build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблеми со водоснабдување и водоводи (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблеми со водоснабдување и водоводи (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проблеми со водоснабдување и водоводи (општо)
    Posted: 28-Jul-2020 at 16:08
Издвојувам една посебна нишка за проблеми со водоснабдување бидејќи за жал во 21 век сеуште голем број градски и приградски населби и градови мака мачат да се снабдат со квалитетна вода за пиење
-----------------------------------------------------

За жителите на Раштак нема чиста вода – кал тече од чешмитеhttps://telma.com.mk/2020/07/28/жителите-на-скопски-раштак-пијат-калл/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Jul-2020 at 16:09
Без најава и појаснување Неготино среде пандемија оставено без вода!

Веќе неколку дена наназад во Неготино без никаква најава од ЈП Комуналец се исклучува водата за пиење. Рестрикциите започнуваат во вечерните часови, а завршуваат во утринските. Зошто во ек на пандемија, за која здравствените власти редовно апелираат дека хигиената и редовното миење на рацете е клучен фактор за заштита од вирусот, граѓаните се оставени без вода со часови, нема никакво појаснување од надлежните служби.
На страницата на ЈК Комуналец последното известување за прекин на водата за пиење датира од седми мај. На официјалната страница на општината пак, во последното известување од страна на ЈП Комуналец е наведено дека поради чистење на каналската мрежа од алги, од 17-ти до 19-ти јули во прекин ќе биде снабдувањето со вода за полевање на дворните површини.

За рестрикциите на водата за пиење нема ниту една информација.

Одговорот се обидовме да го добиеме на телефонскиот број на ЈП Комуналец, објавен на нивната Фејсбук страница, но никој не одговори на нашите повици. Граѓаните се револтирани поради рестрикциите, но и поради нетранспарентноста од страна на надлежните служби.

На социјалните мрежи, на страници посветени на градот го изразуваат своето незадоволство и бараат одговори, но и решение на проблемот. Како потсетување, Неготино околу три децении се соочуваше со секојдневни неколкучасовни и целовечерни рестрикции на водата за пиење.

Лани, во месец јули градоначалникот Тони Делков порача дека проблемот со рестрикциите на водата за пиење заминува во историјата, бидејќи во координација со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, од Бојанчиште биле одвоени 20 литри вода во секунда и транспортирани во главниот цевковод на Лукар, а Бојанчиште добило доход на вода од други извори.

Бил откриен и дефект во Ваташа, каде се губеле околу 10 литри вода во секунда, и тој проблем бил саниран. И кај спортската сала во Неготино биле откриени и решени неколку дефекти, по што се очекуваше дека градот конечно ќе нема рестрикции, а граѓаните ќе можат да го остварат своето загарантирано право на вода за пиење.

Во исчекување на одговор од надлежните служби зошто се сопира водата за пиење во градот, и до кога ќе траат рестрикциите, неготинчани повторно полнат и складираат туби и шишиња со вода.

Вики Клинчарова

https://fokus.mk/bez-najava-i-pojasnuvane-negotino-srede-pandemija-ostaveno-bez-voda/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Aug-2020 at 14:24
НОВА ХАВАРИЈА НА ВОДОВОДНАТА МРЕЖА СТАРА 90 ГОДИНИ ГО ОСТАВИ ЦЕЛО ТЕТОВО БЕЗ ВОДАПо речиси 12 часови непрекината работа, вработените од ЈКП Тетово го отстранија дефектот на водоводната мрежа кој вчера изби на улица Цветан Димов во непосредна близина на полициската станица, но поголемиот дел од тетовци од изутринава повторно немаат вода бидејќи истата водоводна цевка повторно пукна, сега стотина метри подолу во паркот на Шарена Џамија. Екипите на јавното комунално претпријатие се постојано на терен, но не можат да кажат за колку време ќе биде отстранет овој најнов дефект, бидејќи врнежливото време и тешките теренски услови не дозволуваат брзо решавање на проблемот.

„Оваа водоводна цевка што вчера пукна, а која е во близината на полициската станица, опслужува со вода за пиење околу 60 проценти од градот. Станува збор за стара салонитна цевка која беше заменета со пластична цевка во долнина од неколку метри. Дожливото време и непристапноста до цевката, бидејќи веднаш до неа поминуваат уште три други водоводни цевки и електрични кабели под висок напон, бараа голема вниматлност при работата и затоа дефектот не можеше брзо да биде отстранет. Мораше да се отстранат 4 и пол метри од салонитната цевка која беше целата распукната. Со работата завршивме околу 1 часот по полноќ, па во текот на ноќта поголемиот дел од градот доби вода за пиење. Меѓутоа, изутринава утврдивме дека има истекување на самата спојка меѓу пластичната и лесонитната цевка. На оваа поправка уште работиме и оваа поправка планираме брзо да ја завршиме. Но, набрзо увидовме дека се појавил уште еден дефект на оваа водоводна цевка, стотина метри подолу во паркот кај Шарена Џамија. Се работи за иста водоводна цевка која досега повеќе пати предизвикувала големи дефекти бидејќи е стара, најверојатно седумдесетина години, дотраена е и неквалитетна односно лесно е кршлива. Поради сето ова се затворени речиси сите ситеми па сѐ додека целосно не се отстранат дефектите, околу 90 проценти од градот е без вода за пиење“, изјави раководителот на водотехничката лабораторија на ЈКП Тетово Љуљзим Шаќири.

На 31 јули се навршија 90 години од постоењето на тетовскиот градски водовод. Во делови од градот има стари и дотраени водоводни цевки, а од ЈКП се жалат и на тоа дека водоводениот систем не е целосно обележен.

„Во водоводната мрежа се јавуваа губитоци, а ние не можеме сите да ги лоцираме токму поради тоа што немаме целосно обележана водоводна мрежа и тоа ни создава големи потешкотии при одржувањето на мрежата. Исто така, и еден дел старата од водоводна мрежа е со салонитни цевки, кои се стари, дотраени, поставувани без тампонирање и поради тоа се многу лесно кршливи. Но, ова не е случај само за Тетово, така на времето се градела водоводната мрежа и во другите градови“, вели Шаќири.

Од ЈКП Тетово велат дека е можно нормализирање на снабдувањето со вода за пиење во попладневни

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/nova-havarija-na-vodovodnata-mrezha-go-ostavi-tselo-tetovo-bez-voda/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Aug-2020 at 14:25
Нови дефекти причина повторно речиси цело Тетово да нема водаhttps://telma.com.mk/2020/08/06/нови-дефекти-причина-повторно-речиси/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Aug-2020 at 15:59
ДЕЛОВИ ОД ТЕТОВО ВЕЌЕ ТРЕТ ДЕН БЕЗ ВОДА ПО ДВЕТЕ ХАВАРИИ НА МРЕЖАТА СТАРА 90 ГОДИНИ

Делови од Тетово, пред се населбите Блок 70 и Пржова Бавча, веќе трет ден се без вода за пиење поради големиот дефект кој настана на една од главните водоводни цевки во градот. Откако по 12-часовна работа работниците од ЈКП Тетово успеаја да го санираат дефектот на улицата кај полициската станица, од утрово се работи на отстранување на дефектот на истата водоводна цевка, но сега на стотина метри подолу во паркот кај Шарената Џамија.

„Дојдени сме до дефектот во паркот на Шарена Џамија каде треба да се промени салонитна цевка во должина од 3 метри со цевка од друг материјал. Со отстранување на дефектот вчера на улица Цветан Димов за 85 проценти се нормализира снабдувањето на градот со вода за пиење. Сега околу 15 % од градот сѐ уште нема вода за пиење и тоа населбите Блок 70, Пржова Бавча, и улиците Браќа Миладинови и Ѓорче Петров. Санирањето на дефектот ќе продолжи во текот на денот“, изјави Љуљзим Шаќири раководител на водотехничката лабораторија на ЈКП Тетово.

Поради пукање на една од главните водоводни цевки во градот во средата и четвртокот околу 90% од градот остана без вода за пиење.

Водоводната мрежа во Тетово е стара 90 години и на многу места е дотраена и склона на дефекти.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/delovi-od-tetovo-veke-tret-den-bez-voda-po-trite-havarii-na-mrezhata-stara-90-godini/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Aug-2020 at 10:08
Тетово неколку дена без вода – тетовската водоводна мрежа стара 90 годиниhttps://tv21.tv/mk/tetovo-nekolku-dena-bez-voda-tetovskata-vodovodna-mrezha-stara-90-godini/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Aug-2020 at 10:45
СЕЛСКИТЕ ВОДОВОДИ ВО БИТОЛСКО НЕМААТ ИСПРАВНА ВОДА ЗА ПИЕЊЕhttps://alfa.mk/selskite-vodovodi-vo-bitolsko-nemaat-ispravna-voda-za-piene/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Aug-2020 at 11:06
Во екот на пандемија скопско село остана без вода – „Чешмата каде полниме вода е со ешерихија коли“

На 14 километри од главниот град, над 100 куќи во село Кучково во пикот на пандемијата се снабдуваат со вода од селската чешма.https://tv21.tv/mk/vo-ekot-na-pandemija-skopsko-selo-ostana-bez-voda-cheshmata-kade-polnime-voda-e-so-esherihija-koli/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 296
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Aug-2020 at 13:20
„Направиле една бушетина“, толку од коментарот.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Aug-2020 at 08:46
Проблемите на тетовскиот водовод датираат уште од планирањето во 1924 година

До 1924 година, во Тетово граѓаните се снабдувале од градските чешми кои во рамки на османлиското царство се граделе со носење на вода од ридот Балтепе.

Проблемите на тетовскиот водовод според историските податоци се јавуваат уште во фазата кога и не постоел, односно во перидот на создавање на планот за градење на градски водоснабдителен систем почнувајќи од 1924 па се до 1931 година кога завршиле градежните работи.

Ова се открива во трудот „Изградба на тетовскиот водовод 1925 до 1931 година”, на авторката Вера Гошева како дел од стручниот зборник на трудови „Просторно планирање во Југоисточна Европа”, објавен од Дарко Гавровски, хроничар на Тетово. Во текот на август, Тетово повеќе денови поради дефекти имаше целодневни прекини во водоснабдувањето во речиси целиот град. Со вакви проблеми Тетово поради недостиг на водата за пиење, со оглед на драстично зголемување на населението, се соочува интензивно со почетокот на 90-тите години на минатиот век.

– Иако првичен предлог имал инжинер, вработен во Општина Тетово, Генералата дирекција за води во Белград проектот го има доверено на стручно лице од нивните редови. Тетовскиот инжинер Миладин Печинар предвидувал водоводот да носи во градската мрежа 29,7 литри вода во секунда, додека дирекцијата утврдила проект со кој се предвидуваат 100 литри вода во секунда со проценка дека населението во градот ќе расте еден процент годишно. Било потребно да поминат две години за главниот проект за водоводот биде завршен, се наведува во трудот на Гошева

До 1924 година, во Тетово граѓаните се снабдувале од градските чешми кои во рамки на османлиското царство се граделе со носење на вода од ридот Балтепе.
Во главниот проект три можности биле во оптек за користење на изворска вода. Тоа се изворите „Драга вода”, група на извори „Гајре-Лавце” и извор „Ладна вода”. И тука се јавиле проблеми кога требало да се користи изворот Драга вода како избор за место од каде се носи вода до тетовските домаќинства.

– Во текот на обидите да се каптира водата од изворот Драга вода имало противења на жителите на Шипковица, Лисец, Мала и Голема Речица, Брвеница. При изградбата, на обележаната траса има отстапки, бидејќи имало проблеми со бројот на тогашните „преливни бунари” кои служеле за пренесување на водата. Тоа го решила Комисија на Кралската банска управа кои после детално согледување на теренот го има зголемено бројот на преливни бунари, воздушни вентили и друг вид на инфраструктура за водоводните цевки, стои во трудот.

Проблеми имало и поради парите. Општина Тетово тогашни шест милиони динари побарала од Државна хипотекарна банка. Намерата била да се издвојат 4.200.000 за градба на самиот водовод, еден милион за откуп на плацеви каде требало да поминува, како и 800 илјади динари за поправка на калдрмата низ градот каде би се копало за поставување цевки на главните градски улици.

– Но општина Тетово добила заем со пет милиони динари во 1929, па барале дополнително еден милион динари, па сето тоа влијаело во работата на промени на планот за градба. Проблемите со парите го оптеретило градењето на резервоар бидејќи првично се одлучило да се намали големината, па се променила одлуката кога се нашле дополнителните средства, се вели во трудот.

Должината на доводот изнесувала четири километри и 674 метри. Водовод бил официјално пуштен во употреба во ноември 1931 година. Годината кога е завршен водоводот, Тетово имал 16.359 жители.

Сега општина Тетово која брои над 80 илјади жители според пописот од 2002 година се снабдува со вода од четири извори. Според податоците во „Студија-Извештај за стратегиска оцена на животната средина за нацрт Програма за водоснабдување, одведување, собирање и прочистување на урбани отпадни води за Агломерација Тетово” од 2016 година, сега изворот Драга Вода кај Шипковица дава од 10 до 20 литри во секунда од кои пет литри оди за водоснабдување на селото Гајре. Остатокот на количеството на вода се транспортира со цевковод и е поврзан на стариот цевковод од Попова Шапка до Тетово.

– Останатите три извори се – Вакуфски извор, кој е највисокиот на надморска височина од 1940 метри. Уливерички извор се наоѓа на надморска височина од 1760 метри. За потребите на системот за водоснабдување во Тетово, само еден дел од изворот бил затворен во 1989 година, додека вториот дел делумно се користи за наводнување на земјоделските површини во Горно Палчиште (приближно 30- 40 l/s, заради отворено канал) и последниот дел од преостанатата вода го следи природното речно корито и подоцна се собира во каналот Шарски води, кој ги собира водотеците по должината на рутата на каналот и ги транспортира во Мавровското Езеро. Големи извори се наоѓаат во рамките на туристичкиот комплекс Попова Шапка, на просечна надморска височина од 1710 метри и се лоцирани на падините кои во зимскиот период (во добра состојба) се користат како скијачки терени. Два зафати се изградени во 1956 година, се наведува во студијата.

Од четиритe извори, три се поврзани со главниот резервоар кој се користи како спроводник кој поминува низ четири мали хидроцентрали пред да влезе во резервоарите на градот. Сите извори заедно обезбедуваат околу 250 литри вода во секунда вода, во просек. Минималниот месечен проток е околу 120 литри, додека месечниот максимум околу 500 литри. Постојат и шест бунари како стенд-бај капацитети кои се направени во 2002 година, во границите на градот за да бидат ставени во функција во случај на недостаток на вода, бидејќи изворите се соочуваат со минимум производство во февруари / март, додека максимум се јавува во мај / јуни. Бунарите според претставниците на ЈКП Тетово, многу ретко се користат.

Во Студијата за валоризација на природните вредности на Шар Планина евидентирани се над 100 извори со вода.

https://www.slobodenpecat.mk/problemite-na-tetovskiot-vodovod-datiraat-ushte-od-planiraneto-vo-1924-godina/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Aug-2020 at 15:54
Струшките села немаат вода! Жителите на Делогожда скептици за изнаоѓање на решение!https://tv21.tv/mk/strushkite-sela-nemaat-voda-zhitelite-na-delogozhda-skeptitsi-za-iznaogane-na-reshenie/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Aug-2020 at 20:33
Ако ако, нека поизградат уште малку дивоградби без плаќање денар комуналии и нека се чудат после од каде вода! Една општина во Скопје собрала лани само 1000 денара данок на имот. Воопшто не е различно и по другите општини со слична култура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Aug-2020 at 16:47
Општини како Тетово и Неготино и во 2020 година со часови имаат рестрикции на вода за пиење (видео)

Процентот на неприходувана вода во водоводните системи во земјава лани изнесувал дури 64,64 отсто од вкупното количество произведена вода за пиење. Додека во некои општини, како што е случајот со Скопје, милиони кубни метри вода се губат во дотраените водоводни цевки и диви приклучоци, одредени општини во земјава имаат недостигна питка вода и рестрикции во водоснабдувањето на населението.

Water4Changes како проект за заштита и имплементација на правото на вода и санитација, во моментов работат на кампања за поткревање на свеста за проблемите на водоснабдувањето во Северна Македонија. Преку информативни графички прикази и видеа на нивната Фејсбук страница, Water4Changes се обидува да ги опише реалните проблеми со кои се соочуваат македонските граѓани со водата за пиење.

Во случајот на Неготино, граѓаните секоја година од јуни до септември често се соочуваат со недостаток на вода и рестрикции. Рестрикциите на вода во Неготино понекогаш траат и до 12 часа во едно деноноќие, додека селското население во овој регион понекогаш ја користи водата од Вардар, што понатаму предизвикува санитарни проблеми, велат од Water4Changes.

Посебен проблем со достапноста на вода за пиење има Тетово, којшто се снабдува од четири високопланински извори на Шар Планина. Урбанистичката експанзија на овој град, без притоа да се развива паралелно водоводната мрежа, како и замрзнувањето на изворите во зимските месеци, ги остава жителите на Тетово и околината без вода за пиење или со воведување на рестрикции. Некои жители од околината на Тетово и до шест месеци во годината немаат постојан пристап до вода за пиење.

И додека граѓаните од Тетово и Неготино во одредени месеци немаат ниту капка вода за пиење во своите домови, податоците на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги покажуваат дека водоводите во земјава само во 2019 година имале неприходувана вода од 175.349.029 метри кубни вода, што би било доволно овие две општини да имаат вода за пиење во изобилство во наредните неколку години, а можеби и децении. Дел од оваа изгубена вода во општинските водоводи е резултат на физичките губитоци на вода, дивите приклучоци, неточноста на водомерите и грешки при ракувањето со податоци и нефактурираната легална потрошувачка, како што е водата што се користи за полевање на јавните површини, фонтани и чешми.

Од Water4Change посочуваат неколку главни проблеми во водоснабдувањето во земјава: недостаток од вода за пиење (81 отсто од луѓето во Македонија имаат пристап до чиста и безбедна вода за пиење), лош квалитет на водата, недостаток на водоводна и санитарна инфраструктура, недостаток на вода за пиење поради изградба на хидроцентрали, загадување на водите за капење и реките, како и недостаток на јавни фонтани и јавни тоалети.

https://meta.mk/opshtini-kako-tetovo-i-negotino-i-vo-2020-godina-so-chasovi-imaat-restrikczii-na-voda-za-pienje-video/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Sep-2020 at 13:52
Со изградба на резервоар пет села редовно ќе имаат вода за пиење

Над 10.000 жители на територијата на општина Сарај во наредниот период ќе немаат проблем со водоснабдувањето. Нивниот проблем, кој датира со децении наназад, ќе се реши со изградба на резервоар од 1.000 кубни метри со кој ќе се подобри снабдувањето со вода за пиење на селата Рашче, Бојане, Копаница, Буковиќ и Ласкарци.

Општината веќе распишала тендер со кој се бара најповолен изведувач на градежните активности, а заинтересираните фирми понудите можат да ги достават најдоцна до 18 септември, во 11 часот, кога и ќе се спроведе нивно јавно отворање.

Како што информираше Сефи Шабани, секретар во Општината Сарај, изградбата на резервоарот е само дел од целокупната активност, бидејќи е планирано да се изгради и пумпна станица, како и цевковод, за што Министерството за транспорт и врски дополнително ќе распише тендер овој месец.

– На овој начин сакаме да го решиме проблемот со водата во селата Рашче, Копаница и Бојане. Овие села имаат вода, но во летниот период имаат слаб притисок. Освен тоа, ќе се создадат услови вода за пиење редовно да имаат и селата Ласкарци и Буковиќ – изјави Шабани за весникот ВЕЧЕР.

Тој потенцираше дека веќе се обезбедени средства преку Европската инвестициона банка во износ од околу 40 милиони денари, додека Општина Сарај ќе даде 5 милиони денари, или сè вкупно реализацијата на овој проект ќе чини околу 50 милиони денари со вклучен ДДВ. Шабани вели дека проектот ќе се реализира фазно.

– Додека се извршуваат подготвителните работи за изградба на резервоарот, од страна на Општина Сарај, Министерството за транспорт и врски ќе го распише тендерот за изградба на пумпната станица и цевководот и така ќе има континуитет во работењето. Дел од резервоарот ќе го гради Општина Сарај, додека останатите работи се надлежност на Министерството – дециден е Шабани.

Според него, се очекува проектот да биде реализиран до Нова година.

https://www.vecer.press/со-изградба-на-резервоар-пет-села-редо/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Sep-2020 at 12:22
Се реконструира старата водоводна мрежа на булеварот Гоце Делчев во ПрилепПаралелно со реконструкцијата на булеварот Гоце Делчев, во Прилеп се врши замена на старата водоводна бетонско-азбестна мрежа со нова, полиетиленска. На потегот од некогашната Градска кафеана до ЦК „Марко Цепенков“, во должина од околу 280 метри, ЈКП „Водовод и канализација“, со сопствени средства во висина од околу 100.000 евра, врши реконструкција на водоводната мрежа стара 65 години.
– Пред да се изврши реконструкција на булеварот Гоце Делчев, од страна на Општина Прилеп ќе биде реконструирана водоводната линија со дијаметар Ф-315 во должина од околу 280 метри. Оваа линија е градена во 1955 година и ова значи промена на старата бетонско-азбестна мрежа со современи полиетиленски цевки. За да се реконструираат во целост главните линии во градот, кои се сместени во централното градско подрачје, ќе биде реконструирана и линијата од улицата Ленин до раскрсницата на булеварот Гоце Делчев со улицата Кузман Јосифоски-Питу.

Во продолжение ќе биде изградена нова секундарна линија со дијаметар 110, за да можат да се прифатат приклучоците, за да не се врзуваат на главната водоводна линија според европските стандарди – вели Емил Јанески, директорот на ЈКП „Водовод и канализација“.
Истовремено се работи и на повеќе други локации во градот, односно се реконструираат водоводните линии на улиците Крушевска и Драган Талески, а се врши зацевување и во индустриската зона Металец.
Инаку, состојбата со водоснабдувањето на градот е стабилна, иако опаѓа штедроста на изворот Студенчица. За Прилеп доаѓаат околу 210 литри во секунда, што е доволно за нормално водоснабдување на градот.

– Во овој момент штедроста на изворот Студенчица е некаде околу 700 литри во секунда. Во континуитет ЈКП „Водовод и канализација“ ја следи состојбата и доколку има потреба ќе бидат пуштени во употреба и бунарите, за што граѓаните ќе бидат навремено информирани. Бунарите се исчистени, проверена е водата од страна на Центарот за јавно здравје и таа е исправна за употреба – нагласи Јанески.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/republika/се-реконструира-старата-водоводна-мр/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Sep-2020 at 06:40
Околу 2 000 луѓе кубурат за вода во битолската населба Горен Баирhttps://telma.com.mk/2020/09/13/околу-2-000-луѓе-кубурат-за-вода-во-битолск/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Sep-2020 at 06:52
Ги дадоа гласовите, но сѐ уште немаат вода – поминаа 3 години, за жителите на Љуботен водоводната мрежа остана ветувањеhttps://tv21.tv/mk/gi-dadoa-glasovite-no-s-ushte-nemaat-voda-pominaa-3-godini-za-zhitelite-na-luboten-vodovodnata-mrezha-ostana-vetuvane/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Sep-2020 at 07:07
21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“https://tv21.tv/mk/21-vek-a-strushki-sela-bez-voda-za-piene-zhitelite-razocharani-polosho-mozhe-da-bide-podobro-ne/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Oct-2020 at 14:36
ЦЕНТАР, КИСЕЛА ВОДА, АЕРОДРОМ И НОВО ЛИСИЧЕ БЕЗ ВОДА ПОРАДИ ПУКНАТА ЦЕВКА КАЈ ОЛИМПИСКИ БАЗЕН

Денеска без вода ќе останат жителите на Центар, Аеродром, Кисела Вода, Лисиче, Ново Лисиче, Припор, Сопиште, Драчево и Пинтија поради голем дефект на булевар Кочо Рацин спроти Олимписки базен.

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека има дефект на цевка ф500 мм за чие санирање има потреба да се затвори цевка од ф1.400 мм, а со тоа голем дел од Скопје ќе има прекин на водоснабдувањето.

„Имајќи ја предвид природата на дефектот, кој е од големи размери, известуваме дека во соработка со ЈП ‘Комунална хигиена‘ обезбеди цистерни со техничка вода кои ќе циркулираат во овие делови на градот. За локациите на цистерните, граѓаните треба да се обратат до Дежурно-информативниот центар на телефонскиот број 3073-010“, велат од ЈП „Водовод и канализација“.

Од таму не можат да прецизираат до кога делови од Скопје ќе бидат без вода, но ќе се работи за до вечер дефектот биде саниран.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/tsentar-kisela-voda-aerodrom-i-novo-lisiche-bez-voda-poradi-puknata-tsevka-kaj-olimpiski-bazen/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Oct-2020 at 16:53
Одлично поставена мрежа. Редундантност нула.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.