build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Поправка на пат

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ejfilip View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jul-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote ejfilip Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Поправка на пат
    Posted: 29-Jul-2020 at 11:44
Здраво,

Можеби темава не е за овој дел од форумот, но не можев да најдам соодветен. Ве молам преместете ја доколку мислите дека друг е посоодветен.

Кон проблемот -

Има земјен пат кој луѓето од селото го користат за достап до нивите и поминуваат таму единствено со трактори. Со тек на време поради дождови и поминувањето на трактори на патот се направени огромни дупки и луѓето едноставно почнале да преминуваат низ ниви за да го избегнат тој пат и си имаат паралелно од лошиот “направено“ нов пат кој поминува низ мојот плац. Од општина не превземаат ништо така да оставено е на луѓето.

Е сеа, јас сакам да правам нешто на плацот и не сакам да биде “стави ограда па нека си го бараат чарето“, туку сакам едно 50 метри кој се проблематични да ги поправам од лошиот пат. Сакам да прашам дали знае некој која е најдобрата ефтина опција за тоа. Размислував во насока да се стави тампон и да се натапка, но не знам дали тоа ќе издржи трактори на подолг рок. Исто не знам колку е цената на кубик тампон и да се најми човек со машина да го истапка.

Секој совет е добредојден, фала
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jul-2020 at 11:59


пред да одиш по пропис и фирма која ќе гарантира за сработеното т.е. твојте фрлени пари не бидат залудни, прво пробај стори сам дренажа на тој сегмент, значи ископај канали од двете страни на патот, потоа нафрлај во дупките Чакал, евентуално стра дробен асфалт, можеби и камења чим велиш само Трактори (а не и Коли) поминуваат, одиш ли по пропис сликај се чим пато е надвор од твој двор, Јавен Пат е одговорност на Општината или Државата, а ти можеш да им пуштиш тужба доколу си градел по ДУП си платил Комуналии а тие своето не си го сториле, бидејќи со Плаќање Комуналии за Објекто ти токму плаќаш за Пат и Канализација ...

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Jul-2020 at 12:29
Друже огради си тоа шо е твое и накриви си капата. Тие да мислеле, немало да газат во туѓ имот...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Jul-2020 at 12:56
Ako e plac ogradi go odma, ako e niva prijavi steta vo policija... Inaku ova e opstinski pat i tuka opstinata mora da se grizi za nego.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jul-2020 at 19:28
Originally posted by Влатко

Друже огради си тоа шо е твое и накриви си капата. Тие да мислеле, немало да газат во туѓ имот...

Тоа е проблемот со нашиот народ, ако може од државата не прст, туку рака со се нокти ќе откине, ама да придонесе самиот за општеството/државата никако. Секоја чест на дечкото што решил сам да поправи нешто кое другите не се способни.

Edited by Marxentric - 31-Jul-2020 at 14:30
Back to Top
ejfilip View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jul-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote ejfilip Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jul-2020 at 13:40
Originally posted by Zelenikovo

пред да одиш по пропис и фирма која ќе гарантира за сработеното т.е. твојте фрлени пари не бидат залудни, прво пробај стори сам дренажа на тој сегмент, значи ископај канали од двете страни на патот, потоа нафрлај во дупките Чакал, евентуално стра дробен асфалт, можеби и камења чим велиш само Трактори (а не и Коли) поминуваат, одиш ли по пропис сликај се чим пато е надвор од твој двор, Јавен Пат е одговорност на Општината или Државата, а ти можеш да им пуштиш тужба доколу си градел по ДУП си платил Комуналии а тие своето не си го сториле, бидејќи со Плаќање Комуналии за Објекто ти токму плаќаш за Пат и Канализација ...

Фала на совет. За местово иначе нема ДУП, има 3ца со куќи кој живеат таму и едно 7 куќи кои се викендици. Луѓево едвај издејствуваа пред некоја година да им стават улично осветлување на тој пат, а за асфалт викаат дека пуштаат барање со години до општина, но ништо.

Би сакал да те прашам само, дали знаеш која е цената за метар кубен од материјалите што ми ги наброја и на пример колку дебел слој е препорачливо да се стави ?
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Aug-2020 at 07:58
Originally posted by Marxentric

Originally posted by Влатко

Друже огради си тоа шо е твое и накриви си капата. Тие да мислеле, немало да газат во туѓ имот...

Тоа е проблемот со нашиот народ, ако може од државата не прст, туку рака со се нокти ќе откине, ама да придонесе самиот за општеството/државата никако. Секоја чест на дечкото што решил сам да поправи нешто кое другите не се способни.


Тука воопшто не станува збор за држава/општина туку самите комшии почнале да му газат во имотот. Да, секоја чест за дечкото што сака да го поправи патот но колку се совесни комшиите кои почнале да му газат? Плус не смее сам да поправа ништо, мора да оди се преку општина, барем таков е законот. И што има раце и нокти да откинува од државата, јас никаде не спомнав дека треба да ја цица државата/општината...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.