build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 02-Sep-2020 at 13:37
Тоа игралиште е поранешно игралиште на реботничките спортски клубови кои функционирале како дел од тутнскиот комбинат уште во поранешниот систем. Игралитето е исклучително со низок квалитет, асфалтна подлога која е изронета и при мало паѓање кожа ќе откорнеш, кој играл знае. Заплеткано е во нејасна имотно-правна состоијба и нејасни ингеренции кој треба да го оддржува, ниту комбинато ниту општината, ниту градот не се заинтересирани, ниту има спортски клуб на кој ова му е домашен терен. Со години е дувло на наркомани и чергари и полно е со ѓубриња и зарази. Така да подобро да го снема, зашто и така лежи на трасата на Есенинова и Јужен Булевар, а ако има потреба од игралиште во овој реон, може да се најде алтернативна локација. Па на само 100тина метри преку пругата има ливади на кои слободно може да се изведе некое игралиште, зашто и така сега се запустени, секое лето се потпалуваат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Sep-2020 at 14:06
Денес поминав тука да видам како напредуваат но речиси и да нема никаков напредок,приметив 3-4 работника со едно багерче копаа и преместуваа некакви инсталации за струја близу игралиштето.Очигледно ќе остават за 2021 поинтензивно да работат бидејќи сега Бауер имаат добиено и по некој тендер за реконструкција на улици низ градот па очигледно ја повлекле механизацијата.

Брдото до пругата мислев дека го израмниле но очигледно багерот првиот ден бил само за сликањесамо тука имаше градежна активностBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Sep-2020 at 13:43
Шилегов: Трасата за новата улица Есенинова е скоро пробиена (ВИДЕО)https://www.slobodenpecat.mk/shilegov-trasata-za-novata-ulicza-eseninova-e-skoro-probiena-video/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Sep-2020 at 15:12
Originally posted by stef4o

Брдото до пругата мислев дека го израмниле но очигледно багерот првиот ден бил само за сликање

Брдото не е на трасата на улицата
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Oct-2020 at 16:11
Денешни,во тек е оформување на трасата,само со багерот имаше активности и плус додека минував зборуваа за преместување на бунари кои се во дворот на Тутунски кои ќе им пречат при пробивањето во тој дел.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Nov-2020 at 10:42
ИЗВЕСТУВАЊЕ
Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска ќе извршат сечење на 3 дрвја на улица Есенинова. Дрвјата се сечат поради изградба на линиска инфраструктура во склоп на проектот за изградба и пробивање на улицата Есениновhttps://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Nov-2020 at 18:04
Овие сум ги заборавил од денешната тура,активности имаше непосредно до игралиштето веројатно за оформување на трасата и преместување некакви инсталации на ЕВНBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Dec-2020 at 14:00
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Dec-2020 at 14:24
Една денешна,немаше баш некои поголеми активности на пробивањето на трасата,а на овој дел што се вкрстува со бул.Борис Трајковски имаат некакви прекопи за инсталации правено...

Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Online
Posts: 168
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Mar-2021 at 12:31
Денешни, 03/03/2021:Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Mar-2021 at 18:04
Овде значи и дефинитивно ќе има профил 1+1 по должината на целата траса, наместо зацртаните 2+2 без средишно зеленило, што е големо разочарување, прашање е колку (и дали) ќе успее да го растерети сообраќајот помеѓу Кисела Вода и Аеродром вака.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Mar-2021 at 16:32
Ситуацијата вчера беше следнава: Црно - асфалтирано прв слој (вчера почна асфалтирањето), Портокалово - Оформен коридор со поставени рабници и тампонирано, Црвено - Никакви активности нема почнато ниту изгледа дека ќе се почне. Објектите најверојатно не се експропреирани сеуште и нема никакви активности за ниво отстранување.

Така да кога Шилегов ќе раскажува манипулативни приказни пред избори сега кога ќе дојдат, дека биле 30% или 50% работите завршени, тоа не значи дека улицата ќе биде корисна 30% или 50%, што може да се каже за некои други локални улички. Туку едниствено корисна кога ќе биде само кога ќе биде цела готова! 99% готова е исто што и 0%! Само 100% е 100%, затоа што поврзува две крајни точки А - Б, и неможе измеѓу да се остави недовршено.Edited by user8642 - 06-Mar-2021 at 19:28
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Mar-2021 at 16:40
Во делот со црвено имаше некои подземни бунари а кога минувам ако не се лажам пред 2-3 месеци имаше екипи и на Бауер и на Водовод само незнам дали тогаш планираа некое нивно преместување или нешто е веќе направено.Делот со црно и портокалово не е проблем лесно ќе го средат со асфалт.Пред 20-тина дена кога минував го кршеа фудбалското игралиште незнам дали целосно го отстраниле веќе бидејќи тој спаѓа во портокалова зона.
Фактички им остана најтешкото и најнеизвесното за крај исто ко мостот кон Керамидница...се надевам ќе има завршница до 2022 на улицава.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Mar-2021 at 19:14
2 години ако ги прават 500 метри, тогаш нека одат и нека се убијат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Mar-2021 at 18:28
Денешни од трасатаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Mar-2021 at 13:07
ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА УЛИЦА ЕСЕНИНОВА

Екипите на Град Скопје деновиве започнаа со асфалтирање на улица Есенинова чиешто пробивање почна минатото лето. Со оваа нова траса се добива уште едно сообраќајно поврзување на Кисела Вода, Аеродром и на Центар, односно булеварите Борис Трајковски и Трета македонска бригада.
Новоизградената улица Есенинова ќе биде долга 730 метри, со променлива ширина, односно, ќе има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот во Трета македонска бригада. Предвидено е да се постави улично осветлување со 20 столбови, нова водоводна и канализациска мрежа и да се дислоцираат постојните резервоари и бунари кои се наоѓаат на таа локација.
Улицата Есенинова е од огромно значење за жителите на Кисела Вода, Аеродром и на Центар, зашто претставува трето поврзување на урбаните делови на Аеродром и Кисела Вода. Булеварот Трета македонска бригада со должина од 2,5 километри има само 2 поврзувања со Кисела Вода, едното преку булевар Србија со булевар Борис Трајковски, а второто, познатото тесно грло кај „Тутунски комбинат“, кое воедно го поврзува Аеродром и со Кисела Вода и со Центар.
Со изградбата на Есенинова, ова тесно грло во сообраќајот ќе се растовари, ќе се скрати кружењето околу „Тутунски“, кое во периодите на најголемиот сообраќаен метеж трае од 5 до 10 минути. Ова ќе го почувствуваат и граѓаните кои патуваат од „Континентал“ во Гази Баба до Рампа и Чешма во Кисела Вода, а кои избегнувајќи го тесното грло кај „Тутунски“ кружат или преку булевар Србија во Аеродром или преку булеварите Крсте Мисирков и Кочо Рацин во Центар.
Пробивањето на улицата Есенинова е финансирано од буџетот на Град Скопје и вредноста на проектот изнесува околу 71.000.000 денари.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Mar-2021 at 13:23
Ова е само НАВИДУМ одлична вест. На последната слика се гледа бедемот од куќи за кои не е завршена експропријација како се испречени на трасата за завршување на проектов.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Mar-2021 at 16:52
ПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА ЕСЕНИНОВА ОД СКОПСКА КИСЕЛА ВОДА КОН АЕРОДРОМ, ЌЕ БИДЕ ГОТОВА ЛЕТОВО

Град Скопје почна со асфалтирање на првиот дел од новата улица Есенинова со која ќе се поврзат населбите Кисела Вода и Аеродром. Асфалт се поставува на делот кој минува во населбата Кисела Вода. Како што велат од Град Скопје поголем дел од трасата е пробиен, а улицата очекуваат целосно да биде готова летово.

„Останува да се пробие делот во Општина Аеродром и да се преместат постојните резервоари кои се наоѓаат на трасата. Летово скопјани ќе имаат нова сообраќајница со која ќе се намали гужвата, ќе се скрати кружењето кај ‘Тутунски комбинат‘ и за десетина минути ќе се намали времето за минување на оваа делница“, велат од Град Скопје.

Новата улица ќе биде во должина од 730 метри, почнува од Кисела Вода кај „Рампа“ потоа минува покрај пругата кон амбулантата „Пролет“ и ќе излегува на булеварот Трета македонска бригада во Општина Аеродром. Ќе има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот во Трета македонска бригада.

Изградбата на улицата чини околу 71.000.000 денари со вклучен ДДВ.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/pochna-asfaltiraneto-na-del-od-ulitsata-eseninova-od-skopska-kisela-voda-kon-aerodrom-ke-bide-gotova-letovo/
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Online
Posts: 168
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Mar-2021 at 10:54
Денес поминав, и дефинитивно поголем дел од трасата НЕ е пробиен, улицата едноставно завршува во куќа, и има машинерија меѓу куќите:


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Apr-2021 at 07:25
Поврзувањето на Општина Кисела Вода со Аеродром е предвидено во програмите на Влада на Република Северна Македонија , Град Скопје , Општина Кисела Вода и Општина Аеродром. Пробивањето на улица Есенинова не е поврзување на Кисела Вода со Аеродром туку поврзување на Кисела Вода со општина Центар!!!(види Слика) Доколку Власта сака вакво поврзување треба да ја пробие улицата Михаил Чаков која започнува од сервисот на ауто македонија продолжува кај АМД за регистрација на возила и под пругата кај Ф-Ка Раде Кончар се поврзува со Општина Аеродром. Затоа јавно замолуваме да не се кажуваат невистини дека со пробивањето на улица Есенинова се поврзуваат Кисела Вода и Аеродором и воедно јавно прашуваме кога градоначалниците на Градот Скопје и Општините Кисела Вода и Аеродом ќе си ги исполнат предизборните ветувања и ќе ги поврзат општините Кисела Вода и Аеродром за да не мора жителите на Кисела Вода по 1 час да кружат за да стигнат до Општина аеродром????https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.