build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Динариди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Динариди
    Posted: 02-Jul-2020 at 23:44

Од Постоинска Јама па се до Пинд, Динаридскиот Венец Планини промовиран како транферзала ... кај нас Старите Грамадни Планини во Западна Македонија од Шара преку Кораб Бистра Галичица Пелистер ... би требало и масивите на Ниџе и Јакупица да се во оваа група, но чорба ...

https://www.evadinaricaproject.com/en/via-dinarica-hiking-trail/

https://www.via-dinarica.org/

https://www.nationalgeographic.com/travel/travel-interests/active-and-adventure/via-dinarica-best-hiking-trail-europe/уште да стореа Адекватни Планинарски Домои попат
од каде ако не друго бар со дронои ...
би се доставувало храна и лекои до залутани Планинари

https://www.researchgate.net/publication/260594618_Microscale_Vicariance_and_Diversification_of_Western_Balkan_Caddisflies_Linked_to_KarstificationEdited by Zelenikovo - 02-Jul-2020 at 23:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Jul-2020 at 17:55

Пардон и Масивот Јакупица го внеле само до кога [1]

~

https://npmavrovo.org.mk/?s=Динариди

[1]https://dinaricarcparks.blogspot.com

http://discoverdinarides.com/ [1]

~

уште Шкрилец Фантастик Промо ни фалит сега
ем во продукција на Светски Македонски Конгрес
подвлезен и меѓу гранитните кристали на Пелистер

Discover Dinarides - Macedonian National Parks

20132018

[1] http://natura2000.gov.mk/mk/coexistence-among-people-large-carnivores-dinarides-possible/

http://www.balojani.com.mk/package/bear-conservation-survey-expedition/

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=175484#175484


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jul-2020 at 17:41

бидејќи не нема на Е6 Long Distance Path, не е лошо во како кракт на ЕuroVelo11 да извадиме некоја своја Трансферзала за хајкање ем и бајкање по Западна Македонија, нешто налик Горска алтернатива на Античките Рути кајнас, но тоа да биде достапно за Обичен Народ а не елити кои за 8 Дена ќе плаќаат 3к$, може им следуе и астрално катапултирање од Кокино па зато овлку набиени цени

синкир паметно ќе биде да купуваме и словенечки искуства како една ваква Трансферзална Планинарска Рута да бидне магнет за Алтернативен Рурален Туризам ...

http://eupoti.com/eupath/

а за сето ова бидне и поатрактивно, паметно е точките за одмор да се во околиите над Западномакедонските Водопади, можеби близу тамошните Глацијални Езера, но во кој случај би требало и поозбилен еколошки Надзор и стандардизација доколку ова повлече некако масовен планински туризам ... 

 Edited by Zelenikovo - 04-Jul-2020 at 17:47
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Jul-2020 at 16:43
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3192

Како Да Се Наречеш Македонец А Не Си Се Избањал Бар Сонечево На Стогово
но ради вонаби хај-бањачо убо би било да се стори некое помало вештачко базенче удоле под енѕеро
а зошто не и Цистерни За Питка Вода која би можело и да се филтрира

туку

https://vmd.hr/eng/package/via-dinarica-croatia/


поука, 100 евра дневно ем сто за Осигурување и некако, иако за да ние бидеме конкуретни треба ваквиот репер на цени да го премериме и во однос БДП-то на Хрватска та да извадиме 50 евра од ден во дадена Рута, а патем секогаш да сме спремни дека некој од Комшилук ќе ни руши конкурентски цени, та би било логично понудата да ет што поатрактивна ко врзана за Локални Традиционални Фестивали евентуално Уметнички Колонии и Занаетчиски Работилници ... а кога ова би го насочиле и за нашите Домашни Туристи та преку Планинарските Здруженија кои денес можат да тераат и комерцијално извадиме Цени од 10 до 20 евра дневно по дадена Трансферзала а таму обезбедени сите услови за Млеко На Врв Планина, јасно дека така брзо би го кренале во плафон Планинскиот Туризам што пак ќе има позитивна рефлексија во однос навиките на Младите и потребата од МасПланинарење во Планинска Земја слично ко што е тоа случај во Словенија ...

https://goexpl0re.com/explore-korab-waterfall/
Edited by Zelenikovo - 05-Jul-2020 at 16:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Aug-2020 at 14:31

сакаме ли поатрактивно Промо во однос ваквата Македонско Динаридска Трансферзала, мора некој да направи и Мултидициплинарна Мапа, ако не 3Д тогај бар во Леери, каде би се поместиле разни мапи од Тектонски преку Минерални па се до Хидролошки, иако во последниов случај детална мапа е некаков безбедносен ризик, но во однос Геотермалните Басени не би требало тоа да е проблем ... ако пак Чоек сам истражуе нормал ќе се збуни од мноштвото тези и занив геолошки мапи, да речиси и би кренал раце од Планинарски Туризам, но се интересирал или не, доколку некому му се спакува попрецизно картографски некоја приказната па и за самите нас, тоа може само да биде бонус ако не мотивација за полесно да се натара Себе си Чоек да скитне по Македонските Гори воопшто ...

а камо некој да може да се згне да стори и Интерактивна ГЕО Реконструкција по Епохи пр. каква Флора и Фауна имало на дадена Локација, капак за истата дополнително wiki или Научно Инфо, бреј сигурно и Белетристички така утре некој би се надоврзал со Исконска Фикција, Јал Тирексо Сарма од Лозов Лист и станал Итар Пејо ... или Баба Зумбула паѓајќи во транс од новата серија Кафетин на Алкалоид заминала со Паметот во Мезозоик а Џанго морал да се престори во Неадарталец за да Еректуси не го фрлат во некој од локалните Кратери, Трендафил пак си издресирал Птеросаур да го летаат со Жената си, останатите ликои може да ги скаменат во Куклици кристалчина да им се ронат од става додека играат Камено Оро ...

без да се визуелизира пр. вака Kенозоик [1] како Народ (читај домашни и странски туристи) инстант да се описмени, еве на долнава мапа е обележана кенозоична зона која логично ет да е Пробиштип, но и самиот не сум сигурен, дека Геологија и Георафија ми се пасија тоа и не баш, но ајде оди сконтај нешто ако не е правилно мапирано, незнам Чуму имаат денес Компјутери во Образование, та и ко Семинарски Проекти да им даваат на Ученици и Студенти да пеглаат соодветни Мапи за секоја област па доволно ќе ет во овој контекст да се брка утре Промо, воопшто Описменах за својто Население, чунки така помалку ќе се замара со денешнава удбалитичарско-геостратешка пропаганда од неостварени ветувања потрепени на преголеми евроатлански надежи, но да видиме може бар вака ќе искористат ако биднат разобличени да знаат по кои сртои да бегаат одтука!?

https://www.researchgate.net/publication/287632656_Geology_of_South-Eastern_Europe~

https://www.semanticscholar.org/paper/Tectonic-Evolution-of-the-Lake-Ohrid-Basin-Hoffmann-Reicherter/~

https://www.researchgate.net/figure/Simplified-geological-map-of-the-west-central-Balkan-Peninsula-showing-major-tectonic_fig2_228489753~

https://www.semanticscholar.org/paper/The-tectono-metamorphic-evolution-of-the-Rhodope-Collings/

~

https://www.researchgate.net/figure/The-main-metallogenic-units-mineral-deposits-and-some-important-metallic-and-industrial_fig2_282763376~

https://www.semanticscholar.org/paper/From-orogenic-hinterlands-to-Mediterranean-style-a-Platt/359f0b3d0e8b8a8356b4001e6e6e5927b08a0b0b/figure/2~

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1342937X19302199
Edited by Zelenikovo - 01-Aug-2020 at 14:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.