build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доха, Катар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доха, Катар
    Posted: 28-Apr-2020 at 09:04
Ова патување е всушност надоврзување на она од нишката за Кута, Бали. На враќање од Бали решивме три дена да поминеме во Доха и не погрешивме. Доха е град кој што се развива многу брзо (поради финансиите кои ги поседуваат) и некако изгледа како да му дише во врат на Дубаи иако секој си е убав на свој начин.

Аеродромот Хамад Интернешенел ЕрпортХотелот во Доха
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2020 at 09:09

базен на 15 кат на хотелот

Edited by Влатко - 28-Apr-2020 at 09:12
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Apr-2020 at 09:12
Поглед од собата на 7ми спрат


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Apr-2020 at 09:14
The Torch, вечера на 47ми спрат


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Apr-2020 at 09:15
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Apr-2020 at 09:17


Автопатите се чудоBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Apr-2020 at 09:19
Пустина, и море кое навлегува во нејзината внатрешност, на самата граница со Саудиска Арабија
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Apr-2020 at 09:20
Музеј на Исламска уметност
Edited by Влатко - 28-Apr-2020 at 09:21
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Apr-2020 at 09:23
Рандом фотки од Доха


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Apr-2020 at 09:24
Доха Скајлајн

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Apr-2020 at 09:25
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Apr-2020 at 09:26
Културен центар Катара

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Apr-2020 at 09:27


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Apr-2020 at 09:31
Вештачки остров Д Перл (The Pearl)Реплика на Венеција (не знам зошто)


Зиг Заг Тауерс


Рандом облакодерBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Apr-2020 at 10:13
Фини фотки. Ќе мора вака да патуваме некое време, со фотки

Дали ја искористи можноста што ја даваат Катар Ервејз за престој во Доха каде се добива за ефтини пари хотел (или без пари заборавив како беше)?

Како тоа се одрази на цената на картата?

Дали на крај имаше есап во таква комбинација наспроти човек да отиде од Скопје до Доха на неколку дена и да се врати?
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Apr-2020 at 12:06
Originally posted by pbanks

Фини фотки. Ќе мора вака да патуваме некое време, со фотки

Дали ја искористи можноста што ја даваат Катар Ервејз за престој во Доха каде се добива за ефтини пари хотел (или без пари заборавив како беше)?

Како тоа се одрази на цената на картата?

Дали на крај имаше есап во таква комбинација наспроти човек да отиде од Скопје до Доха на неколку дена и да се врати?


Искрено за вакво нешто и не бев запознаен но хотелот, со сите работи што ги нудеше, па и за наши услови не беше скап.
Картите, да, цената беше висока со оглед на тоа што релацијата беше Скопје - Доха, Доха - Денпасар, Денпасар - Доха, Доха - Белград, Белград - Скопје.
За последното прашање, дали има есап или не (без горенаведената комбинација). Ок, цената на секое патување е висока, но за она што може да се види во Катар општо, сметам дека вреди па макар и последни пари да се потрошат и да се види како светот живее во 21 век. покрај ланското патување во Дубаи и Абу Даби и ова во Доха, јас лично си оформив мислење за тоа како се движи светот во секој поглед. На пример, Европа е многу многу назад во тој технолошки а и секаков вид на прогрес а овие пак се напред заради тоа што можат да си го дозволат тоа. Како и да е, искуството е прекрасно.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Apr-2020 at 14:00

Штом не ја знаеш опцијата за layover со хотел во Доха, безпредметни ми се прашањата за цена.

Инаку јасно дека не е без пари, но не верувам ни дека чинело премногу за тоа што го добиваш. Мое искуство со катар и емиратс е дека мулти сити картите и не чинат многу различно од стандардна повратна карта.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Apr-2020 at 22:01
Wow, изгледа баш футуристички и dystopian. Замисли да имаш пустина одма до тебе.
Ми изгледа на интересно место за живеење ако општеството би било поинакво, а не закачени слики од шеици на згради(?)
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Apr-2020 at 22:16
Originally posted by ВлаткоДали помина пешки по сините улици? Се чувствува некоја поголема разлика во температурата или не?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Apr-2020 at 08:39
Originally posted by Staro Skopje

Originally posted by ВлаткоДали помина пешки по сините улици? Се чувствува некоја поголема разлика во температурата или не?


Не е многу топло во февруари/март, така што тешко ќе осетиш некоја разлика. Реално влагата е најголемиот проблем во Доха, така што асфалтот и не ти е толкав проблем - тешко би ја воочил разликата.

Освен овие до Souq Waqif, има и неколку улици малку погоре во Al Biddah со црвен/бордо асфалт (бојата на знамето на Катар).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.046 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.