build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Градски парк Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски парк Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 07-Feb-2014 at 18:37
Не беше овој објект долго време само карабина (веќе неколку години) или овој е комплетно нов?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 07-Feb-2014 at 19:27
Пред неколку месеци (последен пат кога поминав оттаму) не постоеше, така што повеќе од сигурно е нов.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 07-Feb-2014 at 20:00
Имав еден пост на темата ск2014 за пренатрупаноста во ценатрот на градот,кај што ви реков дека кај и да е следната цел ќе биди градскиот парк,а не тие малечки паркчина таму-ваму.

Ова најмалку го сакам,ама сум реалист,и секогаш ќе има некои трифунчина,штерјовчина,владини типчина со замазнети коси и `елегенација во движење` одела....кој што ќе го јадат паркот и секое слободно место во градот како паразит(ништо не даваат,само земаат)
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 07-Feb-2014 at 20:59
Можеш да ми пратиш координати на објектов ? Баш штета ако се натрупа и градскиот парк со згради ,но можеби е здраво да се изградат некој репрезентативни објекти или ресторани на другата страна на паркот за да се заживее малку и тој дел (иако мене лично не ми одговара бидејќи повеќе го сакам тој дел таков каков што е - мирен).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 09-Feb-2014 at 01:24
Се обидов неколку пати, ама изгледа нешто правам погрешно и на Google Earth не можам да ги добијам координатите. Помош?
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 09-Feb-2014 at 01:39
не мора да бидат координати ,оди на гугл мапи , најди ја локацијата и стисни втор клик врз неа ,стисни center map here, потоа directions to here и потоа од левата страна горе има едно што изгледа нешто како {=} и ќе одбереш кратка врска и прати ја првата интернет адреса.
пример:
http://goo.gl/maps/zHF8S


Edited by daci92 - 09-Feb-2014 at 01:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 09-Feb-2014 at 01:48
Веројатно се овие: 42.010223,21.407713

Тука прикажува празен простор, но јас мислам дека картата одамна не е обновена во нови слики.

https://maps.google.mk/maps?daddr=42.010223,21.407713&hl=en&ll=42.010458,21.408083&spn=0.00117,0.002642&sll=42.010458,21.407571&sspn=0.00117,0.003664&t=h&mra=mift&mrsp=1&sz=19&z=19

Edited by Џоле - 09-Feb-2014 at 01:49
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 09-Feb-2014 at 16:27
Се познава каде е градежната парцела така да нареден пат кога ќе одам баш ќе видам за што се работи од блиску.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 21-Mar-2014 at 09:02
HoverProduction
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 31-Mar-2014 at 00:41
Градскиот парк доби ново игралиште за деца...

Edited by Џоле - 31-Mar-2014 at 00:42
За сè има вторпат
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 11-Sep-2014 at 15:04
http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1439220423/centar-nema-da-go-gradi-ezerce
Јас па мислев ќе направи нешто овој во 4 години мандат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 11-Sep-2014 at 19:00
Originally posted by Lerin

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1439220423/centar-nema-da-go-gradi-ezerce
Јас па мислев ќе направи нешто овој во 4 години мандат.
насловот не значи дека никогаш нема да се изгради, туку дека ќе се даде на концесионер

е сега, проблемот е во тоа што концесионерот не е обврзан да го испочитува понудениот концепт, па може да завршиме со турбофолкерска бљувотина каква што беше ресторанот пред да го срушат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 28-Sep-2014 at 10:31


фото: airbnb.com
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 13-Nov-2014 at 12:11


vecer.mk

Edited by Џоле - 13-Nov-2014 at 12:11
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 25-Nov-2014 at 09:14
ОД НАПРОЛЕТ НОВИ ГРАДЕЖНИ ЗАФАТИ ВО ПАРК

Кафеаните во Градски парк ќе пораснат во станбени згради

Во новата зграда која ќе се гради на местото на ресторанот "Кај Ефто" или поранешна Ања, ќе се смести Сојузот на спортови на Скопје. На локацијата на Томче Софка се предвидува станбена зграда, со кота до венец од 15 метри приземје со три ката и поткровје, додека на местото на сегашниот ДТВ Партизан, предвидени се објекти со намена за образованиеНови станбено-деловни и образовни објекти ќе никнат во Градски парк. Зградите ќе се градат на местото на добро познатите скопски кафеани лоцирани во паркот, Томче Софка и поранешна Ања. На местото на овие угостителски објекти кои се една од омилените дестинации на граѓаните за кафе-шема, особено за викендите, ќе се дигнат повеќекатници и тоа еден станбено-деловен објект, објект со намена образование и една станбена зграда.

Новите објекти се предвидени во Деталниот урбанистички план Дебар Маало 2 на Општина Центар, а инвеститорите со нивната изградба се очекува да започнат напролет идната година.

Според ДУП-от, на местото на сегашниот ресторан Томче Софка ќе се изгради станбена зграда како и на местото на хотелот Канет. Деталниот урбанистички план Дебар Маало 2, на локацијата на Томче Софка, предвидува станбена зграда, со кота до венец од 15 метри приземје со три ката и поткровје, информираат од Општина Центар.

Веднаш по локацијата каде што сега се наоѓа Томче Софка, на местото на сегашниот ДТВ Партизан, предвидени се објекти со намена за образование. На местото на хотел Канет, пак предвидена е станбена зграда со катност, приземје со три ката.Во новата зграда која ќе се гради на местото на ресторанот "Кај Ефто" или поранешна Ања, ќе се смести Сојузот на спортови на Скопје, во чија сопственост е сегашниот објект кој се издава под кирија. Од Сојузот велат дека изградбата најверојатно ќе започне напролет, а во новата зграда, на приземјето за да продолжи со работа ќе се смести сегашниот ресторан "Кај Ефто".

Се уште е во процес откупот на земјиштето кој би требало наскоро да заврши. Новиот објект ќе го гради приватна фирма - партнер која со градежните активности ќе започне откако ќе се добие дозвола за градба од Општина Центар. Планирано е на приземјето да си остане да функционира сегашниот ресторан, а ќе обезбедат и нови простории за нашето здружение, вели претседателот на Сојузот на спортови на Скопје, Ѓорѓи Кузмановски.

Според плановите, во рамки на оваа зграда инвеститорот ќе отвори и спортски хотел, а ќе има станбени единици. (Гр.З.)

http://vecer.mk/skopska/kafeanite-vo-gradski-park-kje-porasnat-vo-stanbeni-zgradi
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 25-Nov-2014 at 19:08
кој психопат смислува вакви решенија? Bash
како да не ни беше доволен копилето од објект, кинески ѕид
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 25-Nov-2014 at 19:48
Може некој да ми го преведе ова дали е ДУП за Општина Центар или општина центар си има свој детален урбанистички план која сама си го носи.„Деталниот урбанистички план Дебар Маало 2 на Општина Центар„
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 25-Nov-2014 at 20:00
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 25-Nov-2014 at 20:24
ДУП ДЕБАР МААЛО 2


Бр. на одлука 07-3727/2 од 28.12.2009г. (во времето на Тодоровиќ)
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 25-Nov-2014 at 23:02
Благодарам Фосил. Значи се работи за план што е во рацете на општина центар.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.