build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба 29 Ноември

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Населба 29 Ноември
    Posted: 20-Jun-2020 at 00:14
Населбата 29 Ноември е концепт на градска населба изградена во Скопје за време на и по СФРЈ, односно од 1968 до 2002 година. Населбата се состои од четири целини, и тоа дел за колективно домување, дел за индивидуално домување, деловен кварт и стар дел, односно надоградено село со коешто создава своевидна агломерација. Урбаното планирање се заснова на три принципи, и тоа пристапност, приватност и парковност. Инспирација ми беа скопските станбени населби Аеродром и Капиштец и пост-земјотресните населби со куќи (Тафталиџе, Драчево, Ново Лисиче, Бутел, Ново Село...).

Најразвиениот дел од оваа населба, реонот 1 Мај, се одликува со пространи, полу-густи блокови, со изобилство на зеленило и трговски објекти помеѓу станбените згради. На крајот на секој блок се наоѓа плато со содржини од општествен карактер; блоковите се поврзани со широки булевари. Долж главниот булевар се наредени деловни згради.

Со појас зеленило од 1 Мај е одвоен реонот 13 Ноември, кој е речиси исклучиво составен од индивидуални куќи. Во секој блок има јавен простор и објекти.

Третиот „ред“ се состои од станбени висококатници на север, потоа парк, спортски комплекс и универзитет, а на југ е деловниот кварт. На исток е пругата (може да вметнам и автопат), па село Велково.


Јужниот дел од 1 Мај. Веќе е оформен трговски објект и средното гимназиско училиште „Напредок“.


Централниот дел на 13 Ноември


Североистокот на населбата


До селото Баово и малата блоковска населба од 1930-тите се изградени понови блокови и куќи


Кластерот деловни објекти. На почетокот се наоѓа домот на културата, од каде води пешачка улица до стадионот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Jun-2020 at 00:27
Досега разив само една зграда, а во тек се уште три.


1. Административни згради. Не знам кои институции би се сместиле во нив. Комплексот се состои од два објекта изградени во бруталистички стил - централна 6-катница и периферна 3-катница.
Моментално ги работам деловните згради 2 и 3, како и 4 - НАТО центар.


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jan-2021 at 00:21
Плоштадот во новиот дел на село Велково. Изграден е во доцните 50-ти и раните 60-ти, во процесот на урбанизација и ширење на Велково.

Централно се наоѓа административна зграда изградена во 1957 година.
Од другата страна, до улицата се наоѓа судот од 1962.


На пешачката улица до плоштадот е стоковната куќа, изградена 1960.
Edited by Staro Skopje - 21-Jan-2021 at 00:22
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Jan-2021 at 00:32
До неа е амбулантата од 1958.


Карши има факултет, изграден во 1961.До него има хотел изграден во 1964. На пешачката улица е ресторанот, а помеѓу ресторанот и хотелот има конференциски сали.
Edited by Staro Skopje - 21-Jan-2021 at 00:34
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.