build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Маџир маало
    Posted: 10-Mar-2014 at 23:41
Во Маџир Маало почнало да се гради според новиот, катастрофичен урбанистички план. Резултатот е токму каков што очекував и пишував во оваа и други нишки.

Еве повелете, ова е урнекот. Со вакви објекти ќе биде пополнета оваа фантастична локација во центарот на Скопје. А откако ќе се заврши со Маџир Маало, на Дебар Маало богами има да гледаме како на Беверли Хилс.

Значи токму како што беше предвидено, еве ги на дело приказните за амбиентална населба, магичната маалска атмосфера што морала да се зачува, големата љубов на Маџир Маалци кон своето маало, големата вредност на автентичната Маџир Маалска архитектура со која дури и туристи ќе се привлекувале (ова од кај ми звучи познато?) и триста други ретардирани бајки кои ги слушавме низа години наназад.

Еве впрочем и зошто требало да се избрише или да се измести булеварот Крушевска Република... за да се отвори поголем простор да никнат што повеќе вакви „прекрасни“ станбени зградулиња во центарот!


1


2


Edited by Cloverstack - 10-Mar-2014 at 23:47
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Mar-2014 at 23:55
цццц ужасно, жално, катастрофално.... го уништија Скопје со вакви објекти
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Mar-2014 at 04:21
Епа ајде аирлија нека е
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Mar-2014 at 09:52
Реакција од жителите на овие населби нема да дојде, тоа е сигурно. Од инвеститорите-градежните компании такоџе, остануваат граѓаните со своја глава или евентуално архитектите. И на самиот крај, Општина Центар не смее да си го дозволи овој луксуз по втор пат. Токму оваа локална самоуправа е директно виновна за постоечкиот изглед на Дебар маало, се надевам дека барем нешто научиле од грешките од претходно.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Mar-2014 at 11:22
Бадијала се надеваш. Урбанистичко планирање на град за овие ветропири е квантна физика.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Jul-2014 at 13:56
Станбена зграда во Ново Маало (маалото до НБРМ)

DSC04540 by george k. 1981, on Flickr

DSC04538 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Jul-2014 at 03:52
прекрасно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Apr-2015 at 18:02
Нешто се гради зад Народна банка.

За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Apr-2015 at 22:54
Голубарник од 7-8 ката, како тој првиот што го изградија...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Apr-2015 at 15:12
исто и десно од изградениот голубарник се гради уште еден... ме натераа да ги барам скапаните селски куќарки назад...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-May-2015 at 19:40
Уништувањето на Маџир Маало
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-May-2015 at 06:13
Овие од Колбико ги градат убедливо едни од најгрдите станбени згради во градов.
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-May-2015 at 19:39
Се решиле да му ја е*ат мајката на маалово со гнасотии.


23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-May-2015 at 20:04
Оваа зграда посебно ќе ја наруши визурата кон Народна банка.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-May-2015 at 21:03
Браво! Одлична демографска политика на владата на Р.М., па и сите други што ќе дојдат после неа. Гради гулубарници од 60м2 на секој агол, фукај ги сите да живеат во урбани збиени средини и утре жали се зошто нема демографски раст исклучиво кај Македонците. И, тоа во 4-5 општини во Скопје. Не дека тоа е најголемиот проблем, но е исклучително значаен сегмент.
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-May-2015 at 21:49
И јас денес ја забележав зградата и се повеќе Маџар маало почнува да наликува на Дебар маало. Ете веќе неколку згради во прогрес, ќе почнат и останатите да ги продаваат и ете ти „луксузни“ напикани станови во една тесна, непланирана средина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Jun-2015 at 12:57
Огромна галерија од Маџир Маало на Porta3.mk:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Jun-2015 at 12:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Jun-2015 at 12:59
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Jun-2015 at 13:01
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.625 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.