build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

La Plaza Kumanovo Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 484
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1 Topic: La Plaza Kumanovo Mall
    Posted: 29-Aug-2020 at 13:53
Кога веќе се актуелизираше темата за трговски центри, еве што најдов на интернет за Куманово (се надевам дека нема веќе отворена нишка?)

Интернет страната http://www.likoproekt.com/mk/ нема многу информации.

Објектот се наоѓа веднаш до градскиот пазар на влезот во градот. Одноно тука --> 42°07'59.2"N 21°42'38.2"EВеќе е почната градбата, од понеделник ќе сликам, ама мислам дека нема некој позначаен напредок.

Инаку мое лично мислење е дека доколку се организира просторот како што треба со по некој ланец за брза храна или по некој „бутик“ тој дел како што е веќе активен, супер ќе им оди бизнисот. На градот дефинитивно му требаат нови комерцијални содржини.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Aug-2020 at 14:24
The first shopping center with such dimensions and unique and modern design for the city of Kumanovo ′′ LA PLAZA MALL KUMANOVOhttps://www.facebook.com/likoproekt

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Aug-2020 at 15:13
LA PLAZA KUMANOVO MALL

Oвој мол е комбинација на модерна архитектура која се состои од трговски центар и станови. Единствениот во градот Куманово со ваква големина што нуди европски стандарди и услови за удобност.

Сместено во срцето на градот, опкружено со јавни услуги како што се зелениот пазар, градинките, основното училиште „Наим Фрашери“, основното училиште „Бајрам Шабани“, гимназијата „Сами Фрашeри“, како и градската болница и многу други јавни услуги што ќе го олеснуваат животот на жителите кои ќе бидат дел од комплексот


ГРАДЕЖНА ИНФРАСТРУКТУРА
Комплексот е замислен во станбен и трговски центар, каде што целиот проект е со модерни линии, со практичен и функционален план, е совршено дизајниран. Исто така, паркирање со автомобили за жители и посетители е планирано на два ката во подрумот. Бројот на паркинзи одговара на бројот на станови и сето тоа само за да се овозможи живеење и престој во нашиот комплекс што е можно полесно и удобно.

Исто така, бројот на паркинзи е доволен и одговара на бројот на апартманите, каде што, освен за станарите, има паркинзи и за посетителите на комплексот, и сево ова само и исклучиво за да се направи што полесно и покомотно живеењето и престојувањето во нашиот комплекс.

Резиденцијата нуди уникатен и модерен начин на живот во исто време. Висококвалитетна конструкција, не само во станот, туку и на фасадата со уникатен декор.

БЕЗБЕДНОСТ
Современата архитектура и стилот на оваа Резиденција ќе ги надмине очекувањата и аспирациите на клиентите, и дефинитивно е сигурна инвестиција.

Карактеристика на нашата резиденција е визуелниот надзор (со видеокамери) и обезбедувањето на објектот 24 часа, каде што за сите тие што ќе одлучат да бидат дел од Комплексот, особено за нашите роднини кои се привремено во странство е големо олеснување со тоа што нивната инвестиција да биде надгледувана и сигурна.

ЗЕЛЕН ПОВРШИНИ
На просторите околу објектот му е дадена посебна важност на организација.

Зелените површини ќе бидат опремени со игралишта за деца, спортски објекти и се што е потребно за да се создаде релаксирачка и пријатна околина за жителите на Резиденцијата.

Целото вакво уредување на овие простори ќе послужи како рекреативно опкружување за жителите на новиот блок, кои ќе се чувствуваат привилегирани и среќни што станаа дел од нашиот комплекс.

likoproekt.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Aug-2020 at 15:31
Уште неколку рендери

http://www.likoproekt.com/mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Sep-2020 at 17:30
od fbBack to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 144
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Nov-2020 at 22:14
имате новости за retail park во Куманово?

https://kumanovonews.mk/vesti/kumanovo-ce-dobie-retail-park
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Dec-2020 at 14:50
Започнаа градежните активности со висока динамика на првиот трговски центар со вакви димензии во Куманово -https://www.facebook.com/HOXHA
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5402
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Dec-2020 at 15:41
Каде е тука трговскиот? Јас гледам станбен комплекс со комерцијален простор на приземје.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1877
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Dec-2020 at 15:56
Да не станува тука збор за некаква забуна помеѓу два проекта. Пошто едното е на автопат голем Mall кој ќе таргетира пазар и во јужна Србија според големината, а другово е стамбена населба. Колку што знам во Куманово нешто се спрема баш во центарот на градот на местото на поранешно жито-стопанство или како и да се вика тоа кај градската автобуска дека ќе има стамбени згради со трговски во склоп.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Dec-2020 at 16:34
Мислам не е забуна,ова е проектот кој го следиме од почеток проектиран од Лико Проект и изведувач ќе бидат Хоџа Инженеринг(види пост #5) а тој поголемиот мол незнам како изгледа и за каде е планиран,нема никаде инфо за тој проект.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Jan-2021 at 15:32
od instagramBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Jan-2021 at 13:20


https://www.facebook.com/HOXHA-
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Feb-2021 at 16:27
https://www.facebook.com/HOXHA
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Feb-2021 at 17:48


https://www.facebook.com/HOXHA-
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Mar-2021 at 17:17


https://www.facebook.com/HOXHA-
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Mar-2021 at 18:30


https://www.facebook.com/HOXHA
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Mar-2021 at 15:56


https://www.facebook.com/Concrete-Beton
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Apr-2021 at 15:37
Монтажа на кранhttps://www.facebook.com/likoproekt/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Apr-2021 at 17:47


https://www.instagram.com/stories/likoproekt/2561808173012278795/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-May-2021 at 09:39
Веро и Џамбо првите закупци во “Ла Плаза Куманово Мол“

Ла Плаза Куманово“ е првиот современ повеќенаменски комплекс во Куманово.

Долгогодишното интернационално искуство и експертиза што инвеститорот ЛИКО ПРOEKT го пренесе на домашниот пазар резултираше со проект кој предвидува домување во 180 станбени единици, надополнето со деловен малопродажнен простор на две затворени и едно отворено ниво. Уште една потврда за високиот стандард на проектот е целосно решениот паркинг простор, со обезбеден соодветен број на паркинг места за станарите и одделно за трговскиот центар.

Проектот е интегриран концепт за домување, пазарење, гастрономија и забава со бруто изградена површина од 56.538 м², од кои 18.398 м² трговски центар. Инспириран од идејата за креирање на современ повеќенаменски простор трговскиот центар “Ла Плаза Куманово Мол“ ги отсликува реалните потреби на жителите на градот Куманово и околината. Уникатноста и атрактивната локација овозможуваат овој проект уште во фазата на градба да завземе позиција како главна дестинација во градот.

“Ние сме тука за граѓаните на Куманово. Градиме објект од трајна вредност со кој што жителите и градот ќе се гордеат. Преку овој проект oвозможуваме квалитетен животен стил во нашиот град. За жителите и посетителите креираме простор за максимално уживање во секојдневните активности преку понуда на голем број на содржини. Во проектирањето и градбата ги аплицираме највисоките светски стандарди.” – изјави Нуждет Рамадани, сопственик на ЛИКО ПРОEKT.

Со предвиденото отворање во третото тримесечје од 2022 година, трговскиот центар ќе овозможи неколку нови домашни и меѓународни брендови за прв пат да се позиционираат на локалнот пазар. “Ла Плаза Куманово Мол“ вклучува хипермаркет, услужни дејности, модни брендови, мебел центар на површина од 3.800 м², различни предлози за поминување на слободното време, но и многу други тематски обележја што соодветствуваат со комплекс од ваков размер и квалитет.

Ексклузивен агент за изнајмување на “Ла Плаза Куманово Мол" е ФОРТОНМКА, дел од Cushman & Wakefield алијансата.

„Ни претставува особено задоволство што сме дел од “Ла Плаза Куманово” проектот уште од најраните фази на планирање. Куманово веќе подолго време е во фокусот на трговските ланци, така што интересот за овој трговски центар е очекуван. Ги издвојуваме Веро и Џамбо како први закупци на кои им е овозможен простор согласно нивните специфични барања. Очекуваме целосна исполнетост уште во текот на градба.“ - изјави Катарина Николов, Оперативен Директор во Cushman&Wakefield ФОРТОНМКА.

„Ла Плаза Куманово“ активно се гради, комплетирани се 60 % од градежните работи на проектот.

https://faktor.mk/vero-i-dzambo-prvite-zakupci-vo-la-plaza-kumanovo-mol
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.