build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје, некогаш и денес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје, некогаш и денес
    Posted: 07-Jun-2020 at 15:11
Долго време ја мислев темава, ама никако да се наканев да ја зачнам
Се работи за тоа фотографии кои се постари од некои пет години, па назад во историјата, да ги споредиме со денешната ситуација на терен.
Интересно е да видиме како се развивал градов, што негативно, што позитивно.
Фотографиите ги превземам и ги правам од што е можно повеќе од истиот агол.
Најголем дел од старите фотографии ми се превземени од овде и од skyscrapercity.com, ако има некои ваши, слободно кажете да ги маркираме, ако знаете точна година на фотографиите, уште подобро.

еве неколку за почеток, не се нешто посебно поради бујната вегетација, ама сепак:
Аеродром, мост БлизнакРоманска болница (Поликлиника Букурешт)
Населба Железара:Карпош, улица Волгоградска:Карпош, Драмски театар:Аеродром, Јане Сандански:Железара:

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Jun-2020 at 15:14
Извинете за различните формати на фотографиите, се средува и тоа, ова е онака набрзина.
Во иднина може да бидат и склопени две фотографии во една како прелевање
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Jun-2020 at 15:55


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Jun-2020 at 16:16
Одлична идеја е ова, тоа со склопени фотографии мислам дека би било уште подобро Thumbs%20Up
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jun-2020 at 16:31
Ако користиш imgur, стави едно h пред .jpg и сликата ќе се смали на 1024 px.

За жал на темава ќе има многу повеќе негативни од позитивни примери
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jun-2020 at 20:48
Еве уште неколку:


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jun-2020 at 00:49
Двете слики од Транспортниот Центар се многу жални...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jun-2020 at 03:16
Originally posted by FT

Двете слики од Транспортниот Центар се многу жални...
ветувам нема све само депресија да биде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Jul-2020 at 00:06

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Jul-2020 at 17:54
Исусе,страшна за гледање тогаш,страшна за гледање сега....најстрашно од се Настел и другарите не можат психички да излезат од ОВА и ден денес,ова ни е врвот во архитектурата.

Edited by David - 09-Jul-2020 at 17:55
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Jul-2020 at 10:10
Во Мичурин

октомври 2014

јули 2020Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Jul-2020 at 10:16
ул.706(зад Веро Центар)

2014

2020Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Jul-2020 at 10:39
Олимписки базеноктомври 2014https://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Jul-2020 at 21:08
Stef4o

инаку, не сум приметил дека оригиналниот дизајн на олимписки бил со стакло напред на целата фасада... изгледа го преградиле да добијат на простор? плус бетонскиот дел на приземјето сега е отворен и натрупан со рандом фирми?
стариот изглед е далеку подобар од сега, како и да е... за ружноќата на билбордите да не ни дискутираме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jul-2020 at 01:58


дрвава низ град почнаа веќе да ме напињаатEdited by zabegan - 16-Jul-2020 at 01:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jul-2020 at 10:42
Мичурин

Просторот пред изградба на црквата(октомври 2014)

Денес
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jul-2020 at 10:45
Маџир маало(2014)Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jul-2020 at 10:49
Маџир маало(2015) пред изградбата на Астера и соседната зградаДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jul-2020 at 10:51
ул.Петричка 2014денес

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jul-2020 at 10:52
„Ама и Софија и Тирана се грди, Скопје не е ништо полошо“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.