build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2079
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-May-2020 at 20:18
Не сме на регистарска табличка, како што пропишува Конечната спогодба од 2018
Да не имаш некакви информации за внатрешниот прстен и Љубљанска?

Edited by Staro Skopje - 18-May-2020 at 20:18
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 424
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-May-2020 at 20:34
информации имам, колку што можам да испособерам од македонскиот институционален dark-web или deep-web, не знам како да го наречам тој е еден меѓу-простор, црвоточина, транс-реалност, меѓу уредни интернет сајтови на макеоднски институции и на другата страна забаталени избагирани и неажурни сајтови на кои можда понекогаш и може да се ископа некој фајл во системски формати или пдф-ки кои случајно им залетале или ги заборавиле па ги има по интернет.

Ако прашањето беше дали сум "инсајдер", не сум! само одговорен и заинтересиран граѓанин дојден при крај со нервите
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2079
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-May-2020 at 01:19
Originally posted by zabegan


многу, многу утната траса за толку битно поврзување... претпоставувам тука им било најлесно поради имотите и едноставност на теренот... ама ако расксницата од оваа улица се наоѓа на 200 метри од таа кај тутунски, поарно да не ни арчат пари на нејзе, затоа што ќе биде бескорисна а метежот и вака и така ќе остане

метеж нема да има само ако улицава се поврзе со раскрсницта кај тобако 2, или уште подобро, со булевар Авној што и онака треба да се поврзе со Гоце Делчев, што е многу покомплицирано, ама па придобивските се огромни, за разлика од некоја крпеница кај тутунски, што ќе функционира ако се донесе сообраќајно решение за вкрстувањата во тој регион, ама кога ќе видиш, со такво решение нема ни да има потреба од „расчистување на метежот кај тутунски“

Тешко тоа, би се создале многу нелогични и тешки траси. Сегашниот план не е лош.


Доколку се изгради Есенинова (пожелно 2+2), следен проект на Градот во овој дел би требало да биде поврзување на Михаил Чаков со Трета Македонска Бригада (2+2 или 1+1; или директно на Фрањо Клуз, или преку косата улица), со што Кисела Вода и Аеродром би биле адекватно поврзани. Во подалечна иднина би можело да се размислува за продолжување на Васко Карангелески (1+1), ама некому му текнало згради да прави таму. Реално, од овој поскап зафат, пред сѐ поради депото, нема потреба, ниту пак е планиран со ГУП-ови, ДУП-ови, катастри, политики, барања...


Edited by Staro Skopje - 19-May-2020 at 01:23
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2020 at 16:22


https://www.facebook.com/koce.trajanovski/videos/267397191281271/?eid=ARBHIPVFDH_N72Emrl8ZhJyExp6BGs3F-3hMpgM2mFRxeJQM-k1OoeHwq6EBW44VG4Od3EnH9NXN--VI

https://www.facebook.com/koce.trajanovski/videos

....
Последен пат кога минував по трасата каде треба да се пробива улицата пред околу 2 недели немаше никакви знаци дека наскоро ќе отпочнат градежни активности.Објектите кои треба да се уриваат сеуште стојат вселени така да би било чудо ако ова лето дочекаме да почне изведбата која беше најавена за овогодиншената летна градежна офанзива.
Само ме интересира од каде ќе започнува улицава дали ќе има поврзување со делот од бул.Борис Трајковски каде исто така има објекти за уривање или почнува негде зад Флетајронот...?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 424
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jun-2020 at 17:04
Шилегов во неколку наврати јасно има кажано дека проекти не започнуваат без завршена експропријација, а тука уште не е завршена. Изборите ги одлагаат сите исплати по тој основ заради опасност да се искористи ескпропријацијата за купување гласови и се стои за до после избори.

Овој проект прв пат почна да се спомнува поактивно 2008/2009 и од тогаш навака се осилуваат градоначаници градски/општински и ќе го спомнат само по еднаш двапати во мандат и толку е. Затоа и сум скептик голем дека од ова може да биде нешто, мислам дека е само редовно предизборно спомнато. Па и тука има далековод што смета меѓу трафостаницата кај Тутунски и Пролет амбулантата. Они за ХТ-КАрпош, толкав булевар ,не го поместија далеководот, па тука за споредна улица сигурно нема да мрднат. Очекувајте уште еден веле-слалом во Скопје!

Edited by user8642 - 10-Jun-2020 at 17:08
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Jul-2020 at 12:46
Што се има на трасата,чинам ќе остане работава за некој следен мандат на локалните власти,еве летово веќе изминува а нема знаци на било каква активност

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.