build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 31-Aug-2023 at 16:00
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 12-Sep-2023 at 16:28
ОБЈЕКТ – ИЗГРАДБА НА МОСТ НА Р. ВАРДАР НА УЛ. ЉУБЉАНСКА

Проектот претставува дел од ново булеварско решение на ул. Љубљанска. Градежните работи активно се отпочнати со работа во текот на 2022 година. Мостот е од таканаречен тип “extradosed bridge” што претставува комбинација од мост со кутијасти носачи со надворешна кабловска конструкција. Како таков, овој мост ќе биде прв од ваков вид во Македонија и ќе биде најпретставителен објект долж новопланираниот булевар Љубљанска со кој ќе се спојуваат населбата Карпош со населбите Бардовци и Злокуќани.

https://www.granit.com.mk
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 11-Oct-2023 at 15:43


За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-Oct-2023 at 21:20
Знали дека очигледно тие сајлите немаат никаква конструктивна улога, туку само декоративна?! И зашто такви работи во 2023?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 12-Oct-2023 at 23:51
Па од старт е очигледно дека немаат конструктивна улога, но проектот изгледа во ред. Зарем треба од ПВЦ и мостот да биде, све унифицирано, исто и најефтино?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 13-Oct-2023 at 16:56
Originally posted by hcitrS

....Зарем треба од ПВЦ и мостот да биде, све унифицирано, исто и најефтино?
Да, аха! не викам минимализам по секоја цена, ама доволни се конструктивните елементи. Нема да го китиме сега као да е 18ти век. Е од кај сега измеша ПВЦ со нормален сообраќаен мост.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1110
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 13-Oct-2023 at 21:07

Google "extradosed bridge".
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 14-Oct-2023 at 00:06
Распонот е толку мал (помал од 40 ако не и од 30 метри) што не знам дали стварно има некаква конструктивна улога.

Модернистички елементи кои блефираат конструктивна функционалност не можат да се споредуваат со барокна, чисто декоративна орнаментика од 18ти век.

Иначе ПВЦ го користам како синоним за мизерија во изведба, бидејќи и судници и цркви имаат пвц врати, демек се ефтини и лесни за одржување и слично.Ѓубре кое од старт изгледа прегрдо а и престанува да функционира во првиот месец откако е поставено, дали било излог, врата, полица, шалтер..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 26-Nov-2023 at 16:09
Денеска пешачев наваму, па сликнав, иако фотките испаднале малце потемни:

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 28-Nov-2023 at 21:34
Што е со оние столбови внатре во реката, времени ли се? Пошто ги нема на оригиналниот дизајн а и колку гледам не одат до до самиот мост?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 30-Nov-2023 at 15:50
Originally posted by fichot

Што е со оние столбови внатре во реката, времени ли се? Пошто ги нема на оригиналниот дизајн а и колку гледам не одат до до самиот мост?


Веројатно се привремена потпора.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 06-Jan-2024 at 14:57


За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 13-Jan-2024 at 12:21
Се гледа крајот на мостов. Се работи ли на пристапната кон Скупи?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 13-Jan-2024 at 16:36
Originally posted by fichot

Се гледа крајот на мостов. Се работи ли на пристапната кон Скупи?


Не сум забележал при моите прошетки, но никогаш и не сум отишол на другата страна.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19645
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 19-Jan-2024 at 19:52
од твитер

Carpe diem
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 20-Jan-2024 at 10:21
Што е со практикава, мостови готови но улици / булевари за нив нема да ги поврзат. Ни во Мексико не е вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2084
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 21-Jan-2024 at 20:26
Ние и тунел имаме скоро готов без влез/излез... бруки.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 21-Jan-2024 at 20:43
Originally posted by alexsend

Ние и тунел имаме скоро готов без влез/излез... бруки.
?? Kade ova?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 21-Jan-2024 at 23:13
Originally posted by user8642

Originally posted by alexsend

Ние и тунел имаме скоро готов без влез/излез... бруки.
?? Kade ova?


Дајмонд лол
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 21-Jan-2024 at 23:46
Originally posted by FT

Originally posted by user8642

Originally posted by alexsend

Ние и тунел имаме скоро готов без влез/излез... бруки.
?? Kade ova?


Дајмонд лол
Au DA, go zaboraviv!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.