build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скверови (редизајн на површини) - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скверови (редизајн на површини) - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 05-Apr-2023 at 17:23
Почна реконструкцијата на платото пред Зелен пазарОпштина Центар соопшти дека продолжува со санација на оштетените плочници кај Градски ѕид. По завршената реконструкција зад Блок 2, во тек е ревитализација на платото пред Зелениот пазар.

Станува збор за замена на општетените и искршени терацо плочки на околу 500 метри квадратни кои поради дотраеноста довеле до прокиснување во подземните гаражи. Од тие причини, во овој градежен зафат е предвидено вадење на сите слоеви до армирано бетонската плоча и поставување нова хидроизолација, порамнителен слој и нови гранитни плочки.

„Со оваа санација плочникот ќе прерасне во современ простор, со што ќе се подобрат неговата функција и квалитет и ќе претставува одлично место за одмор и рекреација на жителите на Општина Центар“, изјави градоначалникот Горан Герасимовски.

Вкупната вредност на овој зафат е 5.093.470 денари, а санацијата ќе трае до крајот на април годинава.

Со обновата на плочникот ќе се зголеми и безбедноста на движењето на пешаците околу Зелениот пазар но и ќе се забрани и поставување на дивите пазарџии кои го нарушуваа слободниот простор за пешаци и ги узурпираа јавните површини, посочуваат од Општина Центар.

https://nezavisen.mk/pochna-rekonstrukcijata-na-platoto-pred-zelen-pazar/
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 07-Apr-2023 at 02:00

за што го реконструираат? за пак да биде зафатен со диви тезги?
што знам мене далеку по поримарен ми е просторот каде што ги срушија трафиките на авотбуската од другата страна, кај што си седи уште така гол бетон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 16-Apr-2024 at 18:38
НОВ СКВЕР СО ФУТУРИСТИЧКА ИНСТАЛАЦИЈА ЌЕ ГО РАЗУБАВИ ПЛАТОТО ПРЕД ОПШТИНА ЦЕНТАР

Со донација од Стопанска банка АД Скопје Стопанска банка АД - Скопје ќе го разубавиме платото пред Општина Центар.
Во тек е поставување на модерна конструкција „урбан атрактор“ на аголот од улица „Михаил Цоков“ и улица „Орце Николов“ во Дебар Маало.
Станува збор за современ дизајн на површина од 56 метри квадратни за релаксација и одмор на граѓаните.
Оваа урбана инсталација во футуристички стил ќе биде збогатена со клупи, зеленило и паркинг за велосипеди.

https://www.facebook.com/OpstinaCentar
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 19-Jun-2024 at 18:28
ЗА УБАВИ МААЛСКИ ДРУЖБИ“, Е НОВИОТ СКВЕР НА ПЛАТОТО ПРЕД ОПШТИНА ЦЕНТАР
Станува збор за футуристичка конструкција со неправилни облици, клупи, декоративно зеленило и паркинг за велосипеди која е донација од Стопанска банка АД - Скопје.
Ова ново катче е место за мала пауза на минувачите или збирно место за седенки и маалски дружби. Ноќе ќе биде осветлен со што видно ќе го разубавува просторот и околината. Се надевам дека граѓаните и младите ќе го чуваат, со цел да го имаме и користиме сите ние подолго време.

https://www.facebook.com/stopanskabankaSK
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 07-Jul-2024 at 18:42
DESIGN AND DEVELOPMENT OF A PUBLIC CENTERPIECE – AN URBAN ATTRACTOR IN ONE OF THE MANY PIAZZETTAS IN DEBAR MAALO, A LIVELY AND CHIC NEIGHBORHOOD IN THE CENTRAL PART OF SKOPJE.https://bma.mk/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.