build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бул. Љубљанска (+ Мост од Карпош 4 кон Злокуќани)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19674
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 12-Feb-2024 at 19:01
изградбата на булеварот Љубљанска чија реализација започнува денес. Согласно проектот се работи за ново булеварско решение на улица Љубљанска, со поврзување на нов мост на реката Вардар од таканаречен тип “extradosed bridge”.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19674
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 21-Feb-2024 at 18:13
од твитер

Carpe diem
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 22-Feb-2024 at 08:54
Една од поголемите урбанистички утки на 21ви век во Скопје.
Back to Top
nikolakoco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nikolakoco Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 22-Feb-2024 at 15:04
Не сум архитект, ниту градежен инженер. Ама ме интересираат ваквите проекти па дали може да објаснеш што е проблемот со мостот?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 22-Feb-2024 at 18:37
Ова е втор сообраќаен мост кој моментално не води никаде (првиот е мостот на булевар АСНОМ кој завршува во Ќерамидница и којзнае кога ќе се пробие булеварот натаму). Ако и овде не се пробие набрзо булеварско продолжување, тогаш ваквите слепи мостови за ништо нема да ни служат, освен за украс. Ете, ова е моето видување.
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 533
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 22-Feb-2024 at 19:39
Не знам дали почнаа со работа и од северната страна, но од јужната, од кај Илинденска веќе се работи. Не би требало да има толку пречки овде за разлика од Ќерамидница затоа што на трасата нема ниту еден објект. Впрочем, веројатно е дека овој проект целосно ќе се заврши пред булевар АСНОМ.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 23-Feb-2024 at 08:05
И да го пробијат во рок, планот е да се врзе со ул. Скупи. Значи таму ќе направи сообраќаен метеж до бескрај (две ленти во две насоки) а сите посетители на Сити Мол логично е да го користат мостот. Доколку нешто плански се правеше, по мое мислење треба со надвозник да ја помине улицата Скупи, па со тунел во брдото на археолошкиот локалитет, и по најкратка траса да се врзе со булевар Словенија. Вака излегува, правиме нешто ама и сами не знаеме што и зошто. Накратко тоа е мое видување за овој проект кој е многу сличен на мостот во Аеродром како што спомна Џоле.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 23-Feb-2024 at 10:04
Originally posted by Théoden

Не знам дали почнаа со работа и од северната страна, но од јужната, од кај Илинденска веќе се работи. Не би требало да има толку пречки овде за разлика од Ќерамидница затоа што на трасата нема ниту еден објект. Впрочем, веројатно е дека овој проект целосно ќе се заврши пред булевар АСНОМ.


Можеби од јужна почнале ради што е полесно. Не знам дали археолошки ископувања се спроведоа и дали зафршија? За вакви проекти во непосредна близина на локалитет се знае одамна дека треба со ископувања да се почне со време. Нешто ко да наслушнав дека допрва ќе се почнува, што во најмала рака би фатило 1.5 година

Edited by hcitrS - 23-Feb-2024 at 10:04
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2018
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 23-Feb-2024 at 18:59
Значи сега да не го користиме мостот додека не се направи и надвозник и Словенечка цел булевар?    Да, ок е све тоа, треба, треба, треба, ама и да ја имаме Словенечка, пак тоа што сега се гради е во согласност со ГУП.

Уствари главната улога на мостов сега за сега е од Бардовци да направи Карпош5, да не мора "елитата" да поминува од кај аутосервисите кога ќе иде накај CityMall.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 24-Feb-2024 at 01:11
Па за почеток доволно е МИДА раскрсницата малку што ќе се растерети и што тие жители таму (Бардовци, Злокуќани и индиректно Ѓорче) ќе добијат уште една врска со градот.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Feb-2024 at 08:04
Еве да почекаме, нека го направат па ќе видиме што ќе се случува кај кружниот тек кај Тојота и самата улица Скупи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19674
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 29-Feb-2024 at 19:36
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19674
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-Apr-2024 at 18:43
od fb
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.