build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени згради и комплекси-Тетово
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени згради и комплекси-Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Oct-2011 at 16:56
Originally posted by Dragan

Во Тетово карши пазарот


СО мало закаснување, да ромските куќи у главно се тргнати но има уште неколко, ама и тие би требало да се тргнат зашто спорет рендерот треба да се изгради вториот дел од зградата
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Mar-2013 at 14:21
Ја мислим дека треба да се отвори нова нишка Стамбени згради-Тетово, како што се отвори нова нишка за Кочани. пошто во Тетово има доста. Еве две поголеми што се градат.
1.
2.
3.

Оваа е другата половина на постоечката зграда ја имав евидентирано во предходните постовии.
4.
5.
6.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 08-Sep-2015 at 16:22
Originally posted by Џоле

Во Тетово. Не знам дали е нова или постара, нека каже некој тетовец...

 

извор http://twincompany.com.mk/portfolio-view/objekt-privat2/


Џоле зградата е прилично нова 5-6 години од кога е изградена, имам постирано слики од изградбата во постарите постови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Sep-2015 at 18:35
Фала за појаснувањето.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Dec-2017 at 19:33
Во Тетово-превземено од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Jun-2018 at 15:43
Негде во Тетово(превземено од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-Sep-2018 at 07:01
Во Тетово(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Nov-2018 at 19:41
Во Тетово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Dec-2018 at 19:47
Во Тетово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-Jan-2019 at 17:31
Од фб,во Тетово

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Jun-2019 at 12:53
Во Тетово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Jul-2019 at 09:50
Во Тетово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Oct-2019 at 17:28
Во Тетово

www.facebook.com/Nur-Trans-Beton
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Apr-2020 at 15:48
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/ekoflorMk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-May-2020 at 12:20
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/Has-Construction
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Jun-2020 at 11:36
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/ekoflorMk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Jun-2020 at 06:44
Проект кој треба да се гради во Тетово

https://www.facebook.com/DeantisMH/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Sep-2020 at 16:09
Building on the str. Dimo Gavrovski Tetovo

https://www.facebook.com/muratori.mk

Edited by stef4o - 11-Sep-2020 at 16:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Sep-2020 at 14:18
ТРИЕСЕТИНА ЗГРАДИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО БЛОК 57 НА ВЛЕЗОТ ВО ТЕТОВО ЗА НОВИ 8.000 ЖИТЕЛИ, А ГРАДОТ НЕМА ВОДА, ПАРКИНЗИ, ПАРКОВИ И КАНАЛИЗАЦИЈА

Изградбата на голем станбен комплекс во контроверзниот Блок 57 А во Тетово и понатаму ја бранува јавноста, а сè повеќе реагираат и граѓаните на Тетово, невладините организации, опозициските партии. На овој простор на влезот во Тетово, на кој во еден дел се наоѓаше фабриката ШИК “Јелак“ која отиде во стечај, се предвидува да се изградат 230.000 метри квадрати станбена површина или околу 2.000 нови станови, кои според проценки би биле бизнис вреден 20 милиони евра.

Усвојувањето на деталниот урбанистички план (ДУП) за Блок 57 А пред Советниците на Советот на Општина Тетово се најде за првпат на седницата од 28 мај оваа година, сред кризата со ковид-19. Тогаш имаше забелешка од советниците на ВМРО-ДПМНЕ дека не е време за носење на одлуки од областа на урбанизмот. Таа 31. седница на Советот на двапати беше прекинувана и дури на продолжетокот, кој се одржа на 31 август, ДУП-от за Блок 57 А беше усвоен без дискусија, со 18 гласови „за“ еден „против“ и 6 „воздржани“.

За претседавачот на Советот на Општина Тетово нема ништо спорно во донесувањето на одлуката.

„За тоа имаше одлука на Владата и одлука на Министерството. Сè е документирано како што треба. Ако има нешто треба одговор да дадат другите надлежни луѓе. Ние како Совет се занимаваме дали е запазена процедурата“, изјави претседател на Советот Беким Мемети.

Против ваквата одлука најгласни беа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но и тие, кога конечно се донесуваше одлуката воопшто не дискутираа, а гласаа „воздржано“.

„Ние како советничка група од ВМРО-ДПМНЕ гласавме ‘воздржано’, бидејќи и за други точки од дневниот ред каде се гласа за работи од урбанизмот гласаме ‘воздржано’. Знаеме дека сме малцинство во Советот и секогаш сме надгалсувани па затоа вака гласаме“, изјави Горан Јовановски, координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Тетово.

Но, и покрај ваквиот став на партијата, Александар Велјаноски, донеодамнешниот советник во општинскиот Совет, а сега пратеник во Парламентот, на двапати на прес-конференции одржани пред поранешната фабрика ШИК „Јелак“, ја обвинуваше власта дека усвојувањето на ДУП-от за Блок 57 А е голем корупциски криминал вреден 4 милиони евра во кој се вмешани највисоките структури на СДСМ и ДУИ.

Против изградбата на ваков огромен стамбен комплекс гласот го дигнаа и тетовските екологисти, кои побараа истрага на овој случај поради можната корупција како и итно замрзнување на сите понатамошни постапки во урбанизацијата на урбанистичкиот Блок 57А.

„Општина Тетово на нетранспарентен начин носи контроверзни одлуки за промена на правецот на градот со нови урбанистички планови, каде во отсуство на информации се шпекулира за бројка од околу 8.000 жители. Во ситуација кога градот нема вода за пиење, водоводна мрежа, канализација, паркиралишта, колективни гаражи, булевари, обиколници, проценуваме дека градот Тетово е многу далеку од инфраструктурниот капацитет за изградба на станбени и трговски комплекси во внатрешноста на градот. Неприфатливо е да се изградат нови 30 станбени згради на влезот на градот, во хаотичен град од сите аспекти, без основни услови, каде што очигледно недостасуваат паркови и рекреативни простори“ велат од еколошкото движење „Еко герила“.

Освен овие контраверзии околу изградбата на Блок 57 А, се надоврза и најновото сознание дека на дел од овој простор порано се наоѓале муслимански гробишта. Овој простор по ослободувањето, народната власт го национализирала и на него подоцна е изградена фабриката ШИК „Јелак“ како и други помали индустриски објекти и складишта.

„Не е никаква тајна дека на овој простор биле стари муслимански гробишта. Тоа може да се види и во записите во катастарот. Тој простор по завршување на Втората светска војна е национализиран. Ние, како ИВЗ, покренавме барање за денационализација но го изгубувме спорот со државата. Јас сум помлад и не можам со сигурност да кажам дали по национализацијата на тоа земјиште е извршена и ексхумација на починатите или можеби дел од починатите уште се на тоа земјиште“, вели Намик Џафери од тетовското муфтиство на ИВЗ.

Дека Тетово ќе добие уште еден бетонски ѕид кој дополнително ќе создава тешкотии и во снабдувањето со вода, во одвивањето на сообраќајот и во загадувањето на воздухот, реагираат и дел од тетовските архитекти. За нив е непоимливо покрај сите проблеми што ги има градот да се гради ваков огромен станбен комплекс.

„Сето она што е законски легално, не мора да значи дека е и суштествено легитимно. Можете да имате широко елаборирана планска документација, навидум квалитетна, која притоа може ги запазува законските минимуми при планирањето, но тоа не мора да значи дека понудениот план за одреден опфат ќе донесе развој или ќе биде од јавен интерес. Дали Тетово реално има потреба од олкав број нови станови само во овој опфат? Дали некој има направено студија и анализа, колку од постоечкиот станбен фонд во Тетово е на продажба? Дали Тетово расте со таква брзина со која некој може да го оправда ваквото силување на градското ткиво?“, реагира архитетктот Бошко Видоевски кој ваквиот начин на урбанистичко планирање го нарекува шнајдерски урбанизам.

Тетово, град кој можеби е единствен во светот кој нема пешачка зона, град во кој на прстите од една рака може да се избројат колку има паркови, град со секојдневни сообраќајни гужви, град кој има големи проблеми со водата за пиење и загадениот воздух сега ќе добие уште еден огромен урбан блок кој уште повеќе може да ја влоши и онака тешката состојба во која тој се наоѓа.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/triesetina-zgradi-ke-se-gradat-vo-blok-57-na-vlezot-vo-tetovo-za-novi-8-000-zhiteli-a-gradot-nema-voda-parkinzi-parkovi-i-kanalizatsija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Sep-2020 at 14:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.