build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви депонии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2210
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Aug-2020 at 12:35
Нека го дадат земјиштето под концесија за изградба на голф и тениски терени, помали спортски терени и хотели, а барем 25% да биде јавен парк и 45% зеленило. И новата универзална може тука да се изгради, а мал дел да се продаде за станови.

Проблемот со бездомниците и дивите населби да се решава системски, со пружање можност за нормален живот и казни за оние кои ќе продолжат со депоништвото.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Aug-2020 at 06:36
Вардариште никако да се исчисти – инспекторатот бара помош од полицијата, Шилегов од Владатаhttps://tv21.tv/mk/vardarishte-nikako-da-se-ischisti-inspektoratot-bara-pomosh-od-politsijata-shilegov-od-vladata/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Aug-2020 at 07:11
Се уште е неизвесна иднината на депонијата Русиноhttps://telma.com.mk/2020/08/16/се-уште-е-неизвесна-иднината-на-депони/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Aug-2020 at 15:48
Под Транспортен во правец кон Ист Гејтhttps://www.facebook.com/groups/192261398109214
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Aug-2020 at 09:51
Бетонски препреки на влезовите во Вардариште и 24-часовен мониторинг

Жители околу поранешната депонија му се пожалија на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов за маките што ги имаат поради палежите и смрдеата што се шири од Вардариште. Побараа од Градот да постави препреки на влезовите во депонијата и 24-часовен мониторинг со цел да се спречи фрлање на градежен шут на тој простор, како и да се изнајде решение за диво населените лица кои секојдневно горат кабли и го загадуваат воздухот

Затворање на сите пристапи до депонијата со бетонски препреки и 24-часовен физички мониторинг, се двете краткорочни барања на иницијативниот одбор за решавање на статусот на Вардариште, а кои произлегоа на средбата со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

– На средбата беа доставени нашите барања. Имаше предлози и од страна на градоначалникот и договорена е повторна средба оваа недела – информира советникот на општина Гази Баба, Дејан Димитровски.

Според него, од Шилегов било побарано како среднорочно решение депонијата да се дислоцира, како и решавање на статусот на дивонаселените граѓани кои секојдневно го загадуваат делот на општина Гази Баба и општина Аеродром.

– На средбата со моите сограѓани од околината на Вардариште разговаравме за нивните проблеми со дивите населби што се формираат во нивното соседство и со претоварната станица за комунален отпад. На средбата разменивме мислења и предлози за решавање на овој горлив проблем. Сметам дека само во директна комуникација и соработка со граѓаните може да се дојде до најдобрите решенија за отворените урбани прашања – истакна Шилегов.

Според Раде Денковски, “затворената” депонија Вардариште само заеднички може да успееме да ја затвориме.

– За брзо време ќе стане проблем на цело Скопје. Затоа да бидеме сплотени и да ја затвориме веќе еднаш оваа депонија – вели Денковски.

– Органите одлучуваат веќе со децении и никако да одлучат, а Вардаристе полека се враќа на нивото од пред 30 години (вистинска депонија). Затоа ние граѓаните кои сме најзасегнати од овој проблем се одлучивме на овој чекор. Едноставно не можеме повеќе да чекаме “на органите да одлучат – дециден е Далибор Коцевски.

Вардариште и понатаму служи како депонија за одлагање на секаков отпад од каде се шири реа. Таму живеат околу сто жители – фантоми кои околу живеалиштата имаат направено депонии од пластика, картони, отпадно железо и разноразни кабли кои ги горат. Жителите на општините Аеродром и Гази Баба и репризно секоја година ги чувствуваат последиците од неконтролираните пожари од Вардариште.

Советници од општина Гази Баба велат дека Министерството за труд и социјална политика треба, а не го решава, проблемот со фантомите и во изминативе години само го става под тепих. Тие лица им прават проблеми на жителите од населбата „Кирил Петрушевски“ бидејќи ги крадат и им провалуваат во нивните куќи.

Од иницијативниот одбор бараат како долгорочно решение да се направи ремедијација на депонијата која официјално е затворена пред 25 години, во соработка со Министерството за животна средина и пристапни фондови. Таму се натрупани милиони килограми отпадоци од скопските домаќинства, а тоа продолжи да се провлекува до ден-денес.

Градот Скопје може да го искористи искуството на градот Чачак во соседна Србија. Властите на овој град во август 2019 година почнаа со рекултивација на тамошната депонија која е со приближна површина како „Вардариште“.

Согласно дебелината на слоевите со отпад, тие просторот го поделиле во две зони со различни методи на санација. Пониските слоеви од 0 до 4 метри ги решаваат со контролирано отстранување на гасовите и рекултивација, додека подебелите слоеви со поставување на канали, водонепропусни фолии за спречување на течењето на исцедокот од отпадот и Биотрнови за евакуација на депониските гасови. По завршување на овој тежок и скап процес, градските власти планираат таму да направат спортски игралишта и паркови.

https://www.vecer.press/бетонски-препреки-на-влезовите-во-вар/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Sep-2020 at 12:02
Под Нова Железничка кон Саем...катастрофа никој не сака со прст да мрдне и да превземе нештоhttps://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Sep-2020 at 09:31
На Лепенец(од фб)Edited by stef4o - 06-Sep-2020 at 09:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Sep-2020 at 12:31
СТО ПАТИ ЧИСТЕВМЕ И ПАК ПРАВАТ ДЕПОНИИ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БОГОЕВ ЗА ПОЖАРОТ КАЈ САЛАТА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“Пожарот кој утрово изби во близина на салата „Борис Трајковски“ е запален шут и отпад. Депонијата е зад делот кој што лани гореше, покрај кејот на реката Вардар и беше исчистен од Општина Карпош и Град Скопје за да се прави парк.

Но, повторно во овој дел се создаваат нови диви депонии, а градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев вели дека не може да се излезе на крај со граѓаните.

„Влезот во близина на аква паркот од каде влегуваа камиони го затворивме откако ја исчистивме депонијата, но сега си направиле друг пат и од таму влегуваат и прават депонии. Сто пати чистевме, стававме препреки, но џабе, пак се прават депонии. Депонии се прават и во Карпош 4, во делот кој го расчистува и рамни земјиштето за новиот парк“, вели градоначалникот Богоев.

Богоев вели дека инспекторите од Општината постојано биле на терен, но граѓани истураат камиони со шут и во 5 часот наутро во недела.

Пожар на големата депонија долж кејот на реката Вардар изби и лани во април. По пожарот Град Скопје и Општина Карпош започнаа со чистење на големата депонија, а беше најавено дека на тој потег на површина од 60.000 метри квадратни ќе се прави нов парк. Од Град Скопје велат дека се работи на паркот односно станува збор за голема површина, која во моментов се расчистува и се рамни земјиштето.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/sto-pati-chistevme-i-pak-pravat-deponii-veli-gradonachalnikot-bogoev-za-pozharot-kaj-sts-boris-trajkovski/

Edited by stef4o - 14-Sep-2020 at 12:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Sep-2020 at 12:33
Од пожарот на депонијата утринава(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Sep-2020 at 12:36
(ФОТО) Гори дивата депонија кај „Борис Трајковски“

https://alsat-m.tv/mk/фото-гори-дивата-депонија-кај-борис/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Sep-2020 at 14:56
Чад и смрдеа ги гуши скопјани, пожар во дива депонија до салата „Борис Трајковски“https://tv21.tv/mk/chad-i-smrdea-gi-gushi-skopjani-pozhar-vo-diva-deponija-do-salata-boris-trajkovski/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Sep-2020 at 06:43
ЧЕТВРТИ ДЕН ГОРИ ДЕПОНИЈАТА КАЈ „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, КАРПОШАНИ СЕ ГУШАТ ВО ЧАДДивата депонија покрај кејот на реката Вардар во Скопје, во близина на салата „Борис Трајковски“, гори и вечерва. Непријатна миризба се чувствува низ цела Општина Карпош. Од Пожарната велат дека брзо ќе го локализираат пожарот, но дека поради ветрот чадот се шири низ населбата.

На мирис на чад се жалат граѓани секоја вечер откако пред три дена беше запалена депонијата, но надлежните велеа дека немаат пријава.

Истата депонија беше запалена во април 2019, а од март годинава почнаа градежните работи за изградба на парк на на површина од 60.000 метри квадратни. Покрај зеленило и дрвја, ќе биде изведена и ботаничка градина, како и содржини за спорт и рекреација.

Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев на 14 септември, кога почнаа пожарите на депонијата, кажа дека не може да се излезе на крај со граѓаните.

„Влезот во близина на аква паркот од каде влегуваа камиони го затворивме откако ја исчистивме депонијата, но сега си направиле друг пат и од таму влегуваат и прават депонии. Сто пати чистевме, стававме препреки, но џабе, пак се прават депонии. Депонии се прават и во Карпош 4, во делот кој го расчистува и рамни земјиштето за новиот парк“, вели градоначалникот Богоев.

Богоев вели дека инспекторите од Општината постојано биле на терен, но граѓани истураат камиони со шут и во 5 часот наутро во недела.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/chetvrti-den-gori-deponijata-kaj-boris-trajkovski-karposhani-se-gushat-vo-chad/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Sep-2020 at 13:28
Депонијата Вардариште физички ќе се затвора затоа што следува црвен картон од ЕУ

Заврши времето на ставање под тепих на проблемите со депониите. Ако надлежните набрзо не почнат со решавање на депониите една по една, на земјава ќе и биде испорачан црвен картон за преговори со Европската Унија.

На ова предупредува Дејан Димитровски, советник во општина Гази Баба од редот на зелената партија ДОМ во пресрет на попладневниот протест на жители од Маџари, Автокоманда, Лисиче и Аеродром пред рампата во Мацџари, а кои се засегнати од палежите на депонијата Вардариште и од реата на горена пластика и ѓубре што секоја вечер се шири од депонијата.

– Триесет и пет години откако депонијата е затворена не е извршена никаква интервенција на истата. Сегасната состојба е на критично ниво со испарување на гасови и други штетни материи. Доколку сега не се реши ремедијацијата на депонијата имаме во наскоро време проблем за две работи – здравјето на граѓаните и црвен картон за преговори со Европа. Затоа заврши времето на ставање под тепих на проблемите со депониите и редно е сите граѓани на протестот да си ги побараме нашите права – вели Димитровски.

Според него, вчера во обиколка на депонијата Вардариште биле претставници од кабинетот на градоначалникот ан Град Скопје.

– Се договараше стратегија за физичко затворање на депонијата. Тоа е првото барање за депонијата на жителите на општина Гази Баба – вели Димитровски.

На вториот еколошки протест кај рампата во Маџари кој се организира поради „долгогодишната незаинтересираност на градските и општинските за власти за решавање на основните проблеми во нашата населба“ ќе бидат кажани веќе добро познатите барања.

–Бараме затворање на претоварната станица во Вардариште и на сите пристапни патишта кои водат до депонијата. Депортација на граѓаните без документи, кои што секојдневно носат и палат ѓубре на депонијата (која што официјално е затворена). Бараме 24-часовна контрола од страна на МВР на рампата во Маџари, како и контрола на работењето на отпадите. Да излеземе сите, тука нема политика, се бориме за основни права – стои во повикот на организаторите.

https://www.vecer.press/депонијата-вардариште-физички-ќе-се-з/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Sep-2020 at 13:31
Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два наврати.
Oд утринава, на терен, интензивно се работи со соодветна тешка механизација, (гасеничари, камиони и сл.) а во акцијата ќе се вклучат и комуналните служби на општината.
Исто така, од 16:00 часот, на овој дел ќе дежураат двајца комунални редари на локалната самоуправа.
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се обрати и до СВР Скопје, со барање за зголемени полициски патроли на овој предел и за дежурства во текот на викендот и претстојните денови.
Општина Карпош, изминативе три години континуирано работи на чистење на депониите. Затворена е децениската депонија кај хотелот „Александар Палас”, во Злокуќани (кај фудбалското игралиште), како и во Бардовци (долж Лепенец).
Исто така, целосно се исчисти и се израмни теренот кај мостот „Газела”, кој прераснува во нов парк.https://www.facebook.com/OpstinaKarpos
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Sep-2020 at 16:27
ПАЛЕЊЕТО ДЕПОНИИ Е КРИВИЧНО ДЕЛО И МОРА ДА ИМА ОДГОВОРНОСТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Палење депонии е кривично дело, ги повикувам општините да ги спречат ваквите појави, полицијата и Обвинителството да поведат постапки, рече министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини за случаите со палење на депониите кај салата „Борис Трајковски“, во Вардариште и во Визбегово во Скопје.

Неделава четири дена гореше депонијата кај салата „Борис Трајковски“ и цел Карпош смрдеше на ѓубре. За денеска, протест поради палење на депонијата Вардариште и трупање ново ѓубре од што се шири непријатна миризба најавија жителите на скопската населба Маџари. Министерот Нуредини рече дека за ваквите проблеми општините се тие кои што треба да реагираат и да спречат палење на депоните и неконтролирано фрлање ѓубре. За решавање на децинскиот проблем со депонијата Вардариште и онаа во Визбегово рече дека се бара решение.

„Кривично дело е да се запали ѓубре, а за палење депонија вината е уште поголема. Затоа, треба институциите да постапуваат, Обвинителството да поведе постапки, а Општините да спречат создавање нови депонии и нивно палење. Знам дека Град Скопје нема толку средства за решавање на депониите во Вардариште и Визбегово, за нив е потребно многу пари. Но, и буџетот на Министерството не е многу голем. Ќе работиме и бараме начин како да го решиме проблемот со големите депонии во Скопје“, рече Нуредини.

Нуредини на денешната прес-конференција најавувајќи ги проектите во 4-годишниот мандат најави засилување на инспекциите, зголемување на казните за загадување на животната средина и донесување нови закони кои ќе овозможат имплементирање на политики за здрава животна средина.

„Од аспект на аерозагадувањето, ќе го зголемиме бројот на мерни станици. За подобар пристап на граѓаните до овие податоци, ќе изработиме нов лесен и транспарентен софтер за употреба. Започнавме активности за координација со другите надлежни институции за подобра контрола на цврстите горива за греење, односно воведување стандард за пелети. Ги повикувам инспекциските служби од сите области, и во рамките на Владата ќе барам засилување на капацитетите, за соодветна контрола на теренот и казнување на секаков вид на загадување. Ќе се заложам за подобра координација и кооперација на овие служби. Заедно со Владата, ќе се обезбедат средства за подобрување на енергетската ефикасност на јавните објекти и замена на нееколошките начини на греење до 2024. Можам да споделам дека веќе имаме изработено иницијално мапирање на државните установи кои се греат на мазут и се работи на програмирање на средствата“, рече Нуредини.

Најави дека ќе притиска во Владата при креирање на буџетот за 2021 година, повеќе пари да добие Министерството за реализиција на повеќе проекти за здрава и чиста животна средина.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/makedonija/paleneto-deponii-e-krivichno-delo-i-mora-da-ima-odgovornost-reche-ministerot-nuredini/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Sep-2020 at 16:43
ПРОТЕСТИ ПРЕД ДЕПОНИЈАТА ВАРДАРИШТЕhttps://24.mk/details/protesti-pred-deponijata-vardarishte
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Sep-2020 at 10:21
Владата ќе ги преземе ингеренциите на општините кои не можат да раководат со отпадотhttps://telma.com.mk/2020/09/18/владата-ќе-ги-преземе-ингеренциите-на/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Sep-2020 at 07:19
Депонијата кај Вардариште ќе се чистела кога ќе сме почнеле преговори со ЕУ, „Лајка“ ќе се отворела другата неделаhttps://alfa.mk/deponijata-kaj-vardarishte-ke-se-chistela-koga-ke-sme-pochnele-pregovori-so-eu-lajka-ke-se-otvorela-drugata-nedela/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Sep-2020 at 12:22
Постигнат договор за издавање на градежната дозвола од општина Гостивар за санација на Русино

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, денеска ги прими на консултативна средба претставниците на граѓанската иницијатива „Стоп Русино“ и градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари.

При тоа, на средбата присуствувале и претставници од Швајцарскиот секретаријат за економски прашања и од проектот за воспоставување на Интегриран регионален систем за управување со отпад во Полошкиот регион.

На средбата присутните, изразиле подготвеност за заедничко решавање на проблемот и се согласиле градоначалникот Таравари веднаш да ја потпише градежната дозвола за започнување на имплементацијата на брзите мерки за санација и подобрување на инфраструктурата во Русино.

Засегнатите страни исто така се согласиле за Регионалниот план за управување со отпад во Полошкиот Регион, дополнет со план за изнаоѓање на нова локација во рок од пет години, да биде одобрен од сите општини во Регионот.

„При тоа е нагласена суштинската важност на усвојување на Регионален план за управување со отпад во Полошкиот Регион кој веќе е одобрен од Министерството за животна средина и просторно планирање и кој се очекува да биде усвоен од советите на секоја од општините во регионот, вклучувајќи ја и Општина Гостивар што е предуслов за обезбедување на финансиски средства потребни за реализација на инвестициите планирани во втората фаза од проектот. Втората фаза опфаќа изградба на стандардна депонија со постројка за третман на отпадот, изградба на претоварни станици, набавка на камиони за собирање и транспорт на отпадот, набавка на контејнери за селекција на отпадот и комплетно затварање на постоечките 74 диви депонии и сметишта во регионот,“ се вели во соопштението на МЖСПП.

https://meta.mk/postignat-dogovor-za-izdavane-na-gradezhnata-dozvola-od-opshtina-gostivar-za-sanaczija-na-rusino/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Sep-2020 at 06:53
Кичево мака мачи со отпадот - стадионот во Зајас сега е депонијаhttps://tv21.tv/mk/kichevo-maka-machi-so-otpadot-stadionot-vo-zajas-sega-e-deponija-2/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.