build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Mall-Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: City Mall-Штип
    Posted: 02-Sep-2020 at 11:05
Во Штип почна да се гради првиот CITY MALL!

Во Штип е означен стартот на активностите за изградба на првиот Stip city mall, кој е по примерот на светските метрополи, а кој ќе значи многу не само за Штип туку и за источна Македонија.
Објектот е планиран да содржи три катни висини над нивото на теренот и една покривна спратна целина roof top. Објектот ќе претставува модерен хотелски-трговски комплекс со сите пропратни содржини и функции (трговски центар, хотел, ресторан и казино) кои се неопходни за еден современ урбан хотелски комплекс.
Штипскиот сити мол е лоциран на самиот влез на градот, во голем отворен простор, опкружен со зеленило, пешачка патека и во непосредна близина на реката Брегалница, во чиста еколошка зон

Концепцијата на проектот е така проектирана при што тој е поделен на три функционални делови/ ламели кои визуелно ќе претставуваат една целина и во целост ги опфаќаат сите намени на еден модерен трговски-хотелски комплекс. Главната ламела претставува трговски центар “Stip City Mall” со површина од над 4.560 квадратни метри, поделена на три спратни нивоа по 1520 квадратни метри. Втората ламела претставува хотел со влезно фоаје, ресторантски дел на првиот кат со кујна и сите пропратни содржини, на вториот кат. Во оваа ламела ќе има 14 двокреветни соби, пет апартмани, бројот на истите хотелски единици се повторува на третиот и четвртиот кат. Вкупниот број на хотелски единици изнесува 42 двокреветни соби и 15 апартмани. Во подрумскиот дел од оваа ламела се наоѓа сопствен паркинг простор како и технички/сервисни простории за инсталации.

Инвеститор на целокупниот проект е познатиот штипски бизнисмен Горан Јордев кој е еден од косопствениците од најголемата дрвопреработувачка компанија ДИК ФАГУС – Пехчево. Изградбата на целокупниот проект и негово пуштање во употреба е предвидено да заврши во 2022 година.
“Oвој објект ќе промени многу нешта за Штип и регионот. Ќе се обидеме да направиме нешто уникатно за Штип, со што градот но и истокот ќе се гордеат. Работиме темелно, посветено и ова е само почеток на многу проекти кои ќе ја променат сликата за Штип“, кажа инвеститорот Јордев за „Порта 3“.
Инаку, автор на идејното решение за Штип сити мол е дипломираниот инжинер-архитект Александар Василев, од друштвото за градежништво, архитектура, проектирање, инженеринг и дизајн „СТУДИО АТРИУМ“ од Штип кое е основано во 2002 година.

https://www.porta3.mk/vo-shtip-pochna-da-se-gradi-prviot-city-mall
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Sep-2020 at 12:21
од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Sep-2020 at 16:23
Рендериhttps://www.facebook.com/goran.jordev
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Sep-2020 at 20:54
На која локација поточно ќе се гради?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Sep-2020 at 20:57
На самиот влез во градот близу реката Брегалница(така е наведено во првиот пасус од текстот погоре)
Во иднина порта 3.мк најавуваат повеќе инфо,не би можел сега точно да ја утврдам локацијата.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Sep-2020 at 21:02
Локацијата е веднаш до градскиот базен.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Sep-2020 at 21:20
По сѐ изгледа е овде:
41°44'36.26"N, 22°11'13.34"E
Моја првична претпоставка беше овде:
41°44'44.32"N, 22°11'3.67"E
...што можеби и е подобра локација. Овде некако во дупка доаѓа, под нивото на улицата. Но ќе видиме како ќе излезе.
Патем, сакам пак да ја искритикувам Општина Штип како една од најнетранспарентните општини во Македонија кога е во прашање урбанизмот. Ниту еден урбанистички план за Штип не може да се најде на интернет.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 545
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Sep-2020 at 23:59
Точна ти е претпоставката, другата парцела вероватно ќе биде во иднина некоја приватна здравствена установа. Сепак, парцелата за новиот трговски како што се гледа на гоогле не баш во тој облик, него границите според катастар отркиваат повеќе за урбанистичкиот план. И сопственоста е баш на Фагус Пехчево кој го гради трговскиот.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Sep-2020 at 15:47
https://www.facebook.com/stipcitymall.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Sep-2020 at 16:02
фб страната нуди можност за редовни фотки од градилиштеhttps://www.facebook.com/stipcitymall.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Sep-2020 at 14:16
Доаѓа Штип Сити Мол: Светски брендови во истокот

Градежните машини почнаа со расчистивање на теренот, каде што ќе се гради првиот Сити мол во Штип. На површина од 11.000 метри квадратни се проектирани трговски центар и хотелски комплекс. Трговскиот центар е на четири ката со површина од 7.500 метри квадратни. Сопственикот, Горан Јордев, кој е и косопственик на фирмата „Дик Фагус“, вели дека изградбата на терен почнува и официјално од денеска, а се гради на локацијата кај стариот Градски базен или сега во непосредна близина на новиот Аква парк.

-За градот Штип ова ќе значи капитален објект, во којшто купувачите ќе можат да најдат се на едно место. Штип Сити Мол ќе има забавни содржини. Во моментов сме во преговори со сите странски брендови, кои веќе се присутни на нашиот домашен пазар, а стартуваме преговори и со странски брендови, кои сега сакаат да бидат присутни на македонскиот пазар, вели Ордев.

Штип Сити Мол се очекува да стартува со работа кон крајот на 2022 година со цел, како што рече Ордев, да се фати и сезоната есен-зима.

-Со оглед на тоа дека во целиот овој регион Штип, Кочани, Пробиштип, Виница, па и Радовиш и Струмица немаат ваков ултра модерен мол се одлучивме да направиме еден ваков чекор, за да овозможиме поголем број на брендовите да бидат поблиску достапни до нашите сограѓани, вели Ордев.

Во услови на пандемија, ова е храбра инвестиција на штипски инвеститор. Штип Сити Мол со новиот Аква Парк, кој исто така е приватна инвестиција ќе ги дели сама една улица, а Општина Штип изминатиот период на инвеститорите им обезбеди нова водоводна и канализациска мрежа.

https://pogled.mk/vo-shtip-zapochna-izgradbata-na-prviot-siti-mol/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Sep-2020 at 06:32
10.09.2020https://www.facebook.com/stipcitymall.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Sep-2020 at 13:56
Почнале со ископhttps://www.facebook.com/stipcitymall.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Sep-2020 at 12:34
Штип City mall / Студио АТРИУМ

ЛОКАЦИЈАНа најфреквентната и највпечатлива локација во град Штип (центарот на Источна Македонија) и на самиот влез во градот ќе се издигне објект кој ќе вдоми најразлични содржини, а вооедно ќе ги задоволи потребите на граѓаните од поширокиот регион. Сместен е во зона за спорт и рекреација која долги години беше заборавена и напуштена, со овој проект таа ќе заживее и ќе добие сосема нов современ и модерен изглед.

Поставеноста и ориентацијата на објектот овозможува непрекинати визури кон самиот град и историската тврдина „Исар“. Самата конфигурација на теренот која беше голем предизвик придонесе во формирањето на волумените и функционалноста на објектот. Самите содржини кои ќе бидат присутни во објектот како: хотелски соби, хотелски ресторан, конференциски сали, трговски единици и најатрактивниот ROOF TOP, го прават објектот уникатен и единствен според неговата хибридна намена во регионот.

Процесот за да се добие финалното решение беше долг и предизвикувачки, но во соработка со Инвеститорот и неговите визии и идеи за овој простор, Тимот на Студио Атриум-Штип составен од инженери: дипл.инж.арх. Павле Петрушев, дипл.инж.арх. Весна Василева, дипл.инж.арх Александар Василев, дипл.инж.арх.Кристина Петрушева Русеска, дипл.град.инж Светомир Русеским-р.инж.арх. Сања Миташ Иванова, м-р. инж.арх. Љубица Мицевска и апсолвент на Архитектонски факултет Емилија Кљонкова, го изработија решението за овој хибриден објект кој ја вклучува основната класа на намена – хотелски комлекс и компатибилните класи на намена – големи трговски, комерцијлани и деловни единици според урбанистички план. Како најатрактивна содржина во склоп на проектот е STIP CITY MALL.

КОНЦЕПТ

Објектот е проектиран на 5 нивоа (подрум, приземје и три ката). Главниот влез на објектот е поставен централно, нагласен со осветлена настрешница и ориентиран кон пристапната улица. Во централниот дел се предвидени главните комуникации (ескалатори) и простран хол кој целосно е осветлен со природна светлина. Лево и десно од холот се развиваат содржините по нивоа. Во подземниот дел се проектирани паркинг места за посетителите на хотелот, а останатиот дел е предвиден за голем супермаркет. Приземјето ги содржи влезот во хотелот и лобито и големи трговски единици.

На катот содржините се повторуваат, освен ресторанот за хотелот кој е сместен на западната страна. Вториот кат содржи хотелски двокреветни соби и апартмани, конференциски сали, канцеларии и деловни простории. Последниот кат на кој се сместени исто така хотелски соби, на источниот дел се предвидува проодна кровна тераса со уникатни визури на градот, која на одреден дел ќе биде покриена. Овој простор, така наречен ROOF TOP, ќе има забавна содржина.За да се овозможи добра функционалност на содржините во објектот, предвидена е сервисна рампа за дотур на роба до подземното ниво и рампа до паркинг просторот. Дистрибуцијата на робата и намирниците ќе се спроведе со два сервисни лифтови. Предвидени се и две јадра со лифт и скали за посетители.

Во однос на надворешното обликување искористени се најсовремени материјали и од самата фасада лесно се чита соджината во внатрешноста. Самиот објект комуницира со надворешноста преку големите стаклени отвори кои се предвидени по вертикалата на објектот на соодветни делови. Разиграноста и обликувањето на останатиот дел од фасадата е добиена со фасадни панели во различна текстура и боја кои ја потенцираат хоризонталата на објектот.

Целиот простор е флуиден и се испреплетуваат содржините едни во други без прекинување. Решението и концептот на објектот е разработувано долг временски прериод   со идеја дека овој простор и содржините во него ќе бидат реперна точка и главна дестинација во овој регион и пошироко.

https://marh.mk/shtip-citymall/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Sep-2020 at 06:39
3D Приказ на Хотел и Stip City Mallhttps://www.facebook.com/stipcitymall.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Oct-2020 at 18:23
Уште неколку рендери(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.