build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 10-Aug-2022 at 22:32
Originally posted by user8642

Originally posted by mr bombastic

Што бидна со улицава, каде запнаа работите ?
Pominav pred nekoj den, srushena e kukjarkata za pumpite. Znachi trasata e celosno oslobodena. E sega zashto ne ja dovrshuvaat ulicata seushte, neznam.


Слушнав дека Бауер се изведувачи, и наводно имале некој финансиски проблеми, и не се способни да ја изведат до крај
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 11-Aug-2022 at 19:29
Механизација има присутна, некои прекопи за кабли гледам деновиве дека прават, изграден е нов бетонски ѕид према дворот на Сеавус/Тутунски за на него да се постави нова ограда. Исто така гледам дека по изградениот дел према Кисела Вода веќе се поставени канделабри за улично осветлување. Активности не е дека нема, ама ептен со никакво темпо работат, ептен споро. А работата е толку малку останата, да практично еве и да се раскине договорт со Бауер, може да се заврши со ЈП Улици и Патишта, до толку малку има останато.

Edited by user8642 - 11-Aug-2022 at 19:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Aug-2022 at 17:10
Ова е спојот на улицата Есенинова со бул. Трета Македонска бригада кај Тутунски комбинат.
На самата крстосница каде видливоста треба да биде најголема за сите, каде пешаците се најранливи, тротоарот е сведен на 20 сантиметри и испречен е огромен бетонски постамент од бандера од далновод!
Со оглед како е подновен бетонот на бандерата, ова е планирано вака да остане!
Да потсетиме, минимална димензија на тротоар треба да биде 2.4 метри и во исклучителни ситуации 1.5 метри, доволно растојание да се разминат 2 пешаци.
Овде нема простор ни за еден! На самата раскрсница каде видливоста е нарушена со бетонскиот постамент, пешаците треба да се симнуваат на коловоз и да се изложуваат на ризик.https://www.facebook.com/NaTochak
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Aug-2022 at 18:07
Ова е таа сељачка себичност! Без оглед на трошокот колку ќе излезе, да се инсистира дека мора баш и од оваа страна тротоар. Апсолутно не се во право здружението, овде улицата е достапна и има тротоар и од другата страна на улицата, и нормален пешачки премин. Па Илинденска цел километар и фали тротоар кај Град Скопје. Ај нека не се пењават многу, џабе им е кампњава. Очигледно нешто полтиички мотивирано сакале да извадат. Се понашаат као вегани у сообраќај.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 18-Aug-2022 at 01:18
реално, ако го погледнеш тротоаров и понатаму по улицата, не е дека е нешто многу прооден... проектирање на улици at it;s finest... илинденска да е само таков промашај супер би било, ама секој втора улица ни е ваква
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
anna75 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anna75 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 18-Aug-2022 at 16:38
Originally posted by user8642

Ова е таа сељачка себичност! Без оглед на трошокот колку ќе излезе, да се инсистира дека мора баш и од оваа страна тротоар. Апсолутно не се во право здружението, овде улицата е достапна и има тротоар и од другата страна на улицата, и нормален пешачки премин. Па Илинденска цел километар и фали тротоар кај Град Скопје. Ај нека не се пењават многу, џабе им е кампњава. Очигледно нешто полтиички мотивирано сакале да извадат. Се понашаат као вегани у сообраќај.

Че летаме ние пешаците, не е проблем
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 18-Aug-2022 at 17:24
Премногу се влечкаат за еден ваков проект.Плус тоа реално ништо не се менува со оваа улица само дополнително ќе има прилив и колона возила по ул.Никола Карев(која буквално ја осакатија со велопатеките) во насока кон Ист Гејт.
Треба да наоѓаат решенија за забрзан проток на релација исток-запад(Аеродром-Центар-Карпош-Ѓорче) каде гравитира најголем дел од населението како приоритет секако и конекциите север-југ се важни.
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 18-Aug-2022 at 22:09
Originally posted by stef4o

Премногу се влечкаат за еден ваков проект.Плус тоа реално ништо не се менува со оваа улица само дополнително ќе има прилив и колона возила по ул.Никола Карев(која буквално ја осакатија со велопатеките) во насока кон Ист Гејт.
Треба да наоѓаат решенија за забрзан проток на релација исток-запад(Аеродром-Центар-Карпош-Ѓорче) каде гравитира најголем дел од населението како приоритет секако и конекциите север-југ се важни.
улицава е уште едно од серијата крпења при недостаток на главните сообраќајници низ градов... ова уличе заедно со сообраќајната катастрофа околу железничка, треба да глумат поврзување на населби а е далеку од тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 18-Aug-2022 at 23:31
.Previous

Токму така. Се знае кои се решенијата: поврзување на Народни херои и Фрањо Клуз за врска Аеродром-Кисела Вода, булевар Македонија за брз проток исток-запад и булевар Крушевска Република како врска со левата страна на Вардар. Есенинова е обид за импровизација на првото, иако реално нејзиниот учинок би бил минорен.

Во иднина, со поисполенета сообраќајна мрежа, и Никола Карев и Есенинова би можеле да си останат со по 2 ленти, наместо сега планираните 4, па крстосницата не би била проблем (и без да остане половина Скопје без струја, како што се правдаше Шилегов за сличен ваков случај со булевар Христијан Тодоровски Карпош). А дотогаш овде може да има и жртви...


Edited by Théoden - 18-Aug-2022 at 23:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 14-Sep-2022 at 17:31
Денешни,нема никаква активност

Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.