build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доха, Катар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Apr-2020 at 08:45
Originally posted by pbanks

Фини фотки. Ќе мора вака да патуваме некое време, со фотки
Дали ја искористи можноста што ја даваат Катар Ервејз за престој во Доха каде се добива за ефтини пари хотел (или без пари заборавив како беше)?
Како тоа се одрази на цената на картата?
Дали на крај имаше есап во таква комбинација наспроти човек да отиде од Скопје до Доха на неколку дена и да се врати?Беше беспари едно време, како промоција од Qatar Tourism, а сега (барем пред covid-19) има опција да си го платиш својот хотел, но цената на авиобилетот е стандардна и покрај ноќевањата во Доха.

https://www.qatarairways.com/en-bw/offers/qatar-stopover.html

А за одење од Скопје до Доха и назад само за посета мислам дека би бил непотребен трошок. Доха е wannabe Дубаи, но е многу далеку, и со тој менталитет ќе остане многу назад. Парите можат да купат светско првенство (иако не можеа да купат F1 трка, Бахреин и Абу Даби ги претркаа), но не можат да купат класа и стил. Мој совет, единствено како stopover кон Азија вреди да се посети на ден-два, чисто за да видите робовладетелство во XXI век. За поавтентично искуство, дефинитивно го препорачувам Оман - Вистинската Арабија од филмовите (оази, планини, урми, кози, камили, турбани и сл.) .
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Apr-2020 at 19:32
Originally posted by Staro Skopje

Originally posted by ВлаткоДали помина пешки по сините улици? Се чувствува некоја поголема разлика во температурата или не?


Овде колку што прочитав на еден знак, сината боја означува дека поминуваат некакви цевки за нафта и возилата да не се задржуваат премногу во тој дел. Инаку лично не сум приметил разлика бидејќи во фебруари и онака пријатно е времето.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Apr-2020 at 19:39
Originally posted by FT

Wow, изгледа баш футуристички и dystopian. Замисли да имаш пустина одма до тебе.
Ми изгледа на интересно место за живеење ако општеството би било поинакво, а не закачени слики од шеици на згради(?)


Ок, конфигурацијата е таа, арапски народи наполнети со пари. Шеиците се на рамниште на Богови. Истото го забележав и во Дубаи и во Абу Даби. Мене лично тоа не ми смета и никогаш не би очекувал на патување во еден дел на светот да очекувам култура од друг дел. Напротив сите култури ми се симпатични на свој начин. Моите патувања се исклучиво туристички и не можам да коментирам како е да се живее на подолг период. Претпоставувам дека секаде е различно. Овие земји од средниот исток, мене лично ме фасцинираат бидејќи шо се вели, до вчера биле рибари како во среден век а сега врвните светски достигнувања се случуваат кај нив. Како и да е, мене ми се допадна многу.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-May-2020 at 15:12
Originally posted by гитардемон


Беше беспари едно време, како промоција од Qatar Tourism, а сега (барем пред covid-19) има опција да си го платиш својот хотел, но цената на авиобилетот е стандардна и покрај ноќевањата во Доха.

https://www.qatarairways.com/en-bw/offers/qatar-stopover.html

А за одење од Скопје до Доха и назад само за посета мислам дека би бил непотребен трошок. Доха е wannabe Дубаи, но е многу далеку, и со тој менталитет ќе остане многу назад. Парите можат да купат светско првенство (иако не можеа да купат F1 трка, Бахреин и Абу Даби ги претркаа), но не можат да купат класа и стил. Мој совет, единствено како stopover кон Азија вреди да се посети на ден-два, чисто за да видите робовладетелство во XXI век. За поавтентично искуство, дефинитивно го препорачувам Оман - Вистинската Арабија од филмовите (оази, планини, урми, кози, камили, турбани и сл.) .


Оман ми е веројатно у топ 5 дестинации од to-do листа. Одамна сум фасциниран со таа земја. Сепак не би ги исклучил ниту Доха, Дубаи и сл, од слични причини кои Влатко ги наведе.

Во врска со Катар и лејоверот таму. Кога летот ќе се разбиеше на (пример) Скопје-Доха, Доха-Токио, Токио-Скопје, излегуваше значително поскапо така да не беше оправдан „гратис“ хотелот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-May-2020 at 16:32
Originally posted by pbanks


Originally posted by гитардемон

Беше беспари едно време, како промоција од Qatar Tourism, а сега (барем пред covid-19) има опција да си го платиш својот хотел, но цената на авиобилетот е стандардна и покрај ноќевањата во Доха.

https://www.qatarairways.com/en-bw/offers/qatar-stopover.html

А за одење од Скопје до Доха и назад само за посета мислам дека би бил непотребен трошок. Доха е wannabe Дубаи, но е многу далеку, и со тој менталитет ќе остане многу назад. Парите можат да купат светско првенство (иако не можеа да купат F1 трка, Бахреин и Абу Даби ги претркаа), но не можат да купат класа и стил. Мој совет, единствено како stopover кон Азија вреди да се посети на ден-два, чисто за да видите робовладетелство во XXI век. За поавтентично искуство, дефинитивно го препорачувам Оман - Вистинската Арабија од филмовите (оази, планини, урми, кози, камили, турбани и сл.) .
Оман ми е веројатно у топ 5 дестинации од to-do листа. Одамна сум фасциниран со таа земја. Сепак не би ги исклучил ниту Доха, Дубаи и сл, од слични причини кои Влатко ги наведе.
Во врска со Катар и лејоверот таму. Кога летот ќе се разбиеше на (пример) Скопје-Доха, Доха-Токио, Токио-Скопје, излегуваше значително поскапо така да не беше оправдан „гратис“ хотелот.


Да не имаш пробано со multi-city букинг за да го разделиш? Потаму при букирањето прашува дали си заинтересиран за стоповер ако букираш пример SKP-HND/NRT-SKP.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-May-2020 at 16:39
Е можда беше така, никогаш не отидов далеку со директен букинг за да ми понуди таков нешто а времето меѓу летови во Доха беше премало за човек да планира лејовер.

Инаку, барем во пре ковид времињата (ќе видиме како ќе биде сега), Катар и Емиратс имаа зачудувачки поволни мулти сити летови со маргинално поскапи цени од класично букирање (нешо што неможам да го најдам кај други компании).

Пример, да леташ до Сингапур а да се вратиш од Куала Лумпур или да леташ до Токио а да се вратиш од Сеул и сл.  Цените во споредна со повратан карта од било кој од тие градови беше поскапа за 50-150ЕУР не повеќе.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.