloverstack - 29-Feb-2020 at 17:40
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.