build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скверови (редизајн на површини) - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скверови (редизајн на површини) - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Nov-2020 at 12:38
Градската власт го зацементира паркот меѓу Илинденска и Орце Николовhttps://www.facebook.com/MinisterstvoZaBezzhivotnaSredina
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Nov-2020 at 13:12
Вакво нешто сакаа да направат карши Сити Мол колку што се сеќавам, односно од зелена површина да стане плоштад/сквер. Јас сум некако против ова бекатонирање* на сите зелени површини. Да, убаво е да има по некој клупа ама само со трева е поосвежувачки за очите, човек се чуствува поблиску до природата.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Nov-2020 at 13:35
Е не разбирам зошто кога веќе го прават парков да не направат и парк за кучиња, како што е во Карпош 3 покрај Вардар и во Ново Лисиче.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Nov-2020 at 19:03
Плус зашто мора тој глуп бекатон како во сите села од Западна Македонија, кога може поквалитетен чакал фрлен на патеките, а претходно да се набие земјата под нив.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 999
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Nov-2020 at 06:15
Пусти да останат тендерите и кои ги измисли
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Nov-2020 at 13:12
ГРАД СКОПЈЕ УРЕДУВА УШТЕ ЕДЕН НОВ ЗЕЛЕН СКВЕР ВО АЕРОДРОМ
Денеска започнува уредувањето на последната од вкупно 4 локации кои се дел од иницијативата на Центарот за иновации Скопје Лаб, со чија помош Градот Скопје директно ги вклучува граѓаните во редизајнирањето на постојните зелени површини согласно со нивните потреби за одмор, релаксација, дружење и сл.
- Станува збор за редизајн на постојна зелена површина од околу 1000 метри квадратни на крстосницата помеѓу булеварот Јане Сандански и улицата Владимир Комаров во Општина Аеродром. Вредноста на проектот изнесува околу 3,7, милиони денари и очекувам во наредните 30 дена целосно да биде редизајниран овој јавен простор, на начин на кој го правевме на неколку различни локации во нашиот град - изјави Шилегов.
Тој додаде дека во процесот беа вклучени различни возрасни групи на граѓани преку користење на квалитативни и квантитативни методи, односно анкетирани се граѓаните за утврдување на нивните навики и потреби и всушност дизајнот на овој јавен простор е направен според тие нивни барања.
- На почеток сме на есенската сезона на садење, така што во претстојниот период преку ЈП „Паркови и зеленило“ со нови садници ќе бидат збогатени повеќе зелени површини во градот во повеќе скопски општини – рече Шилегов.
Градот Скопје посветено работи на обезбедување на функционална животна средина за граѓаните во Скопје, која ќе подразбира квалитетна инфраструктура со доволно зеленило, со цел граѓаните да можат со уживање да ги спроведуваат своите редовни секојдневни активности.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Nov-2020 at 18:17
Град Скопје започна со уредување на просторот меѓу бул.„Јане Сандански" и ул.„Владимир Комаров“https://kanal5.com.mk/grad-skopje-zapochna-so-ureduvanje-na-prostorot-megju-bul-jane-sandanski-i-ul-vladimir-komarov/a446667
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Nov-2020 at 20:40
До кога со овие глупости? Изгледа треба здружение тревобрани да се формира.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Nov-2020 at 22:30
Сите проекти за скверови се од Скопје Лаб здружение за иновации и редизајн на просторот а очигледно за сите до сега изведувачи се МГИ Инвест Лтд. Би можело само да се направи систем за автоматско наводнување и по некоја клупа ништо повеќе,бекатонот нема поента но така решиле така тераат...
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Nov-2020 at 00:49
Мене ептен ми се допаѓа идејата за оживување на зелените површини и ми се свиѓаат повеќето од дизајните објавени тука. Неколку интересни клупи и елементи, една патека и плус зеленило не штети никому.
АМА кај нас по навика се претерува со тендери и бекатон.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 999
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Nov-2020 at 05:03
Добро бе до кога кај нас градежни и слични работници ќе изгледаат како социјални случаи? Можеле бар униформи да им дадат ако не друго...

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Dec-2020 at 14:14
a ova sKverovi da go pisete ubavo plostadcinja
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Dec-2020 at 14:28

Имаше дискусија од лингвисти на фејсбук, и крајниот заклучок беше дека не било исто.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Dec-2020 at 17:42
Originally posted by Portal

a ova sKverovi da go pisete ubavo plostadcinja


http://drmj.eu/search/%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B5%D1%80
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Dec-2020 at 11:39
На крстосницата помеѓу булеварот Јане Сандански и улицата Владимир КомаровДенес минував оттука па направив неколку фотки
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Dec-2020 at 13:31
„КензО“ – нов зелен јавен простор во градот со одржлив и биоклиматски концепт

Едно од потенцијалните решнија како да се подобри квалитетот на животот во градот е создавање на зелени и јавни простори кои би ја подобриле севкупната атмосфера во градот. Скопје, како град во кој секојдневно сме сведоци на изградба на нови објекти на сметка на зеленилото и нови паркинзи на сметка на јавниот простор има огромна потреба од брзи, лесни и ефикасни предлози.
Идејниот проект „КензО“, изработен од тимот архитекти: д-р Радмила Томовска (професор на Универзитетот Мајка Тереза - Скопје), д-р Ива Петрунова и Хекуран Мусли, е лоциран во центарот на Скопје. Локацијата е помеѓу Маџир Маало и Транспортниот Центар. Локацијата моментално е сива, бездушна, загадена, со голема фрекфенција на возила преку ден. Површината пред Поштата е сосема запуштена и неискорестена, преку ден се користи како паркинг, додека навечер е сосема празна. Во околината недостига зеленило и јавен простор, додека паркинзи и зонско паркирање има под транспортниот центар како и од другата страна на Поштата.
Идејата на овој проект е да се врати природата во градот и кај луѓето што гравитираат на овие простори, особено во овој дел познат како Транспортен центар на град Скопје. Се акцентира архитектонското културно наследство, се создава нов социјален и културен простор. Воедно, се истражува мислењето на граѓаните и историското архитектонско наследство. Овој дел од градот е тотално дехуманизиран и загаден. Сообраќајот во оваа област е многу густ, со неискористени паркинзи. Трансформацијата, преку мултифункционална инсталација во јавен простор и зелена површина ќе биде од голема важност за луѓето што живеат или работат во близина. Идејата за овој проект е да се трансформира овој простор во повеќе човечко, антропоморфно и природно живеалиште за луѓето кои гравитираат на овие простори во различни периоди од денот. Овој пристап треба да им овозможи да уживаат во времето поминато на отворено, да овозможи подобра социјализација и ќе го збогати просторот со различни функции што можат да привлечат повеќе граѓани да ја посетат оваа локација. Исто така, намерата на проектот беше да се смени првиот впечаток за туристите кои влегуваат во овој град од Транспортниот центар, кој е многу близу до избраната локација и да ја акцентира важноста на архитектурата на Модерната во Скопје, преку акцентирање на Транспортниот центар од архитектот Кензо Танге. На овој начин од запуштен простор во централното градско подрачје, добиваме нов, зелен простор наменет за културни, социјални и рекреативни содржини, како и простор со поголема безбедност, сигурност и демократски вредности, а притоа е одржлив со биоклиматски карактеристики.
КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО
Идејата на овој проект е граѓаните да го посетат овој јавен простор лоциран пред една од најпознатите структури дизајнирана од Кензо Танге во Скопје, изградена по катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година. Водената површина позиционирана веднаш во близина на оваа конструкција има улога на огледало, со што се рефлектира и потенцира важноста на овој архитектонски споменик.
МОДУЛАРНОСТ
Главниот елемент во избраниот јавен простор е модуларен цилиндричен елемент со дијаметар од 8 m. Должината на цилиндарот е 2, 3 или 5 м. Модуларноста е во врска со нумеричкиот редослед на Леонардо Фибоначи: 2 - 3 - 5; 3 - 2 - 5 или 5 - 2 - 3. Челичните профили во форма на прстен се поврзани со челични жици и формираат цилиндричен тунел. Конструктивниот систем е многу економичен и издржлив, што ја прави структурата идеална за јавни простори.
ФУНКЦИИ
Цилиндричниот елемент има многу отвори во форма на прозорци или врати кои им овозможуваат на посетителите да влезат внатре и да уживаат во овој зелен тунел. Внатре во овој зелен тунел, посетителите можат да прават различни работи: да седат, да јадат на пауза за ручек, да лежат и да читаат книга, децата да играат и да се лулаат, постарите луѓе да зборуваат и да играат шах, а во отворениот амфитеатар посетителите да уживаат во театарска или музичка изведба. На просторот е предвиден и паркинг за велосипеди.
БИОКЛИМАТСКИ ПРИСТАП
Цилиндричниот елемент е покриен со локална природна вегетација – бршлен, што го прави внатрешниот простор е засенет и зелен. Бршленот се смета за издржлива билка која е истовремено многу ефикасна во прочистувањето на воздухот. Отворите им овозможуваат на сончевите зраци да влезат во тунелот од исток или запад, што е во директна врска со сончевата инсолација и воздушна циркулацијата на избраната локација анализирана во текот на целата година. Асфалтната површина е главно покриена со трева. Страната на локацијата што се граничи со зградата на Поштата и Железничката станица е во форма на рамна водена површина која исто така влијае во регулација на температурниот и просторниот комфор. Мешавината на избраните зимзелени дрвја и костени што се карактеристични за овој регион се смета за совршена формула за прочистување на загадениот воздух во овој дел од градот во текот на целата година. Просторот во ноќниот период е осветлен со помош на енергетски ефикасно осветлување: соларни канделабри, флуросцентни бои кои ја рефлектираат светлината и „паметни„ артифицијални светлечки уреди.видео од проектотhttps://www.facebook.com/Здружение-Градот-Убав

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Dec-2020 at 13:48
А паркинг? Или на тротоар автомобилите?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Dec-2020 at 14:47
Не ми се јасни овие овакви "инвестиции". Премногу скапи непотребно, за некој простор тотално неатрактивен, а прават проекти што после тоа захтеваат големо оперативно оддржување. А Скопје нема служба за фонтани него нешто инцидентно преку водовод се прави, садат растенија што се плетат на конструкција и треба пазење. Едноставно глупости кои нема да се оддрќуваат а после ќе вадиме теории дека не е бива за оддрќвање а создаваме одвишок работа кајшто нема потреба. Абре само изметете го паркингот, доволно е!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Dec-2020 at 15:39
Прекрасно ама ова е за некое утописко Скопје, не за денешното.

Originally posted by skopskodete

А паркинг? Или на тротоар автомобилите?


Нема огромен паркинг под Транспортен на 2 минути од тука? Или мора се' да ни е до газот?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Dec-2020 at 15:53
Па кога има паркинг, извини ама кора да ни е до гзот! Едноставно така ни е ќејф, кога има зашто да го изгубиме. Заради некој испрдок ваков што не личи на ништо и ќе стане за една сезона жабокрек место фонтана и старо железо место зелен тунел. Епа нема потреба!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.