build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Именување на улици и објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 13-Jan-2015 at 11:35
Универзалната сала доби ново име

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена на назив од јавната установа Центар за организирање приредби „Универзална сала" на 8 јануари, годинава извршил промена на името на оваа установа во Конгресен центар „Александар Македонски"
Доколку се отвори сајтот на сега веќе старата Универзална сала може да се забележи дека веќе во тек е изработката на нов сајт во кој ќе биде вметнато новото име на оваа установа во која досега се одржани безброј концерти, објавува интернет порталот еМагазин.мк.Според извори на еМагазин, администрацијата на Салата веќе користи и печат со новото име. Универзална сала е времен објект, подарок на градот Скопје од 20 држави, по земјотресот од 1963 година.
Со години се зборува за нејзиното реновирање, а според последните информации на таа тема, во иднина на старите темели на салата ќе се гради сосема нов објект во форма на јајце. Реконструкцијата до сега неколку пати се одлагаше.
Новата концертна сала е дизајнирана од архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од „Стоун дизајн". Ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и административни простории.
Последните информации пак околу новото име на Универзална сала од пред неколку месеци, беа дека Салата можеби ќе го носи името на прерарано загината македонска музичка ѕвезда Тоше Проески.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/101859610/univerzalnata-sala-dobi-novo-ime
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 13-Jan-2015 at 12:09
Ова срање мора да има крај....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Jan-2015 at 14:57
Погодно име би било „Мадето на Александар Македонски“, се разбира, ако ја направат со облик на јајце.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Jan-2015 at 15:22
Previous
 
Колку и да е глупаво името, сепак морам да признаам дека е многу поглупаво од Тоше Проески и тоа го прави поприфатливо за денешни услови.
 
Кога веќе дизајнот е глупав и мора да се смени името со глупаво име, нека биде што е можно поглупаво името.
 
Освен ако никогаш не се изгради објект со ваков идиотски дизајн, Мадето на Аце Велики е доста прифатливо име.


Edited by Dexter26 - 13-Jan-2015 at 15:23
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Jan-2015 at 15:46
ХАХАХАХХАХА   Конгресен центар! Мајко мила, па каде ви се урбанизам, паркинзи, сообраќајни решенија, хелиодром...

Може да замислам некој голем меѓудржавнички конгрес со Мерцедесите на тротоар...

Учествуваше Груевски на Кинескиот Самит во Белград, па си размислил човекот дека нема каде да се организира такво нешто кај нас, и плацов му делува примамливо. И јајце како симбол на раѓање нешто ново може да биде аналогија на новите договори кои ќе се раѓаат во конгресната сала.

Добро име би било "ТАШАКОТ НА АЦЕ".

Edited by Bojan10 - 13-Jan-2015 at 15:49
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Jan-2015 at 17:45
Previous
 
Те молам да не го навредуваме Сава Центар, ниту денешната Универзална Сала, ниту идниот Ташак на Аце не можат да се споредуваат со него.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 13-Jan-2015 at 17:57
Леле мајко мила... Ми се повраќа...
Па има ли ова лудило крај!? Па подобро Есма или Тоше да беше! Каква врска има футуристичка универзална сала со антички јунак! Мора ли се име да има!?
Ајд у .... >>>>
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 13-Jan-2015 at 18:24
Подеднакво ми се повраќа и од форсирање на античкиот јунак и од зборот "футуристичка".

Тоа е, барок и футуристички, црно и бело, сдс и вмро...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 14-Jan-2015 at 01:04
како и да ја крстат пак ќе ја викаме универзална, исто како градски... ако сакаат нека ја крстат и Џингис Кан, најбитно е ние како ќе си ја викаме
а некој треба очигледно убаво да им објасни што е тоа конгресен центар... гледам бојан горе ја доловил поентата

само немојте да постирате слики од комуњарски сивила како комплексон на Сава ќе ве молам Wink

инаку ние имаме прекрасна шанса да изградиме солиден конгресен центар во склоп на сајмиште и Континентал, со сите пропратни објекти, некој хотел плус, па може и трговски центар да ставеа таму, со оглед на тоа дека не е ни блиску, ни далеку од центарот

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 14-Jan-2015 at 09:37
Лудилото продолжува...

Секоја сала во Конгресниот центар „Александар Македонски“ со различно име

Секоја сала во Конгресниот центар „Александар Македонски“ со различно име
Од 8 јануари годинава и официјално, како што вчера објави еМагазин, „Универзална сала“ во Скопје доби ново име- Конгресен центар „Александар Македонски“.

Одлуката за промена на името град Скопје ја донел на седница уште во јули минатата година.

Тоа не е единствената промена во познатата концертна сала во главниот град на земјава.

Иако најавеното реновирање на сега веќе бивша Универзална сала не е започнато, со што овој објект треба да добие неколку нови сали, тие веќе добија свои имиња.

Големата сала за концерти ќе го носи името на Тоше Проески, помалата на Мајка Тереза, а конгресната на ВМРО.

Во комплексот кој допрва треба да се гради, ќе има и помали мултимедијални и сали за билатерални средби.

Четирите мултимедијални се насловени Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов.

Салите за состаноци се именуваат со Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци.

Новата концертна сала е дизајнирана од архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од „Стоун дизајн“.

Информацијата која ја објави еМагазин вчера предизвика низа реакции на соцјалните мрежи, а за тоа пишуваа и голем број на други медиуми.

Поголем дел од граѓаните изразија незадоволство од новото име на Универзална сала.

http://emagazin.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%B0%D0%BB/
За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 14-Jan-2015 at 12:52
... А има ли некој јунак да стави крај на сето ова?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 14-Jan-2015 at 14:12
ne, nema kraj ova. ama za razlika od sk 2014, ova ke se vrati po staro koga ke dojdat normalni luge bez mnogu pretrpena finansiska steta.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 14-Jan-2015 at 16:58
Мала шега што набрзо може да стане вистина...

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 14-Jan-2015 at 18:11
„Воин на коњ“ е најголема трагикомедија во приказнава... за жалење сме

инаку, убаво би било и секое седиште во главната сала да има име
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 15-Jan-2015 at 11:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 15-Jan-2015 at 11:46
Од твитер:

„Каде си? - Во конгресен центар Александар Македонски, концертна сала Мајка Тереза, ред Панко Брашнаров, столче Љубчо Георгиевски.“

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 15-Jan-2015 at 20:43
Грујо бе имењак,Љубчо е против букефализацијата
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 16-Jan-2015 at 16:45
Црквата треба „Св. Александар Македонски“.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 04-Nov-2015 at 19:30
АЕК стана палата „Света Лидија“ (ГАЛЕРИЈА)

Црква ли е, државна институција ли е и дали тие двете се одвоени една од друга? Вака некако можеби ќе се прашуват граѓаните и туристите кога ќе застануваат пред новиот објект на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) кој деновиве е наречен палата „Света Лидија“.

Претходно, објавивме дека зградата на Министерството за надворешни работи е наречена палата „Борис Сарафов“, зградата на јавното обвинителство стана палата „Петре Пирузе - Мајски“, а зградата на Археолошкиот музеј стана палата „Александар Македонски“.

Уште колку нови плочи и на кои згради ќе не изненадат деновиве?

http://plusinfo.mk/vest/46011/aek-stana-palata-sveta-lidija-galerija
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 04-Nov-2015 at 20:16
Кој е придонесот на св. Лидија во сферата на електронските комуникации?

Edited by Staro Skopje - 04-Nov-2015 at 20:22
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.