build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Именување на улици и објекти
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Именување на улици и објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Mar-2012 at 20:18
Кога ќе видам што се предложиле, сфаќам дека мајтап си играат со моќта што ја имаат добиено.
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Mar-2012 at 20:57
е добро сите имиња ке ги менуваат на улиците ?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Mar-2012 at 21:25
Јас колку што знам има улица 11-ти Март во Скопје. И тоа веднаш до Камени Мост.Оттука сите можеме да заклучиме колку компетентни советници има Градот Скопје кога прават ваков превид и не ја знаат улицата која поминува покрај:
- Музејот на Холокаустот
- Народниот Театар
- Музејот "Македонска Борба"

И не е за изненадување што архитектонски го уназадија градот. Од горепроизнесеново, јас сум сигурен дека тие тоа можат да го направат и многу полошо.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Mar-2012 at 21:30
Originally posted by phenomenon

Јас колку што знам има улица 11-ти Март во Скопје. И тоа веднаш до Камени Мост.Оттука сите можеме да заклучиме колку компетентни советници има Градот Скопје кога прават ваков превид и не ја знаат улицата која поминува покрај:
- Музејот на Холокаустот
- Народниот Театар
- Музејот "Македонска Борба"

И не е за изненадување што архитектонски го уназадија градот. Од горепроизнесеново, јас сум сигурен дека тие тоа можат да го направат и многу полошо.
па сметајќи дека таа улица насилно ја збришаа од лицето на градов, не постои такво нешто како улица 11-ти Март Big%20smile
мене сеуште ми останува прашањето како имињата на улиците воопшто се сметаа како нешто битно и приоритетно во моментов Question
чист доказ дека владеењето со градов е резултат на нечие самоволие и комплекси и нема никаква врска со било какво разумно донесување на одлуки...

Roll%20eyes

Edited by zabegan - 02-Mar-2012 at 21:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Mar-2012 at 21:37
   
Како бре не е битно. А вадење нови лични карти и полнење на буџетот, а?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 01-Jun-2012 at 13:46
Официјална Листа на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти (со резиме за личностите, датумот или знаменитоста):

001 - 254

255 - 290

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 14-Jun-2012 at 21:52
Денес фатив на вести околу ова нешто.
Ај што мењаат, мењаат, треба пари за споменици... ама брука е ако (а така чув) се менуваат имиња на улици во Тафталиџе кои носат имиња на градови од држави кои помогнале во изградбата на СК после 63та.

Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 15-Jun-2012 at 03:32

Брука невидена од кај и да свртиш. Без никаква потреба се менуваат имиња кои се препознатливи, убаво звучат и се логични: Водњанска, Максим Горки, Хаџивасилев, Циборовски...Единствено ја погодиле Индира Ганди во Шутка, паркот Ататурк и можда уште пар други. 

Него може некој да објасни зошто 20 години сме си мислеле дека улица Маршал Тито се вика  Македонија? Дали е ист сллучај и со плоштадот пошто и тој се викаше Маршал Тито? Именувањето Македонија не беше колоквијално кај народот, туку официјално, по медиуми па како тоа дури сега се официјализира?

Сличен пример е улицата 29 Ноември која одамна е преименувана во Костурски Херои а на мапи и по медиуми се  уште се нарекува по старо.

Мапата на Скопје на официјалниот сајт на градот изгледа вака. Дали јас нешто пропуштам или стварно нема листа со целосни имињата на улиците кои на мапата се означени со бројки?  

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 15-Jun-2012 at 08:57
Поптпис за двајцата Cheers
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Jun-2012 at 14:42
не сум толку емоционално поврзан со имињата на улиците, и онака постарите улици во градов имаат неколку пати сменето име и секоја генерација името си го памти различно и така ја вика улицата додека постои... јас на пример ја знам ул. Македонија како таква и заборавам дека се викаше Маршал Тито, но ја знам и како Маршал Тито и на повеќе наврат исум го користел поради полесното изговарање при разговор...
проблемов го гледам чисто како административен, и навистина фрустрира фактот што треба да се помине низ голема процедура за нешто што воопшто не било потребно, бидејќи се работи за нешто едноставно и „небитно“ како име на улица...
мене ме плаши фактот што ваквите, претпоставувам недоквакани и недовршени промени, најчесто ќе доведуваат до полесни манипулации и далавери при разни видови на документација
плус тука е фактот што жителите треба да поминат низ процедури и трошоци, затоа што така му текнало на некој...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 15-Jun-2012 at 16:50
Добро ај нека ми каже некој како да се разбере преименувањето на Водњанска?

Водњанска,Дижонска,Максим Горки,Илинденска...па тоа ако не е историјата на градот,белегот,цртите на старо Скопје тогаш незнам што е...можеби паркингот што стана плоштад Скендербег? или Прометеј? или кинеските декери?

Како и една жена во репортажата што одговори дека и се свиѓало што Бихачка се менува во Павел Шатев затоа што тој како и она е од Кратово!







Edited by Cloverstack - 16-Jun-2012 at 02:51
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 15-Jun-2012 at 17:08
требаше да се сменат само имињата на оние улици кои стварно треба да се сменат,кои имиња ги нема никаде во светот како Хо Ши Мин,Ленин 29-Ноември и слични
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 15-Jun-2012 at 17:50
камо ли да имаше вакви дискусии кршења стакла и циркузи со преименувањето на школите во чаир тетово гостивар струга!

е бре македонче, стварно си македонче!
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-Jun-2012 at 20:40
Originally posted by Filip777

камо ли да имаше вакви дискусии кршења стакла и циркузи со преименувањето на школите во чаир тетово гостивар струга!

е бре македонче, стварно си македонче!


Haha, da bas toa i mislev... ne deka go podrzuvam ova ama zosto nikoj ne izleze da kaze dva zbora koga gi menuvaa i imenuvaa ulicite i ucilistata po gradovite niz zapadna Makedonija...
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 16-Jun-2012 at 12:26
Ќе се убијам! Водњанска, Ленинова, Максим Горки! Овие стварно немаат осет за ништо!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 16-Jun-2012 at 13:30
Јас мислам дека ќе треба да поминат најмалку некои 15-20 години додека некој и да почне да ги користи евентуалните нови имиња на некои многу важни скопски улици кои секој од Скопје знае каде се и како се викаат како Водњанска или Ленинова или пак Мито Хаџивасилев Јасмин.
Само потсете се колку време и требаше на јавноста да почесто да го користи името Теодосиј Гологанов наместо Иво Лола Рибар.
Освен ако не се лажам од за време на мандатот на Љ. Георгиевски булеварот Маркс и Енгелс беше преименувана во ВМРО ама ако не се лажам скоро и никој од станарите на таа улица не го применуваа тоа име.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 16-Jun-2012 at 14:03
Originally posted by Filip777

камо ли да имаше вакви дискусии кршења стакла и циркузи со преименувањето на школите во чаир тетово гостивар струга!

е бре македонче, стварно си македонче!
Се обидуваш да ги одбраниш сегашниве преименувачи? Ако тоа ти е целта, тогаш им правиш многу лоша услуга, бидејќи со твојата теза ги изедначи со оние кои преименуваа училишта во Чаир, Тетово, Гостивар и Струга. Патем јас не кршев стакла ни во првиот ни во вториот случај, ама совршено јасни ми се двете агенди.

Кога веќе се впушташ во дискусија, би било фино да го чуеме твојот став по актуелново прашање, наместо со задоцнување да го слушаме ставот за преименувањето на училишта, особено затоа што веќе навистина стана досадно клише, „македончето“  заслепено од биполарен партиски синдром, секогаш очајно да бара некакво бедно алиби со кое треба да се оправдаат секакви глупости и пакости (кои секако ќе го треснат по глава, без разлика колку силно се труди да најде алиби).


Edited by Cloverstack - 16-Jun-2012 at 14:04
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 16-Jun-2012 at 14:13
За сите прави Скопјани ќе останат да важат имиња како Водњанска, Максим Горки, МХ Јасмин, Ленинова и сл. Па ние ден денес викаме ќе се чекаме на Рекорд, на станицата кај Рекорд, ќе се чекаме кај поранешен Фреш (никој не вика плоштад Пела), утре ќе викаме дека ќе се чекаме кај бившо Чичко Стоилко, а не кај Портата и сл.
Нови термини можат да користат само новопечените Скопјани и дојденците, секој што потеклото му е уште од предземјотресно Скопје си ги има задржано старите термини. Нешто као и со Југодрво, Дрводекор, на крај краева понекад се корисистат и термини како поранешен Јукан, Ванила и сл. Никаква вештачка промена нема да ги промени старите култни навики на Скопјани.
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 16-Jun-2012 at 14:31
Originally posted by Filip777

камо ли да имаше вакви дискусии кршења стакла и циркузи со преименувањето на школите во чаир тетово гостивар струга!

е бре македонче, стварно си македонче!
се работи за сосема различни проблеми... всушност, најмал проблем се самите имиња на улиците
во тие училишта, нити живее некој, нити пак ќе им биде сменета адресата...
а ако бараш политички проблеми во она што го збориш, можеш да ги бараш на други многу поважни теми во истата област, за истите проблеми... на пример цела држава ти е двојазична, смешно е да се дискутира за име на школо...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 16-Jun-2012 at 14:40
Originally posted by N23

За сите прави Скопјани ќе останат да важат имиња како Водњанска, Максим Горки, МХ Јасмин, Ленинова и сл. Па ние ден денес викаме ќе се чекаме на Рекорд, на станицата кај Рекорд, ќе се чекаме кај поранешен Фреш (никој не вика плоштад Пела), утре ќе викаме дека ќе се чекаме кај бившо Чичко Стоилко, а не кај Портата и сл.
Нови термини можат да користат само новопечените Скопјани и дојденците, секој што потеклото му е уште од предземјотресно Скопје си ги има задржано старите термини. Нешто као и со Југодрво, Дрводекор, на крај краева понекад се корисистат и термини како поранешен Јукан, Ванила и сл. Никаква вештачка промена нема да ги промени старите култни навики на Скопјани.
нема врска ова, и јас ги знам и ги користам сите овие имиња а живеам во градов само 20 години... затоа и спомнав дека повеќе навикнат сум на ул. Македонија отколку ул. Маршал Тито...
и има една позната работа тука... освен разни дистрибутерски сервиси и таксисти, никој во овој град не користи имиња на улици и адреси во секојдневии... чисто се сомневам дека некогаш си кажал дека ќе одиш на Димитрија Чуповски, место тоа си кажал идам на рекорд...
или ја кога ќе спомнам Максим Горки ме гледат сите бледо, кога ќе спомнам Швајцарска амбасада одма им текнува што зборам... има само неколку улици со иконични имиња во градов и некои си ги спомнал и ти ама тоа е се, се друго се памти по локации и објекти...

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.