build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Именување на улици и објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Sep-2014 at 16:57
Штип доби 29 нови улици и имиња за нив

Советот на општината на денешната седница одлучи Штип да добие 29 нови улици, со нови имиња.

http://www.radiostip.com.mk/politika/9574-shtip-dobi-29-novi-ulici-i-iminja-za-niv
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 26-Sep-2014 at 09:42
Античко име и за катната гаража со модерна архитектура!

Катната гаража спроти „Макпетрол“ на улицата Св. Кирил и Методиј го носи името „Македонска фаланга“. Одлуката ја донел пред три месеци Управниот одбор на јавното претпријатие „Градски паркинг“ кое стопанисува со овој објект, пренесе Плусинфо.Кумови биле од Советот на Град Скопје. Градот беше инвеститор на објектот при изградбата, а од таму велат дека како завршен објект за него одлучува јавното претпријатие под чија управа се наоѓа, додека Советот одлучува за именување на сè уште незавршени проекти.

Ова е уште една катна гаража која доби име според иделошките предзнаци на владејачката партија. Освен неа, катната гаража кај Работнички дом беше именувана како „Разловечко востание“, а онаа зад МЕПСО го доби името „Солунски конгрес“.

Автори на катната гаража со модерна архитектура наместо омилениот на власта барок, се архитектите Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља, Саша Тасиќ, Александар Радевски, Никола Стрезовски и Дамјан Момировски. Автор на фасадата е Милан Мијалковиќ од австриската фирма „ППАГ“.

http://libertas.mk/%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE-%D0%B8%D0%BC%D0%B5-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5/
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 26-Sep-2014 at 12:57
Katna garaza so ime!?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 26-Sep-2014 at 13:09
Некои се и со презиме!
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 26-Sep-2014 at 13:26
Originally posted by Џоле

Некои се и со презиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 04-Oct-2014 at 07:07
И Панко Брашнаров со барокна палата во центарот на СкопјеПродолжува именувањето на новите зданија од проектот „Скопје 2014“. Новиот административен објект до хотелот „Бристол“ во Скопје, во кој треба да се сместат Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, АДСДП и Службата за општи и заеднички работи на Владата ќе го добие името „Палата Панко Брашнаров“. Истовремено, независното тело за регулација на македонските медиуми денеска објави оглас за изработка на основен проект за внатрешно уредување и опремување на просториите во новиот објект, за чие изготвување е предвидено да се потрошат финансиски средства во висина од 1.050.000 денари без вклучен ДДВ. Засега е непозната вкупната финансиска конструкција на ентериерното уредување и опремувањето со мебел и канцелариска опрема.И додека веќе се прават планови за тоа како ќе изгледа внатрешноста на барокната палата, на местото на некогашниот парк интензивно се одвиваат градежните работи за комплетирање на објектот. Веќе е завршена армирано – бетонската конструкција, а периодов се работи на изведба на надворешните ѕидови. Градежната фирма „Декон – Ком“ забрзано ги реализира планираните активности, за чие завршување досега се одвоени финансиски средства во износ од преку 4,4 милиони евра. Административната зграда со приземје, осум ката и поткровје ќе располага со површина од 4.099 метри квадратни.

Изградбата на објектот „Палата Панко Брашнаров“ започна на крајот од 2013 година, врз основа на архитектонскиот труд што го изработија Жарко Чаушевски и Никола Стакинов. Ревидираниот основен проект го изготви фирмата „Прима инженеринг“ од Скопје. Стручниот надзорот го врши „Градежен институт Македонија“.

http://www.build.mk/?p=39313
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 05-Oct-2014 at 13:43
Погледнете ги новите имиња на скопските улици, и нема веќе забуна

Многумина имаат проблеми да се снајдат со честите промени на имињата на скопските улици, почнувајќи од нивно спомнување и ориентација во личните разговори, па се до возење во такси или легитимирање на адресата пред надлежни органи. Во табелата се дадени новите имиња на некои од скопските улици како се кртсени по ново. Секако, процесот на промени не запира... и списокот не е конечен.http://media.mk/article/43326/poglednete-gi-novite-imina-na-skopskite-ulici-i-nema-veke-zabuna
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 05-Oct-2014 at 17:52
Водњанска станува Мајка Тереза, Мајка Тереза станува Адолф Циборовски, Адолф Циборовски станува Васил Чакаларов.

Кои будали го водат градот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 05-Oct-2014 at 20:53
Најсмешна промена (ако може да се избере таква) ми е онаа од Мексичка во Петре Пирузе. Во цела населба кај што сите улици ги носат имињата на градови од држави кои помогнале да се изгради Скопје после 63та се менува само една улица.
Да не имаме некој проблем со Мексико?
Поверојатно е дека за инат на некој кој живее на Мексичка е ова направено, иначе зошто баш таа, зошто не Варшавска или Хелсинки да речеме?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 05-Oct-2014 at 21:33
Originally posted by fichot

Најсмешна промена (ако може да се избере таква) ми е онаа од Мексичка во Петре Пирузе. Во цела населба кај што сите улици ги носат имињата на градови од држави кои помогнале да се изгради Скопје после 63та се менува само една улица.
Да не имаме некој проблем со Мексико?
Поверојатно е дека за инат на некој кој живее на Мексичка е ова направено, иначе зошто баш таа, зошто не Варшавска или Хелсинки да речеме?


Koj генијалец го смислил името на улицата да е Мексичка, а не Мексиканска како што е правилно?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 06-Oct-2014 at 00:01
алооо, од пред 2 години се користат имињава!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 06-Oct-2014 at 00:34
Originally posted by fichot


Да не имаме некој проблем со Мексико?


Можеби „им враќаме“ на мексиканците бидејќи се обележани со црвена боја на следнава мапа:
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_dispute#Naming_policies_of_foreign_countries_and_organisations
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 06-Oct-2014 at 01:41
Previous
 
Ме претекна, тоа ќе беше и мојот одговор. Big%20smile 
 
Мексико до 2008 ја признаваше Република Македонија под уставното име, но во 2008 година го повлече признавањето на уставното име на Република Македонија и од тогаш ни се обраќа со привремената референца ФИРОМ.

Туку, не знаев дека речиси цела Јужна Америка ја признава Република Македонија под уставното име.
 
Но за волја на вистината, Република Македонија нема ниту едно свое дипломатско претставништво во Јужна Америка, неодамна беше спомнато дека ќе сме отвореле амбасада или конзулат во Бразил, но досега не сум слушнал некои конкретни чекори да биле превземени околу тоа.
 
Но здравје Боже, да отвориме дипломатско претставништво во Јужна Америка, па ќе добиеме пореална слика за тоа која јужноамериканска држава ја признава Република Македонија под уставното име, а која не.


Edited by Dexter26 - 06-Oct-2014 at 01:47
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 06-Oct-2014 at 08:25
Аминта Трети
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 06-Oct-2014 at 14:31
Originally posted by Teglarot

Водњанска станува Мајка Тереза, Мајка Тереза станува Адолф Циборовски, Адолф Циборовски станува Васил Чакаларов.

Кои будали го водат градот.


Васил Чакаларов станува Роналд Реган
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 06-Oct-2014 at 15:25
Сега Путин ко ќе дознае за ова...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 06-Oct-2014 at 15:31
Originally posted by Petar Skopje

Аминта Трети


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 06-Oct-2014 at 17:01


Од претходната страница, но мислам дека не е лошо и на оваа да ја имаме...

За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 06-Oct-2014 at 21:01
Очајно.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 09-Dec-2014 at 00:28
Име и број ќе добијат 200 неименувани улици во KумановоЗапочна нумерирањето на улиците и куќите во урбаната единица Гладно Поле во кумановската населба Перо Чичо. Од секторот за урбанизам информираат дека надлежното одделение за комунални дејности на терен почна со прибирање податоци.

- Од одделението за комунални дејности пристапија кон ажурирање податоци кои потоа ќе бидат проследени до надлежните институции - вели раководителката на секторот за урбанизам, Лидија Ланг-Спасовска.

Оваа активност, најавија од општината, ќе продолжи да се спроведува и во останатите делови од градот каде што досега не се именувани улиците.

Kако што претходно информира Лан-Спасовска, во Kуманово има околу 200 неименувани улици, особено во новоизградените населби, сместени кон периферијата на Kуманово. Проблемот, посочи таа, ќе се решава паралелно со завршување на процесот на легализација.

- Наредниот период интензивно ќе се работи на решавање на овој проблем, ќе бидат формирани повеќе екипи, кои ќе поминат на подрачјето на целата општина. Следува процес на ажурирање подлоги, предлози за именување, по што ќе се достават до релевантните институции за понатамошно разгледување и согласност - објасни Ланг-Спасовска.

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=ABC27D338DC5ED479509CD9FB496DBB9
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.