build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна врска Тетово - Призрен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Патна врска Тетово - Призрен
    Posted: 05-Jun-2020 at 03:48
Понова вест за некој локален пат моментално во изгардба од Бањиче до Бродец кој може во иднина да биде дел од оваа траса:
https://a1on.mk/macedonia/novata-delnica-tetovo-brodec-mozhen-del-od-trasata-za-pat-do-prizren/

Најдов едвај некоја сликана скица со три опции за тунели.

https://tetovoinfo.mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%86-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5/
сајтовите не дозволуваат да се копира, затоа само линкови.

Ова било дел од програмата на владата 2016та, се правело и некоја физибилити студија, ама нашите институции не се многу расположени за споделување такви матерјали.

Видео од 2013та:

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Jun-2020 at 16:32
Експресен или автопат?
Има некоја идеја колку би чинел, 300-400 милиони ваљда? Ако е толку, има шанси двете држави, со пари од ЕУ и кредити до 2040 да го изградат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Jun-2020 at 20:51
Ако се прави тунел тука, патот би морал да биде автопат. Тоа значи дека Тетово-Јажинце-Габрица би бил експресен пат.

Шара ќе стане национален парк или ќе се градат тунели низ планината?

Првични чекори на примена на CBA анализите во Македонија

(...)

Вториот проект се однесува на поврзување на европскиот патен правец Е 851 со магистралниот пат М-4, со цел да се оствари директна врска помеѓу Призрен и Тетово, односно помеѓу Косово и Македонија, а воедно и индиректно поврзување на Бугарија и Албанија преку овај патен правец.

Графички приказ на податоците од финансиската и економската CBA за проектите од патната инфраструктура

Легенда: (FIRR, EIRR – финансиска односно економска дисконтна стапка; FNPV, ENPV – финансиска односно економска нето сегашна вредност на проектот)

(...)

porta3.mk

Edited by Staro Skopje - 08-Jun-2020 at 20:52
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.