build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кровна тераса

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko.spasevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote gjoko.spasevski Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кровна тераса
    Posted: 22-Apr-2020 at 02:18
Здраво, ме интересира од професионален градежен аспект, што би значело отварање ана кровна тераса. Уште при градба оставивме водоводна и електрична мрежа за да го преадаптираме поткровјето во мини кујна со отворена кровна тераса, но сеуште не сме се охрабриле поради техничките аспекти. Некои совети, идеи?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1380
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Apr-2020 at 02:10

иако немам никакво искуство со муабетов, но гледам никој не се јавува да фрли абер па еве да отсолам тро твојта дилема ...

... технички изводливо што е до хидро-изолација и поплочување мермерисување или бетонска кошулица, практично кај рамниот кров проблем е топлинската изолација, та паметно е да си се консултирате со саглам Мајстори кои ќе сторат се не само што би стаиле xps (стиродур) над плочата, туку ќе се погрижат и да нема топлински мостови потоа по споевите меѓу фасадата и рамниот кров а за што консултирајте се и со некој Термодинамичар од УРСА или Ерголанд ...

~


туку во овој контекст (еколошко-изолациски) нетипична за нашио Крај е Зелен Кров но опција која си ја дозволуваат Луѓе кои под Екологија подразбираат и поголема Енергетска Ефикасност та фрлајќи повеќе евриќи на крово имаат помали на греењето кое ако е на Дрва вака озбилно се заштедува иако топлинските загуби чинам со 20% отпаѓаат на Стандарден Кров но кај рамниот тераат и до 40%, исто и за ладењето ... во секој случај не експериментирајте доколку немате волја експериментот да го одржувате во живот т.е. не сте волни да внимавате и на одржување на зеленилото од болести параити инсекти итн. а доколку ојте со фонтана пазарите и од јавни искуства [1] а доколку одесте со Зелен Кров внимавајте и на тежинта, само дренажа да ви се запуши или немате брз начин да стигнете до сифоните во плочата, та не само влага што ќе ви избие вКуќа ами може и дави се сруши! вакво нешто би требало да е однапред статички спремено со Бетон в Куќа ко за в Зграда, зависно од слојот на земја дренажа и големина на растенија, та внимавајте ... во долелинкуваната нишка Пејсажен Урбанизам има абер и за Зелени Плочки за (стаи вади) и’ на Тераса секој да може да си дозволи ваков експеримент ...   

https://www.eurotechdesign.co.nz/article/the-high-life

Green Roof Heat Island Effect

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=106694#106694


ако натака удрат сахарски горештини, за кои ко што предвидуваат Метеоролози дека ќе не снајде и’ буквално освен приближно, ова ќе биде маст-хев варијанта за секој рамен кров во градоите, макар и ко импровизација од Кровен Базен, но доколку рокне светска економија ќе вртиме озбилно од Битумен пак на Катран па и Арпа, вистина Арпаџик Лајстаил моит да стане брзо реалност за мнозина, бреј да имаш тогај кровна Градина ќе биде Безбедносен Благослов од повеќе аспекти , иако би можело да се оди со Стакларници на Поткровје ако со време сега Чоек може да издвои камен за Безбедносно Панцир Стакло, но така Орда би ти конфискувала к’шчата, вака пак стаи ако треба утре Мрежа и Уживај ...
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-May-2020 at 10:09
Krovni terasi se prekrasni, no mana im e što na leto se pregrevaat, a na zima ima problem so sneg. Snegot može da se čisti no so pregolemata temepratura e golem problem. Može da se stavaat tendi no se dobiva samo delumno rešenie.
Podobro e zelenilo, i moj predlog čakal, kao na slikavaSekako nema potpolno da se reši problemot no ke bire malku namalen
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1380
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-May-2020 at 05:50
мајтапи се со Зелен Кров и ќе ти срушу Куќа, еве пообемен рамен кров на видеово каде може да се дофане процесот, при што ко дренажа иако масивна гаражна плоча одоздола сепак неодат со Чакал туку со вулкански песок кој е полесен и од обичниот, алтернатива кај нас за ова може би бил Зеолитот од Пробиштип ...

скапа инвестиција за наш стандард, а евентуално попрактична еколошка алтернатива да ет Хемпкрит кој би бил топлински DIY изолатор кој не само што нема да го загрева рамниот кров туку и ќе ве развесели ко Идеја ...

http://www.stastier.co.uk/nhl/guides/hempconstruction.htm

евентуално заради екстра звучна изолација одозгора врз знего да се излее и тро плутана емулзија, и ето га ем рамно ем уникатно освежувачки, што капак би било и пораспеано ако жубори во во калцитна фонтана [1] комбинација плукни залепи во однос зелениот кров бидејќи кај него и само инсекти да почнат да ти виреат па моит да ти бидне озбилен проблем, а каде е запушен сифон, каде корења ако пробиле ефтина мембрана инт. просто не ет за секого Зелен Кров, такво нешто можат да си приуштат или Домакини Луѓе или тешка аристократија односно мора да се внимава и отповеќе нешто да не тргне наопаку!

http://www.corkstore.com/Products/corkspray

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=169174#169174

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1380
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-May-2020 at 02:05

вели Зеолит ја задржува водата [1] та никако не експериментирајте сонего во овој контекст за да не си придизвикате дополнително оптоварување, всушност истиот е дел од вулканскиот песок и му ги дава тие порозни својства [1] а би било и наменски зијан да се користи за вакво нешто, со оглед позитивните Дитокс својства како прочистувач на почвата [1] иако ко што вели во студијава ја закиселува почвата, конечно попаметно би било (вниамтелно во однос ph-то на почвата) да се користи "накнадно" доколку на зелениот кров има Бавча ...

пробав да најдам абер колку зелениве кровови се дополнителен стрес за постоечка конструкција која не е статитички предвидена за Зелен Кров и вели Проблем и тоа особен знаејќи дека сме трусно подрачје, сепак ако не се оди со Чакал (Gravel Flat Roof) туку модерните варијанти за дренажа наводно не ет проблем, хм секој нека си викне од ИЗИИС совет пред да импровизира вакво нешто!

https://www.researchgate.net/publication/306353263_Influence_of_green_roofs_on_the_seismic_response_of_frame_structures


доколку одите со чакал, размислете убо дали може и’ зелен рамен кров да си дозволите ем дополнително Луѓе горе да си собирате на седенки или забави, размислете убо пред на вакво нешто да се нафатите, незнам дали кровот на ГТЦ од овој аспект ескивираат да го сторат топтан Интензивно Зелен, иако би требало бетонските плочи најгоре да се исто дебели ко и оние удоле, но дефакто и таму попаметно е да не експериментираат И да одат само со Екстензивен Зелен Кров т.е. да одат само со Мов [1] како ми мирисат доколку ПетреШ е упорен а фирмите кои ги ангажира не ги лепат водоотпорните мембрани убо ќе ставаат кофи по цел ГТЦ, колкава ни черга може најубо да одат со Вештачка Трева [2] што би била паметна опција и за овој случај во нишкава, во спротивно доколку се оди со класичен Зелен Кров на ГТЦ то би било навистина скапа инвестиција (саглам 100k евра и угоре) со кој камен попаметно би било да сторат десетина парка наоколу наместо тој еден над трговскиот , веројатно кога калкулирале не ги зеле сите овие ризици во обзир па предвреме се истрчале околу недоносен зелен идеализам, ќе разберам жардињери тук таму, ама Зелен Кров ем да шетка масовно Народ горе, хм ќе биде смешно ако не ризик, нешто налик порано шетањето по Камен Мост во кој имало заборавено 70-тина кила динамит по ww2 [2]

еве интересен абер од Индија, а можете по нет да најдете еден куп слични [1][1][2][2][3][4][4]
Numerous studies ([17, 18]) in different fields about
green roofs have been conducted during the last twenty
years. Some authors [19] divide these systems into two
categories, “extensive” and “intensive”, while other
authors [20] introduce an intermediate category called
“semi-intensive” green roofs, which are a combination of
the extensive and intensive. Generally, extensive green
roofs have shallower substrates (<200 mm) that do not
represent an excessive overweight for conventional roof
structures (70-170 kg/m2).
Some advantages of extensive
systems are: no additional structural reinforcements are
required, less investment in growing media & plants, and
less maintenance. On the other hand, intensive green roofs
systems, also called living roofs or roof gardens,
implement more heavy vegetation, like trees and shrubs,
which require deeper substrates (>200 mm). In addition,
roof gardens represent an overweight (290-970 kg/m2)
and additional maintenance in plant care
[19].
...
Premjish Achari ~ https://www.academia.edu/41751111/A_Place_to_Call_Home

light vegetation examples

бреј каков ефтин хортикултурен минимализамEdited by Zelenikovo - 15-May-2020 at 02:06
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.