build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски парк Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 01-Feb-2015 at 19:22
Сега и јас станав љубопитен што всушност е ова...
Иначе кога ги местеа мајсторите непосредно имаше и хилта и многу кабли, е сега што каде е ставено и како направено не знам, а сакам да знам
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 03-Feb-2015 at 08:08
Како што и кажаа погоре, ова е патеки за наведување на лица со оштетен вид. Само како што и се очекување ова кај неас нема да праживее, бар не со ваква изведба. Затоа постојат плочки кои се квадратни и ги имаат тие риги кои се вградуваат како бекатонки по тротоари и пешачки зони.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 06-Feb-2015 at 14:59
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 26-Apr-2015 at 13:49kurir.mk
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 21-Jul-2015 at 16:00


Dean Mandicevski
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 21-Jul-2015 at 16:01
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 04-Sep-2015 at 14:32
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 16-Sep-2015 at 15:05
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 16-Sep-2015 at 21:50
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 18-Sep-2015 at 15:41
Вака би изгледал хотелот во парк кој го планира Владата?!?Порталот А1он објави визуелизација на можниот изглед на комплексот хотели кој, како што вели градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, го предвидела Владата во Градскиот парк, на местото на сегашните барака на Град Скопје.

Од скицата се гледа дека овој објект би бил целосно надвор од архитектонскиот концепт на тој дел од градот, би го нарушил изгледот и функционалноста на паркот, но и прашање е како ќе се одрази на сообраќајниот метеж.

Сепак, најголем проблем, како што велат познавачите, е засенување на паркот и блокирањето на природната светлина за растенијата и дрвата. Скопје веќе одамна заради непланското градење го наруши природното движење на воздухот, а ваквата, како што се најавува, стометарска градба би можела да биде вистинска катастрофа.


извор
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 18-Sep-2015 at 20:28
некој овде е будала-или тој што сака да гради 100 метарски хотел(што не ми се верува) или тој што лажи дека така ќе биди
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 19-Sep-2015 at 02:14
изгледа 100 метра во должина, што не е неверојатно. Висината по дуп мислам дека е 7 метри.. та П+1 претпоставувам?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 19-Sep-2015 at 20:05
Штом Владата негира за 100 метри висина, а не негира дека ќе гради,плус вели дека нема да гради во паркот(демек ова е веќе изградено земјиште), тоа све асоцира на градење на хотел но со поскромни димензии
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 27-Sep-2015 at 23:09
Грaдбa среде срцетo нa втoриoт дел oд Грaдски пaрк. Кaј езерaтa.
Бaш тукa мoрaлo дa имa кaјaкaрски клуб. Среде пaрк.
Пaркoт, зa кoј нaдлежен е Кoце Трaјaнoвски.
Вaкa пoчнa и сo "Кинески ѕид". Првo беa прикoлици, пa демек ќе биде мaл двoкaтен хoтел зa фудбaлери, пa aј петкaтнa згрaдa, a денескa имaме бетoнски мaсив.

И зa oвaa грaдбa, Кoце, вo Грaдскиoт пaрк, дa не не си oдгoвoрен?


преземено од фејсбук профилот на новинарката Jordanka Ivanovska-Joci

на линкот ја има градбата: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/12046615_10207585453494351_4829933047039905411_n.jpg?oh=c9dcc4256fe2d8876f571a85106f4935&oe=5698F675
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 28-Sep-2015 at 02:59
кајакарскиот клуб нели требаше да биде она карабинчето со полукружен кров во близина на кејот што никогаш не се направи?

Edited by zabegan - 28-Sep-2015 at 02:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 18-Oct-2015 at 23:05


Кајакарскиот клуб веќе метаморфозираше во кафиќ.

Не само што се нацрта од никаде во сред парк, туку веќе имаше и типична клиентела со паркирани коли во сред парк.

Освен градбата сега за сега во тревата има мали шанкчиња.

Па ај догодина тераса и тенда, како што е редот Cheers
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 19-Oct-2015 at 00:48
не знам за вас, ама на мене не ми смета тоа да има угестителски објектчиња о форма на летни тераси во парковите
АМА, ова важи ако летната тераса се состои од неаков вид на привремен објект (ако е од природни материјали кои се утопуваат во паркот уште поубаво), и терасата да биде составена само од маси за седење, без тенди, најлони и слично, и да функционира само во пролетниот и летниот период
...и нормално, без класичната клиентела, да не се срамиме да употребиме термин сељанчаана што сака со кола во кафич да влезе и по можност на хауба да го пие кафето

нешто слично на пивските градини што ги има низ светов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 19-Oct-2015 at 10:33
Проблемот е во тоа што сега влегуваат со коли и со скутери кои си ги паркираат пред кафулето зашто ги мрзи да пешачат 200-300 метри до таму. Знаев дека ова ќе мутира во нешто грозно.

Edited by Џоле - 19-Oct-2015 at 10:34
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 19-Oct-2015 at 10:36
@zabegan

Во паркот има еден тон места за пиење кафе во делот околу тениските терени.

Кај споменкот на Гоце Делчев одлично функционираат 1-2 мобилни дуќани за кафе.

Вториот дел од паркот е (беше) убаво прибежиште за оние кои едноставно сакаат да уживаат во паркот.

Многу добро знаеме дека се почнува со времен објект во оваа земја.

Имаме планови и за ширење на луна паркот, кинескиот ѕид веќе е заборавен од оваа нација која пати од алцхајмерова болест.

Ќе те потсетам дека пред само 10на година највисоката зграда на Водно беше онаа на Иван Петревски Џо (ако не се лажам негова) над школото Кочо Рацин и сите бевме шокирани од неа. Денеска таа зграда е џуџе и никој не ја приметува во големата слика на Водњанската фавела.


Edited by pbanks - 19-Oct-2015 at 10:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 19-Oct-2015 at 14:06
зборам без ширење, без доградби, без масивни објекти, без бучава, без возила, без новопечени и лакоми газди и сите други работи од кои на нас цивилизираните луѓе ни е смачено
зборам едноставно за маси и клупи и хигиена и контрола на ниво (како мобилните штандови за кафе, ама да има кај да седнеш и да го испиеш на раат)

едно е да седнеш во кафанче во Дебар маало, а скроз друго е да седнеш во ладовината на дрвата во паркот, надвор од бетон и бучава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.