build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бамби - Детска градинка Фидани - Чаир

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бамби - Детска градинка Фидани - Чаир
    Posted: 19-May-2020 at 10:11
Малку постара вест, од април, ама да не помине незабележано...

Новиот објект „Бамби“ на детската градинка „Фидани“ со современ стандард за 350 деца

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу го потпиша вчера договорот за изградба на новиот објект “Бамби” на детската градинка “Фидани” во Чаир со Министерството за Труд и Социјална Политика. Со ова се е спремно по завршувањето на вонредната состојба да го започнеме и процесот на изградба.

Оваа капитална инвестиција ќе изнесува 150.600.910 денари и ќе обезбеди просторен капацитет со современ стандард за 350 деца во предучилишното образование.https://www.biznisvesti.mk/noviot-objekt-bambi-na-detskata-gradinka-fidani-so-sovremen-standard-za-350-detsa-foto/

_______________________


Според сликата од последниот рендер, се гледа стадинот во Чаир, па моја претпоставка е дека локацијата на оваа нова зграда ќе биде на местото каде што сега има стари бараки што се користат како детска градинка. Еве ја и можната локација на Гугл Мапс:

https://www.google.com/maps/@42.0147632,21.4436689,3a,75y,272.4h,92.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCSXwoSB5gOLaZRHiYgfsHA!2e0!7i13312!8i6656

Edited by Џоле - 19-May-2020 at 10:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Aug-2020 at 17:40
Тука веќе почнале со уривање на бараката, ќе видиме дали крајниот резултат ќе биде како на рендерот.

Originally posted by Џоле

Малку постара вест, од април, ама да не помине незабележано...

Новиот објект „Бамби“ на детската градинка „Фидани“ со современ стандард за 350 деца

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу го потпиша вчера договорот за изградба на новиот објект “Бамби” на детската градинка “Фидани” во Чаир со Министерството за Труд и Социјална Политика. Со ова се е спремно по завршувањето на вонредната состојба да го започнеме и процесот на изградба.

Оваа капитална инвестиција ќе изнесува 150.600.910 денари и ќе обезбеди просторен капацитет со современ стандард за 350 деца во предучилишното образование.https://www.biznisvesti.mk/noviot-objekt-bambi-na-detskata-gradinka-fidani-so-sovremen-standard-za-350-detsa-foto/

_______________________


Според сликата од последниот рендер, се гледа стадинот во Чаир, па моја претпоставка е дека локацијата на оваа нова зграда ќе биде на местото каде што сега има стари бараки што се користат како детска градинка. Еве ја и можната локација на Гугл Мапс:

https://www.google.com/maps/@42.0147632,21.4436689,3a,75y,272.4h,92.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCSXwoSB5gOLaZRHiYgfsHA!2e0!7i13312!8i6656


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Sep-2020 at 14:41
Општина Чаир започнува со подготовките за изградба на новиот објект на детската градинка "Бамби"
Стариот објект на детската градинка "Бамби" од денес заминува во минатото бидејќи започна работниот процес за изградба на новиот нејзин објект со просторен капацитет и современ стандард во служба на 350 деца во нивното предучилишно воспитување.
Оваа капитална инвестиција ќе достигне вредност од 150.600.900 денари и се реализира со поддршка од Министерството за Труд и Социјална Политика.https://www.facebook.com/komunacair
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Sep-2020 at 12:52
Курбан ќе отидат 27 дрвја за да се гради градинка за 350 деца во ЧаирЕкипи на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ денеска на улицата „Ќемал Сејфула“ бб во Чаир почнаа со сечење на 27 дрвја, поради, како што информираат од Градот, реализација на правосилно одобрение за градба на оваа локација.

Имено, на ова место, Министерството за труд и социјална политика ќе изгради градинка за деца. Градските власти потенцираат дека барателот е должен по завршувањето на градежните активности да го надомести исеченото зеленило согласно Законот за урбано зеленило.

Од Министерството за труд и социјална политика, потврдија дека е потребно да се исечат дел од дрвјата затекнати на локацијата, за што е добиена и дозвола од Град Скопје.

– Во проектот за новиот објект, има предвидено и партерно уредување на дворот на градинката со зеленила и дрвја – потенцираат од Министерството за труд и социјална политика.

Оттаму информираат дека во согласност со потребите на населеното место за поголем капацитет на објект за згрижување на деца во предучилишна возраст, во општината Чаир, предвидена е изградба на објект/градинка на улицата „Ќемал Сејфула.

– Габаритот на стариот објект беше значително помал од новопредвидениот, со оглед на потребите на оваа општина од згрижување на поголем број на деца. Имено, се работи за градинка со капацитет од 350 деца – велат од Министерството за труд и социјала политика.

Во тек се подготвителните активности, објектот е целосно урнат, моментално се отстрануваат темелите и се собира градежниот шут.

Објектот се гради со средства од буџетот на Министерството за труд и социјална политика изведување на градежни работи за изградба на детска градинка и набавка. Овој објект треба да биде готов во 2022 година.

И од Општина Чаир потврдија дека поднеле барање до Министерството за труд и социјална политика да им помогнат во изградба на градинка заради зголемениот број на деца.

https://www.vecer.press/курбан-ќе-отидат-27-дрвја-за-да-се-гради-г/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Oct-2020 at 16:37
Со пониска понуда за 2.400 евра, „Бауер БГ“ доби тендер за градинка во Чаир од 2 милиони евраТендерот за изградбата на новата градинка во Чаир го добила градежната компанија „Бауер БГ“, која склучила договор со Министерството за труд и социјална политика во вредност од 120 милиони денари со вклучен ДДВ, или нецели 2 милиони евра, покажуваат податоците од Бирото за јавни набавки.

Поточно, во тендерската постапка за изградба на овој објект во период од две години учествувале 5 компании, но на крајот најповолен понудувач била токму скопската компанијата на браќата Благој и Горан Димитрови, откако понудиле најниска цена во споредба со конкурентите.

Од Министерството како договорен орган не информираа дека сите пет понудувачи ја минале фазата на евалуација и учествувале на електронска аукција, меѓу кои, покрај избраниот економскиот оператор, учествувале и тетовската „Квалитет Бетонида“, струмичката „Жикол“, загребската „ЛСГ Билдинг Солушнс“ и скопската „Вардар Градба“.

Притоа, „Бауер БГ“ на негативното наддавање доставил најниска понуда во вредност од точно 101.766.000 денари без ДДВ, што било за само 148.000 денари или 2.400 евра пониска од понудата на второпласираната „Квалитет Бетонида“, која, според Централниот регистар, е формирана во 2006 година со седиште во Тетово од Емин Фазлии.

https://fokus.mk/so-poniska-ponuda-za-2-400-evra-bauer-bg-dobi-tender-za-gradinka-vo-chair-od-2-milioni-evra/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Dec-2020 at 18:15
Ја започнавме изградбата на објектот ,,Бамби” при детската градинка ,,Фидани” во Општина Чаир, кој што со своите близу 2400м² ќе биде најголемата детска градинка во нашата држава. Ќе им овозможиме на 350 деца да влезат во предучилишното образование кое што е столб за нивниот понатамошен раст и развој. За таа цел, нашето министерство одвои 121 милион денари.

https://www.facebook.com/Јагода-Шахпаска
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Mar-2021 at 12:26
https://www.facebook.com/VisarGaniu.Cair/videos/716998828971253
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Apr-2021 at 14:06
https://www.facebook.com/VisarGaniu.Cair/videos/2857544081227194
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-May-2021 at 12:12
https://www.facebook.com/VisarGaniu.Cair/videos/388542845835591
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Dec-2021 at 16:46
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.