build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кута, Бали (Индонезија)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кута, Бали (Индонезија)
    Posted: 28-Apr-2020 at 07:57
21.02.2020

Веројатно "последниот воз" за патување пред ситуацијата со Корона вирусот. Повод за патувањето - јубилеен 40ти роденден на сопругата. Авионско патешествие од 24 часа и тоа Скопје - Доха 5,5 часа, пауза во Доха од 8 часа и Доха - Денпасар 11 часа. Ужас Nuts Единствен спас е што сите 4 лета беа со Катар Ервејс при што се уверив зошто се и најдобра авио компанија.

Edited by Влатко - 28-Apr-2020 at 08:05
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2020 at 07:59
Први брзински фотки од аеродромот во ДенпасарПоглед од хотелот каде што бевме сместени во туристичкото место Кута

Edited by Влатко - 28-Apr-2020 at 08:00
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Apr-2020 at 08:01


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Apr-2020 at 08:03
Филд трип околу островот

Прва посета на најглавниот храм на островот, храмот Танах Лот

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Apr-2020 at 08:06
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Apr-2020 at 08:06


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Apr-2020 at 08:07
Мала исправка, DOH-DPS обично трае 9h45m, освен ако не сте кружеле на слетување поради времето или инспекција на пистата.

Се надевам дека имаше шанса да го посетиш Убуд, какои храмовите и оризовите полиња на север. Rock Bar Ayana е фантастично место близу Улувату, а Potato head & Finns се многу добри места во Кута.

Фотките се супер!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Apr-2020 at 08:10
Втора точка на посета, плантажи за кафе

ова е животинката Лувак која што ги јаде најубавите зрна кафе а подоцна луѓето ги собираат од неговиот измет, ги сушат, ги лупат и се добива едно од најскапите кафиња на светот. Во Европа една шоља чини околу 50 евра. Пробав, добро е но не мислам дека е толку вредно. Таму една шоља ме чинеше околу 250 денари.


околу 20тина видови на кафе и чаеви кои што се одгледуваат на плантажата. Вкусовите се навистина посебниBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Apr-2020 at 08:13
Трета посета, оризови насади во повисоките делови на островот поточно местото викано Џати Лувихи време за ручек Cheers


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Apr-2020 at 08:15
Четврта посета, влез на храм познато како Хандара Гејт односно влезов е светски познат а храмот не толку


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Apr-2020 at 08:17
Петта посета, повторно храм по име Улун Дану. Прекрасно место.
Edited by Влатко - 28-Apr-2020 at 08:18
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Apr-2020 at 08:19
Ноќно крстарење


плажа
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Apr-2020 at 08:21
Малку Гугл да видам колку сум оддалечен од дома Nuts


и последниот петти ден поглед кон леталото за назад
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Apr-2020 at 08:22
Се на се јас се воодушевив од културата на Бали, топлиот екваторски дух на луѓето, пристапните цени, ценкањето околу секој производ и целиот тој колорит. Единствено лошо е тоа што е предалеку од кај нас.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Apr-2020 at 10:23
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.