build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Орце Николов

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Jan-2008 at 19:54
Мене ми изгледаат објективе ко да се зацртувани според некои чуддни критериуми Roll%20eyes
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Jan-2008 at 20:58
Originally posted by pbanks

пошто gotso заебава еве ја направив неколку слики. Профилот на улицата е дефинитивно помал од оној на остатокот на Орце Николов но не за премногу, по слободна проценка за 1.5-2метри. Зошто е тоа така е сепак мистерија за мене бидејќи простор има.

1


2


3

 
простор има кеш немаBig%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Jan-2008 at 21:01
Да не се изградеа новите станбени згради немаше да се пробие улицата. Ете тоа е македонска работа Wallbash
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Jan-2008 at 21:09
Originally posted by Junkie

простор има кеш немаBig%20smile


Мислев конкретно на делот каде што почнува полукругот (види во ДУП-от што го постирав на претходната страна). За такво решение сега нема простор ради таа зградата. Во секој случај мислам дека тоа е стар ДУП.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Jan-2008 at 21:11
да видов претходно Big%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Feb-2008 at 16:08
Последен пат го сликам ова чудо. Ставија и осветлување. Улицата завршува слепо сеа за сеа. Но се на се убаво изгледа но има уште доста да се уреди земјиштето околу. Да се надеваме на нови објекти на тој простор.

1

2 Одвратна зграда, алуминиумските делови изгледаат како нешто за во урбано дивјаштво

3 Зеленава зграда ми е една од покултурните нови станбени згради во Скопје

4 Еве ја и новата сервисна уличка за оваа зграда

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Feb-2008 at 16:26
Просторот е среден прекрасно! Навистина тука очекуваме во скоро време и Илинденска конечно да биде проширена.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Feb-2008 at 17:59
Originally posted by pbanks

Последен пат го сликам ова чудо. Ставија и осветлување. Улицата завршува слепо сеа за сеа. Но се на се убаво изгледа но има уште доста да се уреди земјиштето околу. Да се надеваме на нови објекти на тој простор.Јас ви зборев дека нема шанси да се пробије до „11 септември„ Ohno.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Mar-2008 at 23:54
Стариот ДУП што го постирав на претходната страна е коренито изменет во однос на улицава. Улицава нема директно да биде споена со колекторот на 8-ми септември. Општина Карпош има ставено нови ДУП-ови на нивната веб страна. Еве го конкретниот ДУП што ја засега Ул. Орце Николов

http://199.236.67.122/karpos/27-DUP-Karpos2-Sever-Del.pdf
Back to Top
mama View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mama Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 19-Jul-2009 at 10:24
najverojatno ke se postavat semafori na presekot megu ul.Orce Nikolov i ul.Nikola Tesla. Denovive e presecen asfaltot. 
mama
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 06-Mar-2011 at 18:02
Незнам дали е ова за тука. Сигурно вие сте повеќе во тек, но дали е планирана реконструкција на ул:Орце Николов во центарот на градот, на потег Рузвелтова до кружен тек(кај кафаните). Имено неколку дена проаѓам од тука и овој потег има отприлика 7-10 прекоп(од еден до друг тротоар) за инсталации и тие прекопи сега се прераснати во дупки од кои се кршат коли. Дали има начин да се пријави ова во општина и да се санира до некоја следна(се надевам скора) санација на оваа улица

Edited by Djole88 - 06-Mar-2011 at 18:03
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Mar-2011 at 17:24
Четврток, 17 Март 2011 14:29
Сподели 

Поради започнување на реконструкција на коловозот, од утре на улицата „Орце Николов“ (од ул.„Рузвелтова“ до ул.„Михаил Цоков“ ) ќе биде изменет режимот на сообраќајот.

orce-nikolov240
Реконструкцијата ќе биде изведена во рок од  20 дена во период од 18 март до 01 април оваа година.

Работите ќе ги изведува фирмата „Беграмо инженеринг“ од Скопје.

Вредноста на проектот е 4.236.554,00 денари, средствата се обезбедени од Буџетот на општина Центар.


http://www.kurir.mk/republika/skopje/22870-Poradi-rekonstrukcija-izmena-na-soobrakajniot-rezim
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Mar-2011 at 17:33
Ете изгледа некој го прочитал мојот пост дека треба да се среди тој хаос. Се надевам дека и малку ќе ја прошират и дека ќе го средат проблемот со паркирани возила на потег Рузвелтова - објект на Армијата(Генералштаб)

Инаку потегот е од раскрсница со Рузвелтова, до бараки на општина центар. Од тука до бензиската Макпетрол, мислам дека е во добра состојба и затоа не се чепка
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Mar-2011 at 19:57
Значи со тендериве си прави кој што сака. Кога се копаше орце николов и се поставуваа цевките, истата фирма беграмо ја извршуваше таа работа. Сега они и ќе ја асфалтираат. Како и да е за поздрав е конечно намерата да се среди и таа улица.

Edited by N23 - 17-Mar-2011 at 19:58
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Apr-2011 at 14:44
Вчера ја асфалтираа ул. Орце николов
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Apr-2011 at 15:57
Еве слики од реновирањето. Мислам дека тука е најсоодветно да ги постирам ако треба префрлете ги:
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Apr-2011 at 16:15
Originally posted by toasumjas

Еве слики од реновирањето. Мислам дека тука е најсоодветно да ги постирам ако треба префрлете ги:

Одлично. Баш тука им е местото, искрено имав подзаборавено на нишкава, сега ги префрлив и претходните постови  Thumbs%20Up

И одлична вест  Cheers
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Apr-2011 at 16:52

фантастична! Нема више да си ја кршам колата, сакал неќел секој ден поминувам по Орце.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-Apr-2011 at 23:28
Него најдоброто е што многу брзо изгледа ја завршиле работата. Мислам дека за 1 недела комплет сосе гребење на асфалтот, што за МК услови е топ. А самото асфалтирање беше преку викенд.

Edited by krale - 03-Apr-2011 at 23:28
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Apr-2011 at 00:29
Значи кога се сака се може, така?!
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.