build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ново Маало - Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново Маало - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Jun-2017 at 10:03
Originally posted by stef4o

Денес ја поставија информативната табла. Станува збор за седумкатница а изведувач е Еуро Билдинг од Охрид. Може да отвориме нова нишка за објектот. Објектот на рендерот изгледа интересен.


Нема потребна од нова нишка за оваа зграда. А рендер е едно, краен изглед е сосем друго, барем во тоа веќе се уверивме неколку пати.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Jun-2017 at 10:13
Знам дека ретко се случува да излезе како на рендерите меѓутоа мислев да се издвои нова нишка бидејќи секојдневно минувам оттука и имам можност да следам како постепено напредува изградбата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Jun-2017 at 12:21
Ја отворам оваа нишка за новиот станбен објект кој пред неколку месеци почна да се гради на ул.Стив Наумов(поранешна Ленинградска).Еве и неколку рендери за изгледот на објектот како и неговата локација.Инаку сметам дека е преголема висината на објектот за овој дел освен ако не решат во иднина да ги изрушат сите куќи во околина и да изградат вакви висококатници.Изведувач е охридски Еуро Билдинг. Се надевам дека ќе излезе според прикажаните рендери.Еве и од градилиштето


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Jun-2017 at 17:55
Битангиве секоја населба мора да ја упропастат со чировиве.
Време е да се забрани изградба на станбени згради на секој кој ќе му текне; само државата да има право да гради објекти за колективно домување. За веќе изградените, да се направи ревизија и оние кои не се во согласност со законите, а и урбанистичките прописи, да се срушат на трошок на инвеститорот, општинските работници кои дале одобрение за градба, архитектите, градежната фирма и станарите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Jul-2017 at 12:48
Еве една денешна фотка,пола од тарабите им беа паднати од ветерот и освен нивно повторно местење нема друга активност.Ми се чини дека просторов е прилично мал за толку голема зграда колку што предвиделе.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Jul-2017 at 17:14
И што ако излезе според рендерите, чудо големо. Јас еве се надевам на тоа дека еден ден некој инвеститор ќе открие интернет и притоа ќе се инспирира од нешто на, пример, archdaily.   
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Jul-2017 at 12:44
Еве една денешна.Прават подготовки за бетонирање на првата темелна плоча.Инаку работнициве немаат никаква заштита.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Jul-2017 at 08:18
Ова е близу Корчагин,станува збор за шесткатница а изведувач е тетовска Бетонида.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Jul-2017 at 08:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Jul-2017 at 12:29
Во саботата ја избетонираа најдолната плоча.Фотката е денешна.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Aug-2017 at 13:08
Стигнале до приземје.Денешна фотка.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Sep-2017 at 12:28
Еве една денешна.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Oct-2017 at 13:23
Веднаш до СУГС Раде Јовчевски Корчагин.Мислам дека за година-две сите куќи во маалово ќе ги срушат и ќе никнат згради од ваков тип бидејќи нема многу простор за нешто поголемо.
Фоткава е превземена од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Nov-2017 at 19:21
Еве две денешниBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Nov-2017 at 19:33
Очајно ни требаат ревизии, истраги и средувања.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Nov-2017 at 06:44
Што истраги,ова е со одлука на тие што сега се власт.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Nov-2017 at 11:17
Originally posted by Staro Skopje

Очајно ни требаат ревизии, истраги и средувања.


Заозбили се или подобро информирај се!! На територија на о. Центар е оваа - кој на кој ќе прави ревизии???
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Nov-2017 at 20:23
Очекував вакви коментари.
Треба ревизија на работата на сите градоначалници од 1990 до сега.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Dec-2017 at 19:07
Еве една денешна.Сеуште одат во висина.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Dec-2017 at 19:57


Според рендерот треба да биде П+7, значи уште два ката најмалку имаат за кревање.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.