build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Орце Николов

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Улица Орце Николов
    Posted: 21-Sep-2007 at 12:45
Можам да ви кажам дека сите бараки се урнати и колку што видов денес имаше неколку багери. По план треба да се пробие простор да искача Орце Николов се до Крушевска република, али со новиве згради кај МИДА некако се ми се чини дека нема доволно место. Шо е работава незнам!?! Али стварно катастрофално споро се движат работиве, пред година дена може го раскопаа просторот и сеа само ја рамнат земјата. Факит.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Sep-2007 at 12:55
jas pred nedela dena negde vidov deka e raskopano skoro do Ford... mislev da slikam ama uste nemase nisto vpecatlivo za dobar kadar.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Sep-2007 at 13:21
Abe apla e raskopano ali kolku se raboti neznam, moze samo go prekopuvaat prostorot. Isto i kaj novata zelena zgrada do Lira se kopa parking izgleda za stanarite. Ke postiram updates ovde cim vidam nesto interesno. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Sep-2007 at 13:39

^^

za nekoe cudo novata zelena zgrada (valjda zborime za onaa sto izlaga na ilindenska) i edna od retkite novi stanbeni sto mi se OK... sto e mnogu cudno obicno sum protivnik na takvi sumnjivi boi, ama ovaa mi e OK.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Sep-2007 at 13:59
Originally posted by gotsomekicks

Можам да ви кажам дека сите бараки се урнати и колку што видов денес имаше неколку багери. По план треба да се пробие простор да искача Орце Николов се до Крушевска република, али со новиве згради кај МИДА некако се ми се чини дека нема доволно место. Шо е работава незнам!?! Али стварно катастрофално споро се движат работиве, пред година дена може го раскопаа просторот и сеа само ја рамнат земјата. Факит.Како тоа се до Крушевска република? За ова прв пат слушам, а искрено да ти кажам ми е тотално надвор од логиката и реалноста...

Да не си ја побркал Крушевска со нешто друго? LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Sep-2007 at 14:00
со 8 Септември. Така ли се викаше булварот кај БС станбениот комплекс?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Sep-2007 at 14:08
Originally posted by pbanks

со 8 Септември. Така ли се викаше булварот кај БС станбениот комплекс?!Да, така...

И Gotso немај гајле, има место за таква работа, иако и мене ме буни локацијата на една зграда таму. Ама тоа чисто дека малце нелогично е поставена - простор сепак има.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Sep-2007 at 14:45
Леле шо сум пишал... за ова ти си крив Александар ти ми ја имаш напикано у глаа, од уста не ја вадиш пустата!! Smile

Мислев на Октомвриска али џуро вика сеа 8ми Септември... збунет сум Confused

Него, мене да ти кажам право тие три нови згради што гледаат на Илинденска (значи од Лира па се до МИДА) ми се свиѓаат ептен. Едната е зелена, другата нешто розево-зелено ваљда (али не е така лошо како што звучи :) ), и третата е црвено-бела. Иако може вака кога ќе ги видиш една до друга не се совпаѓаат сепак делуваат многу модерно и елитно. Крај краева 1500 еур е квадрат!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Sep-2007 at 14:55
mene crveno belata mi e OK, ama rozevo zelenata ne mi se svigja. Od koza me vadat aluminiumskite kjosevi na taa, eve duri nikogas ne sum primetil deka e rozovo zelena od sto sekogas se fokusiram na tie prokleti kjosevi i se vadam od koza. sum slusnal deka ubavo e uredena vnatresnosta, posto neli se zatvoreni stanbeni kompleksi, imaat neso u sredina, bazeni li neznam so.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Sep-2007 at 14:58
Originally posted by gotsomekicks

Леле шо сум пишал... за ова ти си крив Александар ти ми ја имаш напикано у глаа, од уста не ја вадиш пустата!! Smile

Мислев на Октомвриска али џуро вика сеа 8ми Септември... збунет сум Confused

Него, мене да ти кажам право тие три нови згради што гледаат на Илинденска (значи од Лира па се до МИДА) ми се свиѓаат ептен. Едната е зелена, другата нешто розево-зелено ваљда (али не е така лошо како што звучи :) ), и третата е црвено-бела. Иако може вака кога ќе ги видиш една до друга не се совпаѓаат сепак делуваат многу модерно и елитно. Крај краева 1500 еур е квадрат!!!1. Е да бе, ја крив за се... Ouch

LOL

2. Па ги испомењаа имињата на улиците уште коа го баталивме комунизмот. Сега се вика 8-ми Септември, али на народов му требаат 100 години да се привикне. Не е само таа... На многу места се прават забуни со паралелно користење на старите и новите имиња.

3. Изгледа постои консензус меѓу нас за тие згради. И мене ми се свиѓаат, иако мислам дека за тоа е повеќе заслужен фактот што градот е преплавен со мизерни градби, па овие ни изгледаат и поубави него што стварно се. Исто така и уредувањето на околината многу придонесува за впечатокот. За тоа секоја чест (колку што сум можел да приметам од подалеку)
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Oct-2007 at 15:43
update: Ви текнуе таа куќата до МИДА што беше до пола изградена?? Епа ја срушија. Незнам што планираат да градат таму, имам слушнато гласини дека МИДА планира да се проширува. Активно се работи и чисти теренот.

Што се однесува до бул. Орце Николов, заприметив непрекината активност на терен, т.е. има возила што ја рамнат земјата, трупаат претураат кој знае што се не.

Исто така последнава недела-две, по Илинденска од школото во К3 па се до К4 копаа покрај тревникот. Ништо посебно, најверојатно нешто канализација!?!?!?! Али сеа затоа сегде има прашина...

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Oct-2007 at 16:48
aj be ne zaebavaj aj srusija taa kukja?! Koj e esapot, taa ic ne bese mala kukja.
 
Sto e odnesuva do MI-DA sigurno kje se siri ova bese prva faza ama kolku sto  jas znam kje se siri na drugata strana spored proektot sto go imam videno. Vo Г sto bi se reklo. Ovoj izlozben salon e samo za Ford kje pravi uste eden za drugite marki sto gi zastapuva.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Oct-2007 at 18:01
Куќата според формата и локацијата делуваше ептен селски. Она знаеш мафијашконо- ќе изградам огромна куќа и ќе ја бапнам баш на улица сите да ми ја видат!! Катастрофа. Затоа и се сомневав дека е дивоградба.

МИДА имаше некоја свечена вечер пред едно десетина дена. Имаа донесено нови џипови, прием имаше, балони летаа на сегде и сл.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Oct-2007 at 18:18
^^
 
toa da, cela ulica so zgradicki i od ednas nekoja mafijaska hacienda... dobro so ja spukale, no uste ne mi e jasen esapot
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Oct-2007 at 22:04
Апдејт: неам везе што праат луѓе вајда треба да отидете да видите сами... али можам да ви кажам дека (на некој начин барем) ја продолжуваат иако истовремено и ја стеснуваат. Мене тој момент ме буни. Па еден дел се двои накај зградите а друг накај 8ми септември. Како и да е дефинитвно се работи... кај таа мафијашката зграда и денес се копаше... најверојатно темелите... а багери константно се на терен и колку што приметувам има напредок иако стварно не сфаќам што им е планот!?!?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Oct-2007 at 22:12
Не сум баш сигурен дека те разбирам добро. Кога веќе си запнал ништо да не сликаш, дај барем нашкрабај некоја скица преку GE снимка
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Oct-2007 at 22:32
Нема шо да се објаснува. Поентата на постот беше да ве известам дека дефинитвно се работи за разлика од цело лето што ништо не се дешаваше.

Што се однесува до самата улица: ја продолжуваат Орце Николов, и веќе станарите на новите згради си ги возат колите и покрај тоа што не е сеуште асфалтирано.

Реков дека ја стеснуваат зашто е 2 пати потесна од Орце Николов и мислам дека нема шанси две коли да се разминат. Многу ме буни целиот тој момент. Да ви кажам најискрено ми делува како само улица за богатите станари, а не продолжување на Николов како што беше ветено!!!

Ај утре накај факултет ќе сликнам со мобилен колку да имате некоја претстава за што ви зборам... Али не очекувајте квалитетни слики ве предупредувам уште од сеа
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Oct-2007 at 19:40
Тапа се сликите... заебете не ги постирам.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Oct-2007 at 19:45
Originally posted by gotsomekicks

Тапа се сликите... заебете не ги постирам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Oct-2007 at 20:33
Originally posted by gotsomekicks

Тапа се сликите... заебете не ги постирам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.