build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје, некогаш и денес
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје, некогаш и денес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје, некогаш и денес
    Posted: 15-Sep-2020 at 01:09


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Aug-2020 at 07:07
Кај Мајчин Дом

20142019

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Aug-2020 at 15:42
Спортска сала Расадник

(од твитер незнам година)

2014

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Aug-2020 at 10:50
ул.Петар Ацев-Мичурин

2014денес

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 256
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Aug-2020 at 13:09
Колку добра локацја, а толку лошо искористена...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Aug-2020 at 10:45
пред Настел Тафталиџе 20142018

(од твитер)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Aug-2020 at 01:20
што научив од турава, еден тон стари објекти во мааловo се нагрдени со доградби и настрешници (исклучувајќи го СК2014) и све тоа поминувало испод радар затоа што промените се мениорни, ама значително го нагрдуваат објектот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Aug-2020 at 01:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Aug-2020 at 01:07

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Aug-2020 at 01:01

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Aug-2020 at 00:56

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Aug-2020 at 00:51

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Aug-2020 at 00:49
инаку ова е многу потешко од што замислував, постојано се судирам со нови дрва, бандери, зеленило, проширени улици на кои може да ме изгази кола и слично

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Aug-2020 at 00:47

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Jul-2020 at 10:52
ул.Руди Чаевац/Методија Шаторов Шарло-Стар Аеродром

201420.07.2020201407.2020

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6360
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Jul-2020 at 06:25
Во Мичурин

20142019

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jul-2020 at 17:53

дефинитивно е сликата од 90-ти, само нејќам да се расфрлам со години за да не правам забуни, ко што гледам дека прават некои други профили што објавуваат стари фотографии од скопје
би сакал да имам точни години за секоја фотка, ама за жал нема, може само да се препознаат периоди
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2170
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jul-2020 at 12:45
Доградениот кат е од пред 2002 според снимките на GE, а климиве ваљда се од 90-ти.

Црвениот крст на РСМ како самостојна организација делува од 1992. На оваа слика од март 1975 нема ниту клими, ниту натпис МЦК/MRC, а и прозорците се темни, така да сликата веројатно е од 92-01.

извор

Edited by Staro Skopje - 16-Jul-2020 at 12:46
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 482
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jul-2020 at 11:18
Сликава е многу понова него ли земјотресот. Климите изгледаат прилично модерно, а застава 101 се произведува од 1972-ра година навака. Незнам како би се датирала сликава поприближно, ама е барем 15тина години после земјотресот ако не и повеќе. Збунува тоа што е црн-бела.Edited by user8642 - 16-Jul-2020 at 11:18
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jul-2020 at 10:52
„Ама и Софија и Тирана се грди, Скопје не е ништо полошо“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.