build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Улица Есенинова
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 02-Sep-2020 at 13:37
Тоа игралиште е поранешно игралиште на реботничките спортски клубови кои функционирале како дел од тутнскиот комбинат уште во поранешниот систем. Игралитето е исклучително со низок квалитет, асфалтна подлога која е изронета и при мало паѓање кожа ќе откорнеш, кој играл знае. Заплеткано е во нејасна имотно-правна состоијба и нејасни ингеренции кој треба да го оддржува, ниту комбинато ниту општината, ниту градот не се заинтересирани, ниту има спортски клуб на кој ова му е домашен терен. Со години е дувло на наркомани и чергари и полно е со ѓубриња и зарази. Така да подобро да го снема, зашто и така лежи на трасата на Есенинова и Јужен Булевар, а ако има потреба од игралиште во овој реон, може да се најде алтернативна локација. Па на само 100тина метри преку пругата има ливади на кои слободно може да се изведе некое игралиште, зашто и така сега се запустени, секое лето се потпалуваат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Sep-2020 at 14:06
Денес поминав тука да видам како напредуваат но речиси и да нема никаков напредок,приметив 3-4 работника со едно багерче копаа и преместуваа некакви инсталации за струја близу игралиштето.Очигледно ќе остават за 2021 поинтензивно да работат бидејќи сега Бауер имаат добиено и по некој тендер за реконструкција на улици низ градот па очигледно ја повлекле механизацијата.

Брдото до пругата мислев дека го израмниле но очигледно багерот првиот ден бил само за сликањесамо тука имаше градежна активностBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Sep-2020 at 13:43
Шилегов: Трасата за новата улица Есенинова е скоро пробиена (ВИДЕО)https://www.slobodenpecat.mk/shilegov-trasata-za-novata-ulicza-eseninova-e-skoro-probiena-video/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Sep-2020 at 15:12
Originally posted by stef4o

Брдото до пругата мислев дека го израмниле но очигледно багерот првиот ден бил само за сликање

Брдото не е на трасата на улицата
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Oct-2020 at 16:11
Денешни,во тек е оформување на трасата,само со багерот имаше активности и плус додека минував зборуваа за преместување на бунари кои се во дворот на Тутунски кои ќе им пречат при пробивањето во тој дел.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.