build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хидросистем Конско

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хидросистем Конско
    Posted: 21-Jul-2018 at 13:36
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 284
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-May-2020 at 22:41
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 284
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-May-2020 at 22:58
Неможам да најдам дали посебно ја водите оваа брана, па затоа тука пишувам. Еве неколку слики во продолжение извадени од Facebook page од турската компанија која ја гради браната.

https://www.facebook.com/SERKA-Taahhut-Insaat-2657415234291014/

Има од март некои од првите слики, па се до лани до јули. Но доминантно се од декември кога е започната втората ваза, значи темелот на браната е бетониран до тогаш.

Edited by user8642 - 24-May-2020 at 22:58
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 284
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Jun-2020 at 17:02
Денес некој од влада бил на посета.
Влада на Република Северна Македонија
2 hrs ·

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60% од изградбата е завршена.

Со изградбата на браната:
✅ ќе се обезбеди редовно снабдување со квалитетна вода за пиење;
✅ ќе се реши проблемот со наводнување на земјоделските површини;
✅ ќе се овозможи производство на електрична енергија;
✅ ќе значи и обезбедена вода за дотур за спас на Дојранското езеро.

Изградата на браната е од исклучителна важност за економскиот раст, како и за унапредување на здравјето и квалитетот на живот на граѓаните од целиот овој крај.

https://www.facebook.com/VladaMK/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 284
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jun-2020 at 16:05
Денес пак бил некој на посета..


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.