build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски парк Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 18-Apr-2009 at 11:56
Рекреативни МРЕЖИ за посетителите во Градскиот парк

Заградена со мрежа некогашната легенда Кермес, на ТрифкаПоранешниот кајакарски клуб, денес ??? со огромна заградена површина со мрежа.Лугето направива „цвекара“ и си се заградива со мрежа на огромен простор.И повторно мрежа, и пешачката патека прекината (патеката е од поранешниот пионерски воз), на почетокот беше по некој чадор а потоа лугето од Лапласт си го заградива.Едино овие од Езерце ни мрежа немат поставено, но ...Па така нашите граѓани слободно се рекреираат во зеленилото на Градскиот парк
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 22-Apr-2009 at 23:35

Лавиринт од жива ограда во Градски парк

Паркот спроти бараките на Градскиот совет ќе добие форма на лавиринт, кој ќе служи за игри и забава на најмладите. Околното земјиште веќе е обработено и подготвени се местата за засадување буксус, познатата жива ограда, а привршува и поставувањето на хидрантската мрежа за наводнување. До крајот на неделава ќе биде завршено уредувањето на зеленилото во првиот дел на Градскиот парк. Озеленувањето и обновата на парковското зеленило се донација на холандската амбасада. (Сн.К.)
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=369&PN=4
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-Apr-2009 at 00:47
Градскиот парк доби холандски лавиринт

Холандскиот национален празник - Денот на кралицата вчера во Скопје беше одбележан со отворање на холандскиот лавиринт во Градскиот парк. Новото зелено катче, како што посочи холандската амбасадорка Симоне Филипини, е наменето, пред се', за забава на најмладите, а на родителите им порача да го чуваат и одржуваат чисто. Филипини, заедно со министерот за животна средина, Неџати Јакупи, и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, се повозе со велосипед од плоштадот „Македонија“ до Градскиот парк, уште еднаш промовирајќи го алтернативниот превоз, кој е масовно прифатен во нејзината земја. По повод празникот, Филипини им подари пет велосипеди на присутните деца во паркот.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6F9D4785F554304FBD1FE07A04C3EFCE
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 30-Apr-2009 at 16:52
ОМИЛЕНИТЕ ПТИЦИ НА СКОПЈАНИ ИСЧЕЗНАА ОД ЕЗЕРЦЕТО
Гуските од паркот завршија во најлонски кеси

Гуските и шатките кои беа заштитен знак на Градскиот парк во Скопје исчезнаа. Никој од надлежните институции немаше одговор каде се тие птици во моментов, и покрај тоа што многумина скопјани се интересираат за нивната судбина. Граѓани што поминувале покрај езерото во паркот, пред неколку недели, забележале како луѓе ги ловат птиците и ги ставаат во најлонски кеси. Според нивните кажувања, најверојатно, станува збор за кражба на гуските, патките, шатките и на останатите видови птици кои веќе подолго време живееја во езерцето. Испаничените граѓани, кои биле сведоци на кражбата на птиците, изреволтирани поради нехуманиот однос кон птиците, ја известиле полицијата за случувањата. Неофицијално, крадците на гуските, најверојатно, го искористиле испразнетото езеро, како и питомоста на птиците поради честиот контакт кои тие го имаа со луѓето. - Се шетав со децата низ паркот кога забележавме двајца како се обидуваат да ги уловат патките. На почеток помислив дека сакаат да ги преместат на место каде што има повеќе вода, но видов дека тие што ги ловат гуските воопшто не се грижат за нив затоа што буквално со сила ги буткаа во најлонски кеси “ вели Катерина од Центар. Таа вели дека таквата слика многу ја вознемирило неа, но и нејзините деца кои почнале да плачат по птиците. - Веднаш се јавив во полиција и го пријавив случајот. Се додека бев кај езерцето, полицијата не дојде за да види што се се случува пред очите на децата и на случајните минувачи - објаснува Катерина. Денот на настанот, по јавувањето на граѓаните кои беа очевидци, новинар на весникот „Време“ се јави во полиција, од каде што му беше одговорено дека веќе испратиле полицаец во паркот. На изненадување, и покрај кажувањата дека граѓани го пријавиле случајот, од СВР Скопје велат дека такво нешто немало. Надлежните институции, пак, објаснуваат дека забележале дека недостигаат птиците од езерото, но дека немаат информација каде се. Од Зоолошката градина во Скопје велат дека кај нив никој не донел патки за да се згрижат, а од ЈП „Паркови и зеленило“ тврдат дека нивна надлежност е одржување на чистотата на водата, но не се задолжени да се грижат за птиците што живеат на тоа место. Оттаму ни рекоа дека дури и немаат информација дека птиците биле исчезнати одреден временски период. Од Град Скопје, пак, велат дека не е ни чудно што никое од јавните претпријатие не знае што се случува со птиците затоа што ниту надлежните од Град Скопје, ниту, пак, некое од претпријатијата некогаш ги пуштил таму птиците да живеат, а уште помалку некој од нив и задолжен да се грижи за нив и за нивната исхрана. - Птиците не се во наша сопственост и затоа немаме информации каде се наоѓаат во моментов. Тие беа пуштени во езерото од страна на поранешниот сопственик на ресторанот „Езерце“, кој се грижеше за нив и ги хранеше - велат од Одделението за односи со јавност на Град Скопје. Додека функционираше ресторанот „Езерце“ и пред институциите да го срушат, птиците на некој начин беа заштитени зашто персоналот, но и гостите, реагираше доколку некој се обидуваше да ги малтретира.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1691&ArticleID=112829
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Jun-2009 at 13:41
Нешто и убаво, се чисти езерцето во Градскиот парк.

Но малку понатаму кршот од сеуште срушената кафана езерце, некогашна станица од пионерскиот воз.И нешто што ме зачуди пат кој не води никаде, удирате во ограда поставена од ....


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 09-Jun-2009 at 14:01

Реа од мочки под нос на градоначалникот

Градоначалникот Трајановски го ставил тоалетот во програмата за итно решавање и многу скоро тој треба да биде реновиран

Тоалетот во првиот дел на Градскиот парк, веднаш до Градското собрание, е затрупан со ѓубре и со измет. Пластични шишиња, чаши, лименки, хартија и ѓубре има до колена. Од вецето се шири реа од измет и мочки, која стига до бараките на Градското собрание каде што се и наоѓа кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски.
Ваквата слика на вецињата во овој дел од паркот е стара со години. И покрај тоа што им е под нос на скопските градоначалници, никому не му текна да одвои средства за да го обнови, да го исчисти и да го стави во функција. Но на скопјани што имаат зорт, и не им пречи многу ѓубрето. Во темниците тие завршуваат работа, па изметот и мочките само се таложат.
"За викендите ги носам децата да си играат во лавиринтот, веднаш до Зоолошката градина, и се ужаснувам од состојбата во која се наоѓа Паркот. Клупите се искршени, насекаде расфрлени догорчиња, лушпи од семки, пластични чаши и шишиња од пиво", вели една скопјанка.
Од кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски велат дека се запознати со ужасната состојба во која се наоѓа вецето во Паркот, и најавуваат дека многу скоро ќе го исчистат и целосно ќе го реновираат.
"Знаеме дека тоалетот е затрупан со ѓубре и измет и од него е можно да се шират заразни болести. Токму затоа градоначалникот Трајановски го стави во програмата за итно решавање. Што се однесува за останатиот дел од Паркот, тој воопшто не е валкан, постојано се чистат зеленилото и езерцата, се менуваат штиците на клупите, и нашите чувари 24 часа на ден патролираат низ него", велат од кабинетот на градоначалникот Трајановски.


http://www.vest.com.mk/?ItemID=D8BB0BC2B8EF7C4886E7EE88B945B4E5
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Jun-2009 at 03:25

Градски парк со ново јавно веце и со редари

Екипи на „Комунална хигиена“, по налог на градоначалникот Коце Трајановски, вчера го исчистија тоалетот што се наоѓа близу до „Кермес“ кој со години служеше како депонија


Комплетната реконструкција на тоалетот ќе почне по еден
месец


По децении запуштеност, единственото јавно веце во Градскиот парк ќе проработи. Екипи на „Комунална хигиена“, по налог на градоначалникот Коце Трајановски, вчера го исчистија тоалетот што се наоѓа близу до „Кермес“ и кој со години служеше како депонија. Поради недостиг од јавно веце, граѓаните што шетаа низ паркот, при зорт, физиолошките потреби ги извршуваа на отворено, во некоја грмушка или по темните места. Градското одделение за односи со јавност информира дека за еден месец ќе почне комплетната реконструкција на тоалетот.

- Распишан е тендер, во соработка со Министерството за животна средина. По обновата, дополнително ќе се одреди на кој начин ќе функционира тоалетот - изјавија од Градот. Изминативе денови во Градскиот парк се обновуваат патеките и дрвените мостови и се врши замена на светилките на канделабрите. Поставени се 100 канти за собирање ѓубре во првиот дел од паркот и 50 кошници во вториот.

Безбедноста во паркот нема да се чува со ограда, туку на друг начин. Сега во паркот има редари кои ги опоменуваат несовесните граѓани, но и покрај тоа вандали постојано ја уништуваат опремата, осветлението, зеленилото, бистите. Бившиот градоначалник, Трифун Костовски, воведе работно време на паркот и најавуваше дека со милион евра ќе го затвори со висока железна ограда.

- Не размислуваме за оградување на паркот. Сега опремата и редот ги чуваат редари што имаат надлежност само за опоменување. Во иднина ќе се вработат комунални редари кои ќе дејствуваат не само во паркот, туку и на територијата на целиот град. Тие ќе казнуваат - објаснуваат надлежните.Од Градот, информираат дека и езерцето во стариот дел на паркот, кај остатоците од разурнатата кафеана „Езерце“, е ослободено од фекалии.

- Наидовме на стара фекална канализација и многу диви приклучоци од објектите што се наоѓаат во непосредна близина на паркот. Фекалните цевки, кои се влевале во езерото, се прекинати. Ќе се испита чии се, но канализацијата е толку стара, што навистина е тешко да се одреди такво нешто - рекоа од Градот. Во врска со целокупната реконструкција на Градски парк, од Градот велат дека се прави проект со кој ќе се опфати и првиот и вториот дел од паркот. Тој ќе добие нови содржини и езерца, но градските власти не откриваат повеќе детали.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=40FE1B17043ABC458B9AF670151DD810
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Jun-2009 at 11:45

Фонтаната во Градски парк затрупана во ѓубре

Над­леж­ни­те од Градот велат дека ѓубриштата и нечистата вода во фон­та­на­та стојат од пред неколку дена, како резултат на врнежите од дожд и не­со­вес­ни­те граѓани што сметот го фрлаат каде што ќе стигнат

Фон­та­на­та "Лотосов цвет" во Градски парк веќе десетина дена е полна со не­чис­та и калосана вода, а внатре пливаат хартии, пластични шишиња и се­как­во ѓубре. Не поминаа ни два месеца од реконструкцијата на дел од пар­кот, кога комплетно беше обновена и фонтаната, а таа веќе е полна со ѓуб­риш­та и со смрдлива и нечиста вода.
Над­леж­ни­те од Градот велат дека ѓубриштата и нечистата вода во фон­та­на­та стојат од пред неколку дена, како резултат на врнежите од дожд и не­со­вес­ни­те граѓани што сметот го фрлаат каде што ќе стигнат. Тие објаснуваат де­ка градоначалникот на Скопје Коце Трајановски веќе издал наредба да се исчисти фонтаната која, исто така, ја чистеле пред околу еден месец.
"Апе­ли­ра­ме до скопјани ѓубрето да го фрлаат во кантите за отпадоци, а не во фонтаната, зеленилото и на патеките во паркот", велат од од­де­ле­ни­е­то за односи со јавност на Градот.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=DA06F40B9C71A346BC555929309BFF22
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 23-Jun-2009 at 14:37
Добро, јасно ни е на сите дека сме говеда, ама не сфаќам како може еднаш месечно да ја чистат? Па добро, мора секој ден некој да поминува со една мрежичка (како за пеперутки или рипчиња фаќање), и да ги собира глупостите одвнатре. Не мора да ја чистат водата! Ако нема пластики и хартија, нема ни да се затнува, и нема да се гнаси толку водата. Кој е сега поидиот, овие што чистат на еден месец, или пијаниците и наркоманите што фрлаат работи (а не се ни сеќаваат дека фрлиле). Која фонтана во светот ја чистат само еднаш месечно од смет? А секаде се фрла, секаде има говеда.

И колку што разбрав од текстот, од комуналец знаат дека има ѓубре од пред 2 дена, ама не можат ништо бидејќи не им бил дојден денот да макнат една рака внатре да извадат 2 шишиња. Абе...


Edited by гитардемон - 23-Jun-2009 at 14:38
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-Jul-2009 at 13:47

Градски парк ќе добие нови рампи и пешачки патеки

На неколку локации се тестираат различни видови песок и камен за подлогата

Градот Скопје ќе ги обнови сите рампи на влезовите во Градскиот парк за да се оневозможи влегување со возила. Во текот на следните денови ќе бидат затворени сите пристапни патеки во првиот дел од паркот, како и зад Забавниот парк, од каде што најчесто влегуваат возила и ја загрозуваат безбедноста на пешаците.

Истовремено, во рамките на акцијата за средување на Градскиот парк се тестираат неколку подлоги за пешачките патеки. Се работи за различни видови песок, кои се поставени на неколку локации во првиот дел од паркот. Ќе стојат еден месец, по што ќе се сумираат резултатите и ќе се донесе одлука со што ќе бидат направени пешачките делови, информираат градските власти, каде што признаваат дека патеките деновиве, особено по обилните дождови, беа претворени во кал, бидејќи со години не се обновувани.

„Новата подлога треба да биде доволно издржлива за да не се уништи многу брзо, но, од друга страна, треба и да се спречи нејзиното набивање в земја. Примероците од различни видови песок и камен ќе се тестираат и заради обезбедување најлесно движење на пешаците, особено малите деца и количките за бебиња“, велат во Градот.

Оттаму информираат дека во иднина ќе постои и строго утврдена рута на движење на возилата на „Паркови и зеленило“ кои се движат по овие патеки, со што ќе се овозможи нивна поголема трајност. (С.Н.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=71AF6A07E05EB945852662FA730B207F
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-Jul-2009 at 16:46
а значи за тоа бил песокот во парк, многу незгодна ствар за пешачење 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 08-Jul-2009 at 17:01
Сепак никаква врстан не песок или камења неможе да би погодна за пешачење, а камо ли за колички за бебиња, инвалидски колички, точаци и слично. Еве го имаме искуството токму со градскиот парк, со бившиот пат до милениумскиот крст. Ако ништо друго, барем бекатон нека го наредат.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 08-Jul-2009 at 18:47
fali i tie kucinjata skitnici da gi trgnat od tamu , opasni se za lugeto i za okolinata.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 08-Jul-2009 at 23:13
Originally posted by lslcrew

Сепак никаква врстан не песок или камења неможе да би погодна за пешачење, а камо ли за колички за бебиња, инвалидски колички, точаци и слично. Еве го имаме искуството токму со градскиот парк, со бившиот пат до милениумскиот крст. Ако ништо друго, барем бекатон нека го наредат.
бекатон мислам дека е уште полоша опција, целиот парк, освен платото околу фонтаната и споменикот на Гоце, е асфалтиран, вака би дошло шарено


Edited by zabegan - 08-Jul-2009 at 23:13
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 10-Jul-2009 at 00:08

Патеките во паркот со ситна бела ризла

Граѓаните велат дека камењата се многу големи и со остри рабови, па претставуваат опасност за децата, но и за возрасните

„Новите патеки во Градскиот парк им оневозможуваат на скопјани да уживаат во прошетките, особено оние кои со мали деца и со колички“, се жалат граѓаните. Тие реагираат на новата подлога што неодамна почнаа да ја поставуваат градските власти, а на која велат дека е невозможно да се движат. Оние кои веќе се прошетале по новите патеки велат оти камењата се многу големи и со остри рабови, па претставуваат опасност за децата, но и за возрасните. Отежнато е и движењето со колички, а младите на ролерки и велосипеди воопшто не можат да ги употребуваат овие патеки.

Од Градот, пак, објаснуваат дека минатата седмица на патеките биле тестирани повеќе видови камен, токму за да се видат реакциите на луѓето. Најкрупните камења веќе се извадени, а одлучено е патеките во првиот дел да се поплочуваат со најситна бела ризла од рудникот „Бањани“. Овој камен, информираат од Градот, е многу ситен и по набивањето со валјаци се претвора во тврда и рамна подлога на која никој нема да има проблеми со движењето.

Поплочувањето и набивањето на сите патеки ќе биде завршено за еден месец, а во проектот Градот ќе вложи околу 6.000 евра.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4CF3C1D88AAEEA4DB0DB5CA5E598D33C
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 15-Jul-2009 at 11:21
 

Бела ризла на патеките во паркотЕкипи на Градот Скопје деновиве распостилаат бела ризла, односно ситен камен, на земјените патеки во првиот дел од Градскиот парк. Со ризла ќе биде покриена површина од околу 9.300 квадратни метри.Во наредните денови работници ќе асфалтираат дел од пристапните патеки во првиот дел од паркот и ќе постават нови рабници. Активностите се дел од проектот за уредување на Градскиот парк. Во изминатите денови беа исправени сите паднати постаменти на спомениците во паркот, а камената мечка беше бојадисана.

 
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CEAE1A80AEE29E4BB058DA4737FF5C51
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 15-Jul-2009 at 11:36
... Во изминатите денови беа исправени сите паднати постаменти на спомениците во паркот...

Замислете ќе има што да им покажеме на шетачите во паркот - исправени постаменти* Зошто едноставно не се тргнат или се протежира некој нов правец во уметноста - скулптурата
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 03-Sep-2009 at 14:44
СЕ РЕДАТ БЕКАТОН-ПЛОЧКИ НА ПЛАТОТО ПРЕД ШКОЛКАТА ВО ПАРКОТ

Екипи на ЈП „Улици и патишта“ од денеска редат бекатон-плочки на платото пред Школката, во Градскиот парк. Со бекатон-плочки ќе се покријат 200 квадратни метри.
 
Бекатон-плочките се со црвена и сива боја. Претходно, на просторот се работеше машински ископ, се поставуваа рабници на платото со должина од 120 метри и се тампонираше. Се очекува градежните работи на овој простор да завршат до крајот на неделава.
 
Школката, како и платото пред неа често се користи за организација на културни настани, мали концерти и манифестации. Со поставувањето на бекатон-плочките овој простор ќе добие уреден и урбан лик.
 
Претходно, просторот пред Школката беше без одржувана тревна површина и запуштен во земјa и прав.

  

www.skopje.gov.mk


Edited by lslcrew - 03-Sep-2009 at 14:44
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 04-Sep-2009 at 14:37
Се прави пристапна патека за инвалиди, колички за деца, велосипеди и слично (42° 0'16.27"N 21°25'28.44"E)...


И патеката во позадина се трасира со жардињери...Edited by lslcrew - 04-Sep-2009 at 14:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 04-Sep-2009 at 18:00

Се поставуваат жардиниери и пристапна рампа во Градскиот парк
Во рамки на програмата на Град Скопје за уредување и разубавување на Градскиот парк, екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве поставуваат мали жардиниери на падината во близина на Градскиот стадион

Како што соопшти Град Скопје, ќе се постават 1.020 жардиниери, во бела и сива боја. Тие се поставуваат плански, во два или три реда, на потегот од скалите во близина на стадионот, по должината на патеката до кривината.
Жардиниерите ќе овозможат стабилизирање на косините и спречување на одрони на земја при врнежи, а ќе придонесат и за поубав естетски изглед во паркот.
Екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве работат и на изградба на пристапна рампа кај скалите од платото пред Градскиот стадион. Рампата ќе го олесни пристапот на лицата со посебни потреби и на велосипедистите во паркот.

http://forum.com.mk/_tools/article/8184/view

Сепак build.mk излезе прв со информацијата од сите медиуми!! WinkEdited by lslcrew - 04-Sep-2009 at 18:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.