build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје, некогаш и денес
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје, некогаш и денес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје, некогаш и денес
    Posted: 07-Jun-2020 at 15:11
Долго време ја мислев темава, ама никако да се наканев да ја зачнам
Се работи за тоа фотографии кои се постари од некои пет години, па назад во историјата, да ги споредиме со денешната ситуација на терен.
Интересно е да видиме како се развивал градов, што негативно, што позитивно.
Фотографиите ги превземам и ги правам од што е можно повеќе од истиот агол.
Најголем дел од старите фотографии ми се превземени од овде и од skyscrapercity.com, ако има некои ваши, слободно кажете да ги маркираме, ако знаете точна година на фотографиите, уште подобро.

еве неколку за почеток, не се нешто посебно поради бујната вегетација, ама сепак:
Аеродром, мост БлизнакРоманска болница (Поликлиника Букурешт)
Населба Железара:Карпош, улица Волгоградска:Карпош, Драмски театар:Аеродром, Јане Сандански:Железара:

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Jun-2020 at 15:14
Извинете за различните формати на фотографиите, се средува и тоа, ова е онака набрзина.
Во иднина може да бидат и склопени две фотографии во една како прелевање
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Jun-2020 at 15:55


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 877
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Jun-2020 at 16:16
Одлична идеја е ова, тоа со склопени фотографии мислам дека би било уште подобро Thumbs%20Up
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jun-2020 at 16:31
Ако користиш imgur, стави едно h пред .jpg и сликата ќе се смали на 1024 px.

За жал на темава ќе има многу повеќе негативни од позитивни примери
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jun-2020 at 20:48
Еве уште неколку:


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jun-2020 at 00:49
Двете слики од Транспортниот Центар се многу жални...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jun-2020 at 03:16
Originally posted by FT

Двете слики од Транспортниот Центар се многу жални...
ветувам нема све само депресија да биде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.