build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hotel Vardar Palace - Скопје (под Кале)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Hotel Vardar Palace - Скопје (под Кале)
    Posted: 16-Mar-2020 at 08:09
И овој хотел се гради непосредно до Хотел Македонија...

Во продолжение рендери и основи на катови...

...http://hma.com.mk/hotel-vardar/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Mar-2020 at 12:53
Таблата од градилиште...(извадено од статијата која се вртеше околу овие објекти пред некое време)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Oct-2020 at 17:22
Тука незнам дали воопшто има некаква активност долго време е вака изгледа само направен е ископ бидејќи има големи купови земја десно на фотката(од фб).Патем и двата планирани хотели на овој потег се проекти на Хелена Мојсиќ а се што имаат започнато низ градот од проектите горе долу сите се во ваква состојба незнам дали има некои проблеми со финансии со документација или нешто третоEdited by stef4o - 22-Oct-2020 at 17:22
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Nov-2020 at 10:58
Збунка ми прави овој рендер за кое градилиште припаѓа?Бидејќи ако гледаме од зградите на Водовод и бивша градска куќа лево прво иде Палата Кан,па после се во низа 3 градилишта за хотели само незнам каде кој поточно.Добро би било ако знае некој да појасни за да ги средиме нишкиве?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Oct-2021 at 11:15
Originally posted by stef4o

Таблата од градилиште...(извадено од статијата која се вртеше околу овие објекти пред некое време)Може некој да ми посочи каде точно се наоѓа оваа парцела и дали воопшто има некаква активност на хотелов?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Oct-2021 at 13:54
Originally posted by stef4o


Може некој да ми посочи каде точно се наоѓа оваа парцела и дали воопшто има некаква активност на хотелов?


Координатите се овие:
42° 0'12.50"N
21°25'50.41"E
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Oct-2021 at 16:59
Originally posted by Théoden


Originally posted by stef4o

Може некој да ми посочи каде точно се наоѓа оваа парцела и дали воопшто има некаква активност на хотелов?
Координатите се овие:
42° 0'12.50"N
21°25'50.41"E


Фала ти,по прегледот од Google Maps се чини има некој плиток ископ но без позначајни активности.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Nov-2021 at 11:13
Пред 2 години

Дрвјата кај СРЦ „Кале“ исечени за да се гради ХОТЕЛ НА ШЕСТ КАТА

Хотел висок 25 метри, со шест ката и поткровје ќе се гради на просторот кај СРЦ „Кале“ каде минатиот викенд беа исечени сите дрвја, за што информираа вознемирени граѓани од глетката која таму ја затекнаа во понеделникот наутро. Хотелот е зацртан во Деталниот урбанистички план СРЦ Кале – Блок 2. Во неговата непосредна близина предвидено е да се градат уште два хотели и еден објект со деловни простории, сите со иста катност.

Според податоците кои се јавно достапни на веб сајтот на Агенцијата за катастар, сопственик на парцелата каде се исекоа дрвјата, и делумно се огради просторот со лимена ограда, но без табла со информација за објектот и инвеститорот, е Друштво за превоз и туризам „Вардар -експрес Елвир и други“ ДОО Скопје, а парцелата е со површина од 1972 метри квадратни.

https://www.slobodenpecat.mk/drvjata-kaj-srcz-kale-isecheni-za-da-se-gradi-hotel-na-shest-kata

Во март годинава е срушен објектот кој се гледа на горните фотки

--------------------------------
Се урива нелегално изграден објект под КалеСекторот за инспекциски работи на Општина Центар со механизација денеска отстранува нелегално изграден објект на улица „Лазар Личеноски“ бб под Кале.

– Се отстранува градба на улица „Лазар Личеноски“ бб во Општина Центар, објект кој се наоѓа веднаш под Калето. Инвеститорот на објектот не постапил по претходното издаденото решение за самостојно отстранување на објектот и согласно член 59 и член 134 став 1 од Законот за градење и член 24 од Законот за постапување со бесправно изградени објекти, Општината пристапи кон присилно отстранување, соопштија од прес-службата на Општина Центар.

https://sitel.com.mk/se-uriva-nelegalno-izgraden-objekt-pod-kale

По оваа историја на настани личи дека воопшто не е превземена никаква активност за изградбата веќе 8 месеца.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.082 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.