build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Есенинова

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Улица Есенинова
    Posted: 03-Nov-2016 at 16:22
ПРЕКУ "ЕСЕНИНОВА", ДИРЕКТНО ОД КИСЕЛА ВОДА ДО АЕРОДРОМ

Новата улица "Есенинова" ќе почнува од булеварот "Борис Трајковски", 150 метри по зградата "Пегла", ќе минува покрај железничката пруга, кај амбулантата "Пролет", ќе ја пресече "Трета македонска бригада" и ќе се спои со булеварот "Никола Карев", покрај Транспортниот центар

Кисела Вода и Аеродром ќе се поврзат со нова улица. Град Скопје в година ќе стартува со реализација на проектот за пробивање и изградба на сообраќајницата, која треба да го растовари сообраќајот околу Тутунскиот комбинат. Новата улица "Есенинова" ќе почнува од булеварот "Борис Трајковски", 150 метри по зградата "Пегла", ќе минува покрај железничката пруга, кај амбулантата "Пролет", ќе ја пресече "Трета македонска бригада" и ќе се спои со булеварот Никола Карев покрај Транспортниот центар.
"Оваа улица ќе биде скратен пат за поврзување на населбата Кисела Вода со Аеродром. Со тоа, во голема мера ќе се намали метежот на крстосницата кај Тутунски комбинат. Оваа раскрсница ќе ја користат граѓаните што ќе се движат кон центарот на градот, додека оние што одат кон Кисела Вода ќе ја користат новата улица 'Есенинова'", вели градоначалникот Коце Трајановски.
За изградба на улицата веќе се расчистени имотно-правните односи на трасата. Како што објаснува градоначалникот Трајановски, најголем проблем за изградба на "Есенинова" бил резервоар за вода, сопственост на "Империјал-тобако", кој се наоѓал на трасата. Постојниот резервоар за вода ќе се дислоцира, односно на сметка на Град Скопје ќе бидат изградени подземни бунари со линиски системи.
Тендерот за изведувач на новата улица ќе се распише в година, а за овој проект, во буџетот за 2017 година предвидени се 30 милиони денари. (А.А.)

http://www.vest.mk/?ItemID=29E204DB878C2644818794B100048616
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Nov-2016 at 07:35
НОВА УЛИЦА ЗА ДИРЕКТНА ВРСКА КИСЕЛА ВОДА - АЕРОДРОМ

Кисела Вода и Аеродром ќе се поврзат со директна сообраќајница. Двете општини ќе ги спојува новопроектирана улица, која е именувана како „Есенинова“. Градските власти веќе преземаат активности за проектот да се реализира и на терен. Улицата е предвидена со ГУП, речиси се расчистени имотно-правните односи на дел од земјиштето каде што ќе се гради, а се решаваат и други придружни пречки.

Од Градот објаснуваат дека, всушност, станува збор за нова сообраќајница, продолжение на веќе постојната, која треба да се пробие од булеварот „Борис Трајковски“, 150 метри по зградата во изградба наречена „Пегла“, па се' до „Трета македонска бригада“ кај Транспортниот центар. Оваа улица, практично, треба да претставува скратен пат од Кисела Вода кон Аеродром и обратно. Ќе минува покрај железничката пруга покрај амбулантата „Пролет“, ќе ја сече улицата „Трета македонска бригада“ и ќе се спои со булеварот „Никола Карев“ покрај Транспортниот центар.

„Оваа улица ќе биде скратен пат за поврзување на населбата Кисела Вода со Аеродром. Со тоа, во голема мера ќе се намали метежот на раскрсницата кај Тутунски комбинат. Оваа раскрсница ќе ја користат граѓаните кои ќе се движат кон центарот на градот, додека оние што одат кон Кисела Вода, ќе ја користат новата улица ’Есенинова’“, вели градоначалникот Коце Трајановски.

На презентацијата на нацрт-буџетот за 2017 година тој најави дека за улицата се предвидени 30 милиони денари. Планирано е тендерот за изведувач на новата улица да се распише до средината на идната година.

Инаку, како што објасни Трајановски, најголем проблем за изградба на „Есенинова“ бил резервоар за вода, сопственост на „Империјал-тобако“, кој се наоѓал на трасата. Договорено е резервоарот да се дислоцира, односно на сметка на Град Скопје да бидат изградени подземни бунари со линиски системи. За таа цел, неодамна и Советот на Град Скопје донесе одлука за дислокација на еден резервоар за вода.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=0B22CF8FF573E541AE7500F7D963F8EA
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Nov-2016 at 18:37

многу, многу утната траса за толку битно поврзување... претпоставувам тука им било најлесно поради имотите и едноставност на теренот... ама ако расксницата од оваа улица се наоѓа на 200 метри од таа кај тутунски, поарно да не ни арчат пари на нејзе, затоа што ќе биде бескорисна а метежот и вака и така ќе остане

метеж нема да има само ако улицава се поврзе со раскрсницта кај тобако 2, или уште подобро, со булевар Авној што и онака треба да се поврзе со Гоце Делчев, што е многу покомплицирано, ама па придобивските се огромни, за разлика од некоја крпеница кај тутунски, што ќе функционира ако се донесе сообраќајно решение за вкрстувањата во тој регион, ама кога ќе видиш, со такво решение нема ни да има потреба од „расчистување на метежот кај тутунски“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Dec-2016 at 21:39

Шузнам, мислам дека е ок ова решение. Гледај на тоа не само како врска КВ-Аеродром туку и КВ-Чаир/Автокоманда. 

Поврзување со бул. АСНОМ (мислам дека долго време се вика?) ми е нелогично, пошто ја го дека е бул. Србија.. а тобако 2 ок ама само за врска со Аеродром.

Моментално сите кои од Аеродром одат кон Центар и КВ (и обратно) завршуваат кај тутунски, вака ќе се поделат.. башка што треба да се прави и оној голем кружен таму што секако ќе го влоши сообраќајот на одредено време. 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Dec-2016 at 14:03

не велам дека е нешто катастрофално, туку дека треба да биде дел од поголемо сообрќајно решение во овој регион, односно раскрсницата кај тутунски... дали ќе бидат тоа кружни текови, едносмерни улици, клучка или нршто друго, за тоа си постојат стручни луѓе, ама секако во околината треба се што може да се испоруши и да се почне на чисто

инаку уште полошо е ако во едно тесно грло спојуваш неколку населби одеднаш. гледаш на тоа не помислив
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Feb-2020 at 07:47
Исто така се најавува пробивање на Есенинова,за поврзување на Аеродром со Кисела Вода,но ме интересира која е трасата...каде ќе излегува таа улица во Аеродром на 3-та Македонска бригада??....дали ул.Борис Кидрич која треба да се гради во Мичурин има некаква поврзаност со проектов?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Feb-2020 at 08:13
Есенинова треба да се поврзува кај ул. Никола Карев.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Feb-2020 at 16:59
Трасата на Есенинова во ГУП-от
Дали Градот размислува за пробивање улица или булевар?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Feb-2020 at 17:19

Најверојатно улица,нема баш многу најави за овој проект прашање е дали навистина ќе се реализира...
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Feb-2020 at 17:36
Според ДУП треба да биде улица со 4 ленти. Не би требало да биде проблем да се реализира во овој профил од „Никола Карев“ до „Жил Верн“, каде ќе се почне со работа од нула, но не верувам дека ќе се проширува сегашната улица додека не се изградат сите маркички во тој четврт и не се ослободи простор, што би значело дека дотогаш пробивањето на улицава би имало половичен ефект.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Feb-2020 at 17:33
Во Кисела Вода ќе се градат два парка, а ќе се пробива и улицата „Есенинова“

– Тема на дискусија беше и барањето на граѓаните за пробивање на улицата „Есенинова“. Таа е во план да се пробие оваа пролет. Ќе биде во должина од 600 метри, од крстосницата со булевар „Трета македонска бригада“ до крстосница со булевар „Борис Трајковски“. Оваа улица треба да функционира како скратен пат од Kисела Вода кон Аеродром, Гази Баба и обратно – објасни Шилегов.

https://www.vecer.press/во-кисела-вода-ќе-се-градат-два-парка-а/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Feb-2020 at 19:19
Оваа пролет. Знае дека пролет доаѓа за 1 месец и трае 3 месеци така...
Ај и ова чудо да го видам
Стискам палци.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-May-2020 at 08:37
Во градежните зафати најавени за ова лето од Град Скопје е споменато и пробивање на ул.Есенинова па ме интересира од каде до каде ќе се протега оваа улица и дали всушност ќе се спојува на Трета Македонска Бригада(каде што посочувам на долниот извадок) или грешка сум?...дали на трасата има објекти за рушење?

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-May-2020 at 09:22
Есенинова според сеќавање треба да се протега од Алфа Банка (раскрсницата кај Чешма) до раскрсницава на Трета Македонска Бригада.
Објекти за рушење има, овој што е на преден план од десна страна на сликата (бидејќи се спојува баш на раскрсница) и во заден план бараки кој на сликава не се гледаат. Мислам дека има и неколку домови попатно покрај железничкиот насип бидејќи оди паралелно со него. Погледни ГУП.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15957
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-May-2020 at 09:25
Затоа и прашав бидејќи претпоставував дека има објекти за рушење од другат страна кај железничкиот насип има неколку куќи само помислив случајно да не ќе го рушат објектов на поликлиникава или центар за јавно здравје што и да е...овој проект малку се издвојува од другите кои се сведуваат на обични реконструкции па се надевам дека по долги години ќе се реалзиира
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-May-2020 at 10:54
Прашање е и каков профил ќе има „Есенинова“. Според плановите треба да биде 2х2 ленти во еден коловоз, што и единствено има логика ако веќе се пробива, но тоа ќе бара проширување на постоечкиот сегмент и доста експропријација, што ме прави песимист за проектов.


Edited by Théoden - 18-May-2020 at 10:55
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-May-2020 at 13:48
ЦЈЗ Пролет нема да се руши. Треба да се сруши бараката десно од него, околу осум куќи помеѓу Тутунски Комбинат и пругата и еден ред со околу 10 куќи и згради или лево или десно од веќе постоечката „Есенинова“ (доколку го изведат проектот како што треба, со 2+2 ленти, без средишно зеленило).

Во Презентацијата на основниот буџет на Град Скопје (кој подоцна претрпе измени, во февруари и април), предвидени се 20 милиони денари (324 илјади евра) за „изградба на улица (!) Есенинова и подземни бунари со линиски системи“ и 65+15 милиони денари (1.29 милиони евра) за „експропријација на земјиште за изградба на улици“ и „надомест за одземен имот за изградба на улици“ вкупно, од нив најголем дел би требало да се за Ќерамидница.

Стратегијата за локален економски развој на Град Скопје 2018-2021 споменува цифра од 70 милиони денари (1.13 милиони евра) во периодот 2018-2020 за „реализација на проект за изградба на дел од улица Есенинова и подземни бунари со линиски системи“, а за 2018-2019 споменува „Реализација на основен сообраќаен проект за режим на сообраќај на дел од улица „Есенинова“ на потег од крстосница со булевар „3-та Македонска бригада“ до крстосница со булевар „Борис Трајковски“ поради изградба и сообраќајно уредување на улицата.“

Улицата мапирана на Google Earth; основ е сообраќајниот ГУП од 2001, а јас малку го видоизменив проектот (па сега свиокот почнува на крајот од веќе постоечката улица, не низ куќите) за да одговара на реалната ситуација. Ме интересира како ќе ја решат раскрсницата на „Борис Трајковски“.


Edited by Staro Skopje - 18-May-2020 at 14:04
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2020 at 19:25
Здраво

На катастар ви се јавни податоците за траси на улици за Град Скопје, ГУП-от е суперпониран врз сателистска снимка. Еве ви ја есенинова подоле, можете да си ги извадите дургите. Башка, може да се следи до каде е експропријацијата и на други објекти, моментот кога ќе се впишат во државна сопственост идните траси.

Што се однесува до Есенинова на едната слика се гледа дека не се екпропреира според ГУП, туку претпоставувам дека градските служби одат по инфрстструктурниот проект, друго објаснуење немам според линииве. Наместо 18м профил идат на 12м и ленти и тротоари, така да да не бидам песимист, ама мислам дека нема да видиме 4 ленти на Есенинова, ќе остане сокаче.

Само за напомена, прв пат проектов "активно влезе" во реализација 2009та уште тогашните општински власт се силеа дека ќе биде "кај и да е, за некој месец". Затоа се плашам дека и ова е само предизборна доза галама, додека не видам на лице место, не верувам!

Edited by user8642 - 18-May-2020 at 19:26
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-May-2020 at 20:00
Толку време окапав на OSSP, појма немав дека може да бираш што да прикаже. Фала многу Ќе ми помогне за 108-та верзија на сообраќајната мапа.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-May-2020 at 20:11
Aaa ja go iam svrteno, do kaj glavniot. Mislev deka sum samo ja budala shto visi po vakvi sajtovi , so ogled na fenomenalnoto nivo na javen interes koj se pokazuva u NMK za ovakvi temi kako shto se tretiraat ovde!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.