build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Кан - Скопје (под Кале)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата Кан - Скопје (под Кале)
    Posted: 05-May-2020 at 17:24
Објектов го ставам во темата на деловни објекти бидејќи не е посочена намената,можеби треба да се префрли во темата за хотели но додека не дознаеме повеќе нека стои како деловен...
Најдов фотки од ископот кон крајот на март годинава...
Веќе сигурно се одвиваат армирачко бетонски работи и наскоро карабината би требало да стане видлива над тарабитеhttps://www.facebook.com/arsinvestt/Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 628
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-May-2020 at 17:58
Веќе и имињата поред архитектурата се ала Узбекистан

Ова проектов гарант бил за некој гастербајтерски мотел у село Звегор, али рекле ај у центар на СК нек иде...

Edited by kiriOK - 05-May-2020 at 18:06
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-May-2020 at 19:55
Се е подобро од комунистичкиот гол бетон.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-May-2020 at 20:54
„Гол бетон“ – добро име за панк бенд

„Палатава“ – или ќе испадне нешто пристојно, неокласично, или ќе добиеме уште една торта под Кале. Мислам дека ќе биде второво.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4669
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-May-2020 at 00:03
Originally posted by Graditelot

Се е подобро од комунистичкиот гол бетон.Брутализмот е прашање на вкус, така да нема да ти судам што не ти се допаѓа, ама за изјавата дека бил комунистички и тоа како ќе ти судам. Па ене ја Википедија, види дали Канада, САД и ЕУ се комунистички општества, и запрашај се зошто и таму се градело во бруталистички стил.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-May-2020 at 01:05
Така е точно за брутализмот. Еднаш имам залутано во напуштен трговски центар на среде калифорнија што личеше на мешавина на ГТЦ и онаа поштата кај влада. Језиво. Модерно било тоа во 70тите, а Југославија ја следела модата тогаш.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4669
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-May-2020 at 07:23
Originally posted by Graditelot

Така е точно за брутализмот. Еднаш имам залутано во напуштен трговски центар на среде калифорнија што личеше на мешавина на ГТЦ и онаа поштата кај влада. Језиво. Модерно било тоа во 70тите, а Југославија ја следела модата тогаш.


И како е тоа комунизам?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-May-2020 at 09:06
Извадоци од видео од Инстаграм

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-May-2020 at 09:11
Состојба на градилиште 05.05.2020Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 79
  Quote David Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-May-2020 at 09:46
Originally posted by stef4o

\

Рендеров изгледа супер,само колкави се шансите да излезе вака квалитетно на крај проектов....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-May-2020 at 09:58
Зависи од инвеститорот, дали ќе сака да вложи пари и да добие квалитет или дали ќе сака со мимимум средства да извлече максимум ефект, т.е. да употреби најевтини материјали (како тие за поголемиот дел од Скопје 2014).
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-May-2020 at 00:58
Originally posted by Џоле

„Гол бетон“ – добро име за панк бенд

„Палатава“ – или ќе испадне нешто пристојно, неокласично, или ќе добиеме уште една торта под Кале. Мислам дека ќе биде второво.
едно е сигурно, масивен, гломазен објект, коцка, онаму каде што не му е местото... дали ќе бил комунистички бетон или неокласична торта, после толку години продолжува да биде центар на дискусиајата и тоа е жалосно малце

самиот објект е глуп со тие полукружните израстоци на страните, не знаат објект да дизајнираат во волумени, а не па фасада да му направат

Edited by zabegan - 07-May-2020 at 00:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 628
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-May-2020 at 23:50
Originally posted by David

Originally posted by stef4o

\

Рендеров изгледа супер,само колкави се шансите да излезе вака квалитетно на крај проектов....


Ист ваков супер проект изграден има на Љуми гастербајтерот кај Зајас...

Незнам зашто ама мислам дека архитектурата и политичките власти се одраз на самиот народ, а по форумов заклучувам анкетарно дека сепак ова поминува кај рајата наша.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2005
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-May-2020 at 23:53
Одамна сме немале анкети за објектите.
4/10, реализацијата верувам дека ќе биде 3/10.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4669
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-May-2020 at 08:27
За вкусот на инвеститорот не може да судиме (бидејќи е одраз на општеството како целина), но вкусот на власта која го наметнала ова како услов при тендерот и тоа како може да се суди (се надевам пред судија со адвокати)!

Е сега, ако некој во власта има храброст да донесе закон за урбанизам кој ќе ги примора инвеститорите да имаат законски одреден број на подземни паркинзи, зеленило, и тип на материјали кои се забранети, нема да ни се случува ова.

Тој стиропорот е толку запалив и опасен, и меѓу другото се распаѓа. Како сакате земете, голема опасност за сите.


Originally posted by zabegan, во друга нишка

не е само еден објект, туку сите објекти го имаат истиот проблем со прокиснување, еве ја може на пример да го потврдам тоа за објектот на Мериот, што не би се спомнувал толку бидејќи е приватен, ама ете најскапите апартмани прокиснуваа и мораше да се направи поголем зафат на покривот што привремено го успорува проблемот ама сепак уште е тука... плус има проблем со топење на снег од покривот и секоја зима објектот околу мора да се обезбеди, а низ цел објект нема еден асален прозор/врата од јавните простори што дихтува како што треба

знаеме дека крпењето е тешка работа, и дека проблемот ќе трае и ќе биде само дупка без дно само за да се одржува

исто така, што се однесува до изведувачите, да не заборавиме и дека при изградбата покривот се запали и погина и работник


ЕДИТ: Првенствено напишав „Иако не сум фан на стилот на Marriott на плоштад, од око вака изгледа многу солидно изработен. Не приметив ни гипс ни стиропор, си има подземен паркинг и сите нишани“, испадна дека ни таму не било поарно.

Edited by гитардемон - 08-May-2020 at 08:31
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-May-2020 at 11:37
Od Instagram

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-May-2020 at 15:21

Од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-May-2020 at 14:18
Стефчо, сега сфатив дека цело време објавуваш фотки од погрешно градилиште. Еве една денешна фотка од Кале, од локацијата на Палата Кан + се гледа таблата со рендерот. Значи, градилиштето се наоѓа до ресторанот Под Кале.

За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 159
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-May-2020 at 14:51
Originally posted by Џоле

Стефчо, сега сфатив дека цело време објавуваш фотки од погрешно градилиште. Еве една денешна фотка од Кале, од локацијата на Палата Кан + се гледа таблата со рендерот. Значи, градилиштето се наоѓа до ресторанот Под Кале.


Не е погрешно градилиште, на парцелата горе е планиран хотел, само рендерот е доста сличен:


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-May-2020 at 15:23


Еј, фала ти за исправката, ептен се слични рендерите, башка од горе не се гледа баш најдобро Значи, сепак Стефчо бил во право.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.