build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер за скицирање и проектирање на патишта.

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Софтвер за скицирање и проектирање на патишта.
    Posted: 03-May-2020 at 23:04
Да, како што кажува насловот, тоа и барам. Знам дека вие експертите користите нешто што ви помага при исцртување во овој случај на патишта.
Јас едноставно сликам скриншот и цртам врџ истиот, ама тоа е грубо сликање, аматерски и не професионално. Затоа барам од вас да ми препорачате освен обично цртање врз слики, и фотошоп, некое друго програмче, или пак уште поубаво мапа која што ќе ми дозволи да вметнам модели (во мојот случај клучки за патишта), било да се 3D или 2D нема везе, и да можам да цртам но да изгледа како некој инжињер да го правел. Не барам софтвер што буквално се користи од самите градежни компании за проектирање, туку нешто по едноставно за користење и по просто.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-May-2020 at 23:05
Гледав и од другите членови кои што се од поодамна, праќаат слики со по точни исцртувања, па ако не е тајна кажете го софтверот што го користите, ќе се обидам така.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-May-2020 at 21:45

Јас за цртање користам Photoshop, а за 3D користам SketchUp.

И во двете можеш како подлога да внесеш било каква слика/мапа, а Во SketchUp можеш да импортираш и Google Earth подлога со можност да се уклучи и релјефот.

Мој совет би бил да почнеш со некоја ваква алатка, и убаво да ја научиш, па сигурно ќе добиеш резултати над твоите очекувања, затоа што дури и алатките од овој ранг се многу моќни ако добро ги совладаш.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-May-2020 at 01:04
И Google Earth е одличен, особено доколку сакаш да претставиш генерална визија, но и подетални ствари како клучки.

За жал бесплатниот SketchUp го укина импортирањето сателитски снимки, па сега само врз мапи може да се работи.

И двете апликации се прилично интуитивни и лесни за раководење.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-May-2020 at 03:22

јас би ви предложил сите топтан да свртите на СитиЕнџин и АрчГИС доколку сакате навистина да ви се олесни урбанистичкио ентузијазам! иако полесно е скицирање ко плукни-залепи ологосување некоја Идеја, сепак муабетов не е за фрлање доколку претендирате на Билд да распали Токму Критична Маса! чинам Wild Boy доколку тро од тро се посветиш на програмчево а имаш намера во главните инфраструктурни нишки да дрмаш ќе ти биде Живот и повеќе од исполнет, а ќе бидеш и трн во око за мнозина денес турни-ме-да-кинисам урбани креативци по министерствата и општините!

камо да завозеше муабетот едно време Medo шчо го предложи ...

Originally posted by Zelenikovo


https://hed.esri.ca/resourcefinder/data/files/CityEngine_CompleteStreets.pdf


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.