build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Улица Есенинова
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12639
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 15-Sep-2021 at 16:48
Originally posted by Phiko

Започнато е со уривање на куќата што стои среде улицава


Вчера кога поминував нешто се расчистуваше во дворот,добро е што има придвижување но ме збунија куќите што ги имам означено со црно кои мислев дека се дел од трасата но очигледно нема да се рушат,патем ниту оние скапани бараки до амбулантата не се целосно изрушени.

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 15-Sep-2021 at 18:38
Да, едната куќа што сметаше е од пред некој дена запишана во катастар како имот на Северна Македонија, така да таа ќе се руши. Другата подолу до Сивус уште не е експропреирана. Така да напредок има, ама уште не е целосно решена работата.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 17-Sep-2021 at 21:07
Мислам дека тука на трасата има уште еден проблем кој досега не сме му обратиле внимание и дека се спрема некоја импровизација. На трасата баш на линијата на коловозот лежи трансформатор.

Back to Top
Semir View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Semir Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 18-Sep-2021 at 16:10
Originally posted by user8642

Мислам дека тука на трасата има уште еден проблем кој досега не сме му обратиле внимание и дека се спрема некоја импровизација. На трасата баш на линијата на коловозот лежи трансформатор.Како беше линкот до оваа страница? Не можам никако да се сетам, а гугл не помага
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 18-Sep-2021 at 16:39
ossp katastar gov mk
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 20-Sep-2021 at 17:14
Денес е срушена куќата на К.П. 804, таа најголемата што сметаше. Сега има практично бришан простор да се влезе со трасата во дворот на Тутунски/Сеавус од кај Кисела Вода.

Edited by user8642 - 20-Sep-2021 at 17:15
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 05-Oct-2021 at 11:39
Отстранета е куќата:Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12639
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 15-Oct-2021 at 17:05
Денешни,асфалтиран е делот кој вкрстува кон Трета Македонска Бригадаа од задната страна куќата е срушена и сега треба да се израмни тој дел за да продолжи улицатаПарчињата што се асфалтирани се чини дека имаат добар нагиб па водата не се задржува,исклучок од ова е сегментот кој се спојува со бул.Борис Трајковски каде и покрај што е нов асфалт има насобрано многу вода на некои делови.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12639
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 20-Oct-2021 at 17:30
Конечно пробиена улицата „Есенинова“ од Чешма до „Трета македонска биргада“

Улицата „Есенинова“, која беше пробиена од Чешма во Кисела Вода, до булеварот „Трета македонска бригада“ на влезот во Аеродром, претставува трето поврзување на двете големи општини Кисела Вода и Аеродром.

– Со изградбата на „Есенинова“ ги поврзуваме булеварите „Борис Трајковски“ и „Трета Македонска бригада“ во Аеродром. Оваа улица е од огромно значење за жителите на Кисела Вода, Аеродром и Центар затоа што оваа улица ќе претставува трето поврзување со урбаните делови на Аеродром и Кисела Вода – порача градоначалникот Петре Шилегов.

Булварот „Трета македонска бригада“ е долг повеќе од 2,6 км, а има само две поврзувања: едното кај булевар „Србија“, со булеварот „Борис Трајковски“ и второто кај Тутунски комбинат каде се создава голем сообраќаен метеж.

Со новата улица се скратува движењето, не мора да се оди на крстосниците кај Тутунски и метежот ќе се преполови. Ова служи за граѓаните кои патуваат од „Континентал“ во Гази Баба, кон Рампа и Чешма во Кисела Вода и со тоа се избегнува тесното грло кај Тутунски.

Новоизградената улица „Есенинова“ е долга 730 метри, со променлива ширина, односно, има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот во „Трета македонска бригада“. Поставено е улично осветлување со 20 столбови, нова водоводна и канализациска мрежа, а за тоа се дислоцираа постојните резервоари и бунари кои се наоѓаа на таа локација. Вредноста на изградбата на оваа улица е околу 71 милион денари со вклучен ДДВ.

https://nezavisen.mk/konechno-probiena-ulicata-eseninova-od-cheshma-do-treta-makedonska-birgada/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 20-Oct-2021 at 17:41
Originally posted by stef4o

Конечно пробиена улицата „Есенинова“ од Чешма до „Трета македонска биргада“

Улицата „Есенинова“, која беше пробиена од Чешма во Кисела Вода, до булеварот „Трета македонска бригада“ на влезот во Аеродром, претставува трето поврзување на двете големи општини Кисела Вода и Аеродром.

– Со изградбата на „Есенинова“ ги поврзуваме булеварите „Борис Трајковски“ и „Трета Македонска бригада“ во Аеродром. Оваа улица е од огромно значење за жителите на Кисела Вода, Аеродром и Центар затоа што оваа улица ќе претставува трето поврзување со урбаните делови на Аеродром и Кисела Вода – порача градоначалникот Петре Шилегов.

Булварот „Трета македонска бригада“ е долг повеќе од 2,6 км, а има само две поврзувања: едното кај булевар „Србија“, со булеварот „Борис Трајковски“ и второто кај Тутунски комбинат каде се создава голем сообраќаен метеж.

Со новата улица се скратува движењето, не мора да се оди на крстосниците кај Тутунски и метежот ќе се преполови. Ова служи за граѓаните кои патуваат од „Континентал“ во Гази Баба, кон Рампа и Чешма во Кисела Вода и со тоа се избегнува тесното грло кај Тутунски.

Новоизградената улица „Есенинова“ е долга 730 метри, со променлива ширина, односно, има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот во „Трета македонска бригада“. Поставено е улично осветлување со 20 столбови, нова водоводна и канализациска мрежа, а за тоа се дислоцираа постојните резервоари и бунари кои се наоѓаа на таа локација. Вредноста на изградбата на оваа улица е околу 71 милион денари со вклучен ДДВ.

https://nezavisen.mk/konechno-probiena-ulicata-eseninova-od-cheshma-do-treta-makedonska-birgada/

Зашто вакво лажење!? Камо слика? Сабајле поминав, нема абер од пробивање. Нели е разбрана пораката од граѓаните?! Ако е разбрана, зашто лажење!? Има уште сто-тина метри траса воопшто не пробиена, треба да се прави насип и ископ низ дворот на Сеавус, треба тампонирање, асфалтирање. И не само што не е пробиена, него денес е раскопано она мало делче што беше асфалтирано пред два-три месеца за поставување канализација, кај раскрсницата со улица Жил Верн.

Edited by user8642 - 20-Oct-2021 at 17:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12639
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 21-Oct-2021 at 08:44
НОВАТА УЛИЦА ЕСЕНИНОВА СО КОЈА СЕ ПОВРЗУВААТ АЕРОДРОМ, КИСЕЛА ВОДА И ЦЕНТАР ЌЕ БИДЕ ГОТОВА ЗА 20 ДЕНАНовата улица Есенинова, за поврзување на скопските општини Аеродром, Кисела Вода и Центар, ќе биде готова за дваесетина дена. Од Град Скопје велат дека е завршена експропријацијата на двете куќи кои се наоѓаа на трасата, веќе се урнати и во наредните три недели треба да финишираат земјените работи.

„Изместена и поставена е целата подземна инсталација, завршени се и бунарите кои се наоѓаат кај Тутунски комбинат. Кон средината на наредниот месец, оваа улица која е од огромно значење за жителите на Кисела Вода, Аеродром и Центар, ќе биде пуштена за сообраќај, со што ќе се реши тесното грло кај Тутунски комбинат’, велат од Град Скопје.

Град Скопје почна со пробивање и изградба на улицата Есенинова лани во агуст. Со изградбата на Есенинова ќе се скрати кружењето околу Тутунски комбинат, кое во периодите на најголемиот сообраќаен метеж трае од 5 до 10 минути. Побрзо ќе го минуваат овој дел од градот граѓаните кои патуваат по правецот од хотел „Континентал“ во Гази Баба до Рампа и Чешма во Кисела Вода.

„Од Чешма до Континентал ако досега се патувало 3 километри преку Центар или 8 километри преку Аеродром, сега преку трасата Есенинова – Никола Карев – Беласица ќе се патува само 2 километри, изразено во време тоа на граѓаните им заштедува од 10 до 15 минути“, додаваат од Град Скопје.

Новата улица ќе биде во должина од 730 метри, ќе почнува од Кисела Вода кај Рампа покрај пругата кон амбулантата „Пролет“ и ќе излегува на булеварот Трета македонска бригада во Општина Аеродром. Ќе има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот во Трета македонска бригада.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/novata-ulitsa-eseninova-so-koja-se-povrzuvaat-aerodrom-kisela-voda-i-tsentar-ke-bide-gotova-za-20-dena/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 21-Oct-2021 at 09:18
Се надевам ќе има обележано вело-патека (макар и обележано комбинирано со пешачка, како на еден дел од „Илинденска“, но да е обележана).
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2025
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Oct-2021 at 17:05
Нема место за тоа едвај двајца еден до друг може да одат на тротоарчево
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12639
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 21-Oct-2021 at 17:08
Реакција од групата На Точак во врска со малите тротоари

------------------------------------------------------
Вчера Градоначалникот објави фотографии од работата на терен на ул. Есенинова. Тоа е улицата која на големо е промовирана како важната врска меѓу Аеродром и Кисела Вода.
Според сликите од работата на терен ова ќе биде уште една автоцентрична улица со мал простор за пешаци.
Важната врска ќе биде доминантно автомобилско поврзување?
Како тротоарот на бул. Никола Карев (на Кале) и неговата промовирана „велосипедско-пешачка патека“, што всушност испадна дека е тесно тротоарче со улично осветлување на него, така изгледа и тука ќе бидат оставени трошки за пешаците и велосипедистите.
Дополнително на сликите и видеото од прес конференцијата се гледа далноводот врз тротоарот! Значи тротоарот ќе биде целосно пресечен.
Очекуваме од Градот да овозможи простор за велосипедистите и пешаците каков што им доликува, а не да направи автомобилско поврзување меѓу две населби без достојни услови за другите учесници во сообраќајот.

https://www.facebook.com/NaTochak
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 21-Oct-2021 at 19:50
Коридорот на Есенинова во ДУП е со 2+2 ленти + комбиниран тортоар. Тоа што сега се изведува е 1+1 + комбиниран тротоар. Имаме поназад образлагано за профилот кој се изведува, ама битно е дека ова не е никаков финален профил на Есенинова.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Online
Posts: 343
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 25-Oct-2021 at 18:09
Од Твитер:

  

  
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 25-Oct-2021 at 18:13
Ми личи или далноводниот столб го оставиле за преместување за некои подобри времиња, па ќе има тротоар од „5 mm“?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Oct-2021 at 20:09
Последно што се чека е дислокација на бунарите на тутунски. Тоа е тоа објектче што се гледа со плав лимен кров на некоја слика поназад. Инаку изградена е нова машинска соба за пумпите за бунарите, ама кога ќе биде ставено тоа во функција, незнам. Иако Шилегов викаше дека ќе биде све готово за 20-тина дена, тешко тоа. Ова е последната пречка, ама најсложена за дислокација. На некој начин фото-финиш, ама со ризик за подогло да се заглави работата ако се завлечка ова со бунарите. Исто така отворена е последниве денови нова пешачка патеки низ градилиштето и сега пешки може да се помине низ целата траса на Есенинова, односно тоа што во иднина ќе биде источниот тротоар практично.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.