build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ново Маало - Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново Маало - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ново Маало - Центар
    Posted: 16-Feb-2014 at 19:42
На улица Тетовска, Скопје

gms.com.mk

Edited by Џоле - 16-Feb-2014 at 19:45
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Nov-2015 at 17:42
Ново маало, кај Корчагин/Пролече. Во близина се гради уште една слична, во живо изгледаат дека секој момент ќе се срушат
20151029_143411_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr

Згора на тоа ептен се грозни
20151029_143702_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Dec-2015 at 19:44
Во Ново Маало. Зградичево и не е до толку лошо
20151201_143611_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-May-2016 at 10:25
Во близина на Тутунски комбинат (до полициска станица во нас. Пролет). И десната е нова.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Jul-2016 at 13:18
Originally posted by Џоле

Во близина на Тутунски комбинат (до полициска станица во нас. Пролет). И десната е нова.Еве до каде стигнале
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Nov-2016 at 22:59
Отиде уште една фина предземјотресна куќа. Сега на оваа слепа улица ќе се изгради еднолична петкатница без паркинг.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Nov-2016 at 02:02
Originally posted by Staro Skopje

Отиде уште една фина предземјотресна куќа. Сега на оваа слепа улица ќе се изгради еднолична петкатница без паркинг.
не ме иритира толку фактот што се рушат вакви куќи, колку што ме иритира тоа што се заменуваат со кокошарници, кои не само што изгледаат лошо, туку и му наштетуваат на градв во огромна мера која зал сеуште не ја осеќаме толку за да ни смета и да се буниме
тоа е тоа, кај нас проблем е да се рушат цели маала (па и оние од бараки што се) за да се градат сообраќајни решенија и комплетно нови урбанистички планови, ама не е проблем да срамниш све со земја за некој да развива лични бизниси
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Nov-2016 at 19:09
Isto taka denovive primetuvam deka se rusat nekoi postari kuki vo neposredna blizina na SUGS Rade Jovchevski Korcagin. Sigurno za izgradba na stanbeno delovni objekti.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Feb-2017 at 15:17
Незнам што имаат во план да прават со Ново Маало. Пред некое време најавуваа 40 катници а сега смалија на 9-10 ката. Може сакаат како во Стар Аеродром да биде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2017 at 12:19
Originally posted by stef4o

Незнам што имаат во план да прават со Ново Маало. Пред некое време најавуваа 40 катници а сега смалија на 9-10 ката. Може сакаат како во Стар Аеродром да биде.
таман и таму супер ќе си дојдат кокошарнаци... креирани од луѓе кои се згадени од тоа како во социјализмот се градени станбени објекти во центарот на градот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Jun-2017 at 12:33
Originally posted by stef4o

Originally posted by Џоле

Во близина на Тутунски комбинат (до полициска станица во нас. Пролет). И десната е нова.Еве до каде стигнале


Веќе ставиле и фасада. Инаку и од позади почнале да оградуваат најверојатно уште неколку вакви згради ќе никнат во овој предел.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Jun-2017 at 12:51
Ова е во Центар во непосредна близина на Корчагин и ПС Кисела ВодаBack to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jun-2017 at 23:27
Stef4o: da ne znaes slucajno koja firma ja gradi zgradata do Korchagin,odnosno poliklinikata na MVR?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Jun-2017 at 06:29

Ne znam,seuste nemaat postaveno tabla na gradilisteto,na kamionite stoese natpisot Basa kop. Mozebi ke postavat tabla otkako ke zavrsat so iskop i rusenje na okolnite kuki. Od tamu pominuvam pocesto pa dokolku ima promeni ke sliknam.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Jun-2017 at 11:59
Blagodaram Stef4o, pisi ako ne ti e tesko koga kje doznaes koja e firmata i voopsto povekje detali za taa zgrada vednas do ambulantata na MVR na Stiv Naumov (poranesna ul. Leningradska).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Jun-2017 at 12:35
А кај поликлиника МВР веќе е направен голем ископ


Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Jun-2017 at 23:57
I se ushte nema aber za investitor i render za shto kje se gradi? Mislam na dupkava do poliklinikata na MVR?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Jun-2017 at 08:00
Денес ја поставија информативната табла. Станува збор за седумкатница а изведувач е Еуро Билдинг од Охрид. Може да отвориме нова нишка за објектот. Објектот на рендерот изгледа интересен.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Jun-2017 at 08:32
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Jun-2017 at 09:35
Благодарам stef4o. Па не се нормални, ќе збутаат осумкатница и тоа двокрилна на таа мала и слепа улица. Ќе ја упропастат една од најубавите стари улици во Скопје, поранешна Ленинградска, сега Стив Наумов, на која сите останати објекти се стари, убави згради и градски куќи со висина од околу 3 ката. Нема надеж за Скопје...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.