build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1110
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Jul-2020 at 19:17
Точно е се тоа, но сепак ќе станува се поатрактивно за просечниот купувач од висока средна класа поради ниските критериуми. Основна комунална инфраструктура има, патчињата им ги асфалтираа, а кога ќе се случи поврзувањето со Словенија и Карпош, проширување на Скупи итн., очекувајте и наплив од нови инвеститори кои ќе прават мини комплекси или типски куќи, како и влез на разни бизниси како маркети и угостителство. Цената очекувам да има нагорен тренд барем 10 години по изградбата на овие проекти. Впрочем, тоа е и правецот кон кој ќе се шири градот, што е ок, но начинот на кој тоа ќе се прави ни е јасен на сите.
Back to Top
build View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote build Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Aug-2020 at 15:43
ovoj ne zajebava so slikicki mostot e najaven drka ke pocne so izgradba pred edna godina bulevar slovenija ke pocne so izgradba pred edna godina za tunelite i da ne zboram
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Aug-2020 at 14:06
Уште неколку рендери емитувани во емисијата Незадолжително изградбата се вели дека ќе почне за неколку месециhttps://www.facebook.com/CityofSkopje

линк од целото видео,за мостот се говори во првите 10 мин

https://www.facebook.com/CityofSkopje/videos/333700924431505

според нивните кажувања треба мостот да минува тукаEdited by stef4o - 15-Aug-2020 at 14:37
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Aug-2020 at 14:00
Имотната состојба
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Aug-2020 at 21:18
И овој мост ли ќе биде искривен?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Aug-2020 at 21:33
Малку е заоблена трасата од ГУП-от, многу повеќе логика би имало мостот да е продолжение на МАНАПО.

Ако под „и“ и „крив“ алудираш на Беласица, се надевам не. Жолтиот дел има неколку мали објекти со непознат сопственик и еден на блиската фирма, црвените парцели на југот се на Елена Лука и друго, физичко лице, а сите црвени во северниот дел се во сопственост на еден човек, ваљда ќе се договорат.

Edited by Staro Skopje - 21-Aug-2020 at 21:35
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 532
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Aug-2020 at 23:19
Originally posted by Staro Skopje

Малку е заоблена трасата од ГУП-от, многу повеќе логика би имало мостот да е продолжение на МАНАПО.


Треба да се истражи низ старите ГУП-ови на Скопје и да се најде кога и зошто е одбрана сегашната варијанта, наместо продолжување на МАНАПО. Засега ми стои дека оваа врска постои најрано од 90-те. Можеби целта била да се избегне поскап мост токму на устието на онаа малата рекичка во Вардар?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Aug-2020 at 12:19
Originally posted by Théoden


Originally posted by Staro Skopje

Малку е заоблена трасата од ГУП-от, многу повеќе логика би имало мостот да е продолжение на МАНАПО.
Треба да се истражи низ старите ГУП-ови на Скопје и да се најде кога и зошто е одбрана сегашната варијанта, наместо продолжување на МАНАПО. Засега ми стои дека оваа врска постои најрано од 90-те. Можеби целта била да се избегне поскап мост токму на устието на онаа малата рекичка во Вардар?

Најверојатно ќе е тоа.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Aug-2020 at 19:03
Па, реално помислив на Беласица, зашто е пример како не треба да изгледа мост и треба да се трудат градските власти тоа да го избегнуваат.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Aug-2020 at 13:18
Слабо ни е развиена јавната свест за архивистика и барање и проучување постари документи и планови, а слабо стоиме и со дигитален архив. На интернет едвај се наоѓа ГУП-от од 2001, а не па нешто постаро.

Со планот од 1965 се планирал мост од сегашна ул. Никола Парапунов, додека во Основниот урбанистички план од 1985 од 8 Септември до Илинденска нема мост. Во ГУП-овите од 2001 и 2011 веќе се гледа сегашната траса.

Планот од 1965. Мостот на ул. НП требало да биде изграден помеѓу 1971 и 1981.


ОУП 1985


Извор: arh.ukim.edu.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jul-2021 at 14:36
Мостот Љубљанска ќе се протега на вкупна должина од 940 метри, поврзувајќи ги бул. Илинден и ул. Скупи, а се очекува да биде готов во наредните 18 месеци.
Самиот мост значително ќе го забрза и олесни движењето на сообраќајот во овој дел од градот, а со широчина од 24 метри и 4 коловозни ленти, вклучувајќи и пешачки и велосипедски патеки од двете страни, мостот Љубљанска е архитектонско решение кое ќе влијае позитивно на циркулацијата на возила во градот.https://www.facebook.com/p.shilegov/videos/1166449517164932
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Jul-2021 at 16:20
Две прашања?

Дали овие сводовите и затегите имаат некаква констурктивна улога!? Ако имаат тогаш зашто го заглавуваат Скопје со уште едно кобајаги модерно решение, а после да произведува високи оперативни трошоци како мост Гоце Делчев?? Ако пак немаат конструктиван улога, зашто го накинџуриле мостот дополнително непотребно??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Jul-2021 at 11:27
Град Скопје најавува нов мост меѓу Карпош 4 и Злокуќани (ВИДЕО)Градоначалникот Шилегов го потпиша договорот со Владата на РСМ и ТАВ со кој се овозможува реализацијата на проектот за мостот на улица Љубљанска во Карпош. Вредноста на договорот изнесува 382,5 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е до крајот на 2023 година.

Непреченото функционирање на сообраќајот и намалување на метежот е еден од приоритетите на градот. Токму затоа, покрај работата на мостот „Михајло Апостолски” на бул. АСНОМ, се започнува со работа и на уште еден мост кој ќе поврзе два дела од градот. Со изградбата на овој мост ќе се поврзат улицата Љубљанска и бул. Илинден со улица Скупи во Општина Карпош.

Мостот е предвидено да има 4 коловозни ленти, пешачки и велосипедски патеки од двете страни на коловозот. Вкупната должина на сообраќајницата изнесува 940 метри додека должината на самиот мост изнесува 113 метри.

Договорот е потпишан во согласност со одлуката на Владата за прераспределба на средствата од концесионерот ТАВ, кои беа наменети за изградба на карго аеродром во Штип во вкупен износ од 35 милиони евра со кои почнува реализацијата на 99 инфраструктурни проекти во 75 единици на локалната самоуправа низ државата.


https://mk.tv21.tv/grad-skopje-najavuva-nov-most-megu-karposh-4-i-zlokukani-video/

Edited by stef4o - 11-Jul-2021 at 11:27
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Jul-2021 at 16:43
од твитер

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Jul-2021 at 16:59
OSSP на катастар ја има вцртано трасата и јавно е достапна, малтене во векторски формат, иако нема download. Сите други твитери и визуелизација се непрецизни.
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 206
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Aug-2021 at 08:13
Ќе почнела денес изградбата

Edited by Phiko - 26-Aug-2021 at 08:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Aug-2021 at 10:26
Скопје ќе го добие првиот висечки мост за автомобилиМостот треба ги поврзува улиците „Илинденска“ и „Скупи“, и Општина Карпош со општините Ѓорче Петров, Бутел, Чаир и Шуто Оризари.

Во наредните 18 месеци се очекува да биде готов автомобилскиот висечки мост „Љубљанска" што ќе ги поврзува улицата „Скупи" со булеварот „Илинденска". Мостот вреден шест милиони евра, ќе биде широк 24 метри и четири коловизни ленти, пешачки и велосипедски ленти од двете страни, а ќе значи нова врска и спојување на градот, граѓаните и нивна комуникација.

-Мостот „Љубљанска" е прв висечки и ќе биде запамтен како архитектонско чудо. Ќе ја растовари и избалансира сообраќајната фреквенција, ќе овозможи брз пристап од скопската Обиколница до Општина Карпош, поврзување на општините Ѓорче Петров, Бутел, Чаир и Шуто Оризари, ќе значи нова и подобра комуникација не само на Скопје, туку и на граѓаните, истакна премиерот Заев.

-За само четири години почнуваме со изградба на вториот мост, кој на секој начин е спојување на градот, луето и нивна комуникација, истакна Шилегов.

https://kanal5.com.mk/skopje-kje-go-dobie-prviot-visechki-most-za-avtomobili/a489913
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Aug-2021 at 11:16
ПРВИОТ ВИСЕЧКИ МОСТ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ПОВРЗУВА ПОВЕЌЕ ГРАДСКИ ОПШТИНИ
На мое огромно задоволство, за само четири години во Скопје почнуваме да градиме втор мост. Првиот се гради меѓу општините Аеродром и Гази баба, а сега градиме овде, во Карпош. Овој мост значи спојување на градот, спојување и комуникација на луѓето, мост кој што е од многу важно значење за понатамошниот развој на градот зашто во оваа фаза од Илинденска се спојуваме на улицата Скупи, а во следната фаза продолжуваме до булеварот Словенија, за да можат граѓаните од Ѓорче Петров, од Волково и од Ново село да бидат блиску до останатиот дел од градот.
Со овој мост карпошани ги поврзуваме со обиколницата, имајќи предвид каква инфраструктура гради Градот на потегот кај Момин поток.
Овој мост немаше да го реализираме ако ја немавме несебичната помош и поддршка од Влада на Република Северна Македонија која со прераспределбата на средствата на ТАВ за изградба на карго аеродромот во Штип додели околу 380 милиони денари на Град Скопје за изведба на овој мост – прв висечки мост, архитектонско чудо кое што има претензија да стане ново обележје на нашиот град.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 532
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Aug-2021 at 14:18

Nuts

Се надевам само паралелно ќе почнат и со пробивање на улицата од мостот до „Скупи“ и нема да имаме иста ситуација како со другиот мост. Тука барем нема објекти на трасата.
Се разбира, кога ќе почнат со работа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Aug-2021 at 15:31
Пи-арот пуштен на најјако, онака, предизборно

Освен тоа, ќе си добиеме уште еден прекин на велопатеката, како и на патеката за пешаци, прекин што ќе потрае неколку години. Рекреативците кој ги ебе
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.