build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рушење “носачки ѕид“ во куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jjmacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote jjmacedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рушење “носачки ѕид“ во куќа
    Posted: 31-Aug-2020 at 10:00
Здраво,

Имам куќа на 2 спрата, приземје, спрат и таван вкупно со две плочи со димензии 10mX10m градба 1980 година. На горниост спрат ( 1 спрат) сакам да ги спојам трпезарија и дневната соба, моментално меѓу нив има ѕид и сакам да го срушам тој ѕид за да нараправа огромен простор за живеење. Проблемот е што тој ѕид е како што велат “носачки ѕид“ и незнам колку е изводливо, сигурно и паметно да се руше ѕидот. Имам видено на исти куќи со иста градва има го рушено ѕидот со додавање на некои потрпони столбови. Прашањето ми е до некои архитект дали е возможно тоа или не е возможно да се сруше носечки ѕид. Може и мала дискусија повеќе за оваа тема.

Благодарам
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Aug-2020 at 13:35
Treba da se vidi na lice mesto kako e dzidot vrzan so gredite od plocata. Najcesto vakvite gradbi imaat dosta poprecni gdei na plocata koi odat od eden do drug nosecki dzid. Vo teorija znam deka e izvodlivo da se zameni dzidot so greda i stubovi no za ova najdobro e da se konsultira staticar koj ke izvrshi uvid na lice mesto. Sepak resenieto treba da zadovoli odredeni aseizmicki standardi i propisi za vakov tip na nadogradba. Isto taka neznam kolku kosta i kolku e kompleksen takov potfat na zamena na dzidot so stolbovi i gredi. Najverojatno se koristat privremeni potpiraci koj ja drzat plocata, pritoa se rusi dzidot i se betoniraat stubovi i greda.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.